Kdo je to?
Kdo byl Rudolf Mayer? Životopis Rudolf Mayer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Rudolf Mayer

Kdo byl Rudolf Mayer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Rudolf Mayer byl český básník patřící do okruhu májovců.
Rudolf se narodil 13. října 1837 jako jedno z šesti dětí hostinského a hospodáře. Obecnou školu vychodil v Závlekově a v Plánici. Německé gymnázium pak absolvoval v Klatovech. Jeho dětství a dospívání poznamenaly nešťastné události: ve 13 letech ztratil otce, v 16 letech mu zemřela matka, a když se na gymnáziu zamiloval do E. Wollnerové, která si pak ale vzala důstojníka, byl zlomen a tuto ztrátu dlouho a těžce nesl. Všechny tyto události zanechaly stopu na jeho díle. Po maturitě mu strýc doporučil studovat práva, a tak odešel na právnickou fakultu do Vídně. Zde však vydržel jen čtyři semestry, protože jednak byl ponižován šlechtickými spolužáky, jednak by se musel vzdát svého češství a navíc zde bydlela jeho provdaná bývalá láska. Rudolf se tedy rozhodl pokračovat ve studiu v Praze. Zde jej ale strýc přestal podporovat, a tak chlapec žil jen z doučování, které poskytoval méně nadaným spolužákům. Častokrát neměl ani na jídlo. Zato se v Praze seznámil s Nerudou a Hálkem a začal s nimi spolupracovat na almanachu Máj. V roce 1858 otisk své první verše v časopisu Lumír. Po pádu absolutismu se věnoval i politické činnosti, podporoval vlastenectví hlavně na venkově a účastnil se různých shromáždění a lidových táborů, kam přispíval svými veršovanými proslovy. Ovšem nedostatečná životospráva a horečnatá činnost podlomily jeho zdraví a on musel opustit Prahu. Na čas se stal vychovatelem, pak koncipientem. Když získal finanční pomoc od přátel, složil doktorát a chtěl se stál profesorem na univerzitě. To se mu ale nepodařilo, protože se u něj projevila tuberkulóza, na kterou velice brzy v pouhých 28 letech zemřel. Je pohřben na hřbitově v Loučími.
Mayer se zpočátku inspiroval Máchou, Byronem a Heinem jakožto romantickými spisovateli. Ačkoliv za svého života vydal jen málo děl, a to nejvíce v almanaších Máj, vidíme v nich touhu po lásce, která je však nenaplněna, přírodní lyriku, neboť s přírodou byl básník spjat zejména v rodném místě a na venkově, kde často pobýval. Drobné cykly veršů najdeme ve sbírkách Stíny večerní, Písně v bouři a Znělky noční. Také se často ptá po smyslu života - viz báseň Věčnost. Cyklus sonetů (znělek) s názvem Nešťastné přítelkyni přesně vyjadřuje jeho bolest a touhu, která zůstala nenaplněna. Pokusil se i o epické skladby - Seffenusser, která je sice situována do arabského světa, ale najdeme zde české historické kořeny a podněty. Ačkoliv Mayer zemřel tak mladý, stihl ovlivnit nejen celou generaci májovců, ale i mnoho dalších umělců. To vidíme například z hudebních provedení jeho děl od Z. Fibicha nebo L. Procházky, ale také z literárních děl, která se inspirovala Mayerovým životem: J. Hais podle něj napsal dvoudílný román Světla, který vyšel v roce 1939 (vpředvečer války) a M. Biskupová pak v roce 1941 vydala román Nezahyne moje láska.Kdo byl Rudolf Mayer? Životopis Rudolf Mayer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Rudolf Mayer

Národnost: česká
Datum narození: 13. 10. 1837
Místo narození: Skránčice u Klatov
Datum úmrtí: 12. 8. 1865

Popis osobnosti Rudolf Mayer můžete sdílet s vašimi kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Víte co je Abolice? Pamatujete si definici pojmu Sepse? Rozumíte pojmu Pískový cukr? Vzpomněli byste si co znamená slovo Infantilismus?

Klíčová slova: národnost, osobnost, život, biografie, Rudolf Mayer, datum narození, wiki, narození, kdo to je, osobnosti, místo narození, kdy se narodil Rudolf Mayer?, nežijící, literatura, informace, zajímavosti

Pojem Rudolf Mayer je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Rudolf Mayer hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat výraz Rudolf Mayer ve Wikipedii

Zkusit najít frázi Rudolf Mayer ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Rudolf Mayer ve vyhledávači DuckDuckGo

Najít slovo Rudolf Mayer ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Rudolf Mayer ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Rudolf Mayer například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Rudolf Mayer? Stručná biografie

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Rudolf Mayer? Kdy se narodil Rudolf Mayer? Kde se narodil Rudolf Mayer? Kdy zemřel Rudolf Mayer? Rudolf Mayer je v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Rudolf Mayer třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rudolf Mayer i v jiné kategorii než je literatura.