Kdo je to?
Kdo je Jan Dolanský? Životopis Jan Dolanský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo je Jan Dolanský?

Kdo je Jan Dolanský? Životopis, informace, biografie, herectví

Jan Dolanský je český herec.
Vystudoval Pražskou konzervatoř. Jeho divadlení kariéra zahrnuje několik let strávených na prknech Národního divadla, působení v Divadle Komedie i na dalších pražských scénách (např. Divadlo na Jezerce nebo Divadlo Palace).
V Národním divadle hrál Dolanský třeba v inscenacích Richard III., Tisíc a jedna noc nebo hlavní roli v Kohoutově Malé hudbě moci.
Ve filmu začal sbírat zkušenosti už v 90. letech, zásadní příležitosti však získal až v novém miléniu. Především se jedná o snímek Udělení milosti se zamítá z roku 2002, kde ztvárnil hlavní dramatickou postavu a po uvedení tohoto snímku byl považován za vycházející hvězdu českého filmu. Následovala role v klasické komedii Lakomec (2003) a v oceňovaných Sametových vrazích (2005). V této době už byl uznávaným hercem a čekalo ho široké spektrum filmových rolí. Mluvíme třeba o hlavní roli v pohádce Nejkrásnější hádanka (2008), účinkování v historické detektivce Jménem krále (2009), komediích Babovřesky a Babovřesky 2 (2013, resp. 2014) či role zrádce Štěpána Pálče v historickém opusu Jan Hus (2015).
Nabitý je i seznam seriálových rolí Jana Dolanského. V roce 2009 zaujal v Expozituře. Následovala účinkování v dalších krimi - třeba Atentát (2015, 2016) nebo Rapl (2016). Velmi často se objevuje i v oddechových večerních seriálech: Ohnivý kuře (2017,2018), Krejzovi (2019), Slunečná (2020, 2021), případně v epizodních rolích. V roce 2021 hrál jednu z postav v oceňovaném seriálu ČT Kukačky.
Jeho hlas můžeme občas slýchat i v dabingu a také v upoutávkách na televizi Prima Cool, jejímž se stal hlavním hlasem.Kdo je Jan Dolanský? Životopis Jan Dolanský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jan Dolanský

Národnost: česká
Datum narození: Hradec Králové
Místo narození: 14. února 1978

Tento text (Jan Dolanský) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Gurta? Rozumíte pojmu Lumbálka? Pamatujete si definici pojmu Otevřená ekonomika? Znáte pojem Sochor?

Klíčová slova: kdo je Jan Dolanský?, místo narození, lexikon, narození, Jan Dolanský, kde se narodil Jan Dolanský?, zajímavosti, Jan Dolanský, wikipedie, popis, herectví, herectví, biografie, kdy se narodil Jan Dolanský?, wiki, osobnost

Pojem Jan Dolanský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat frázi Jan Dolanský ve Wikipedii

Hledat videa s názvem Jan Dolanský na Youtube

Hledat termín Jan Dolanský ve Wikislovníku

Hledat pojem Jan Dolanský na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Dolanský například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Lingea slovnících, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Životopis, kdo je Jan Dolanský? Stručná biografie

Teď už víte Kdo je to Jan Dolanský? Kdy se narodil Jan Dolanský? Kde se narodil Jan Dolanský? Jan Dolanský je v sekci Herectví

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se vyhledat osobnost, osobu, člověka Jan Dolanský kupříkladu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Dolanský i v jiné kategorii než je herectví.