Kdo je to?
Kdo byl John Keats? Životopis John Keats, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

John Keats

Kdo byl John Keats? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

John Keats byl anglický básník období romantismu.
John se narodil 31. října 1795 v Londýně jako nejstarší z pěti dětí, jeho otec byl podkoním, zemřel však po úrazu hlavy, který mu způsobil kůň, když bylo Johnovi 9 let. Matka se znovu provdala, sňatek ale neměl dlouhého trvání, a tak se s dětmi (byly už jen čtyři, neboť jedno dítě zemřelo) přestěhovala ke svým rodičům - žili také v Londýně. Když matka zemřela na tuberkulózu, starala se o děti babička. Ačkoliv Keats studoval farmacii, od studií se zabýval literaturou a začal i skládat první verše. Pak se musel starat o svého mladšího bratra Toma, který také onemocněl tuberkulózou. Mezitím se zamiloval do Fany Brawneové, zasnoubili se, ale ke svatbě nedošlo, neboť i u Johna se začala projevovat tuberkulóza. Johnovi jeho lékař doporučil změnit podnebí, a tak se Keats přestěhoval do Říma. Nicméně jeho nemoc již byla v tak pokročilém stadiu, že brzy nato zemřel. Je pohřben na protestantském hřbitově v Římě. (Někteří soudobí Keatsovi přátelé věřili, že básník zemřel kvůli útokům na jeho dílo, to však určitě nebylo hlavní příčinou smrti.)
John Keats byl především básníkem, a to básníkem romantickým. První báseň mu vyšla v roce 1816 a nesla název Ó, samoto. O rok později vyšla jeho první básnická sbírka nazvaná Básně. Zajímavou, ale kritiky strhanou sbírkou je Endymion, v níž se jedná o volné zpracování lásky bohyně Měsíce Seléné k pastýři Endymionovi, tedy o zpracování antické mytologie. Z antické mytologie vychází i báseň Hyperion. Smutnou baladou je pak La Belle Dame sans Merci, smutek je zde ovlivněn jednak smrtí bratra Toma, jednak nešťastným vztahem s Fany a pak také kritikou, která se na jeho díla snesla, a to přesto, že se jednalo spíše o kritiku z politických důvodů než z těch estetických. Dalšími známými básněmi je Óda na Psyché, Óda na slavíka, Óda na melancholii, Óda na řeckou vázu nebo báseň s názvem Podzimu (To Autumn). Do češtiny byly přeloženy jak celé básně a sbírky, tak také výbory z nich, nebo třeba dopisy, které psal Fany a ona jemu.Kdo byl John Keats? Životopis John Keats, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní údaje o osobě John Keats

Národnost: anglická
Datum narození: 31. 10. 1795
Místo narození: Londýn
Datum úmrtí: 23. 2. 1821

Zaujala vás biografie osobnosti John Keats? Potom se podělte s kolegy na sociálních sítích jako je Facebook, Pinterest, Síť X nebo Reddit. Stačí kliknout na tlačítko Sdílet.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Omeprazol? Znáte definici termínu Kreatin? Znáte pojem Tinnitus? Pamatujete si definici pojmu Asketický?

Klíčová slova: narození, kdo je John Keats?, nežijící, kdo to je, biografie, národnost, zajímavosti, vysvětlení, informace, John Keats, John Keats, literatura, kdy se narodil John Keats?, kde se narodil John Keats?, národnost, wiki

Pojem John Keats je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu John Keats

Zkusit najít John Keats na Google.cz

Zkusit najít výraz John Keats ve Wikislovníku

Vyhledat termín John Keats ve Wikipedii

Hledat videa s názvem John Keats na Youtube

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem John Keats ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo John Keats například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v projektu slovnik.cz, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to John Keats?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl John Keats? Kdy se narodil John Keats? Kde se narodil John Keats? Kdy zemřel John Keats? John Keats patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka John Keats dejme tomu například v internetové Wikipedii, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost John Keats i v jiné kategorii než je literatura.