Kdo je to?
Kdo byl Josef Jaroslav Langer? Životopis Josef Jaroslav Langer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Jaroslav Langer

Kdo byl Josef Jaroslav Langer? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Jaroslav Langer byl český básník a novinář v době národního obrození. Narodil se 12. listopadu 1806 ve městě Lázně Bohdaneč. Jeho otec byl váženým a zámožným občanem. Byl městským důchodním, jakýmsi výběrčím daní.
Svá studentská léta prožil Josef Jaroslav na gymnáziu v Hradci Králové, kde jej vyučovali například Josef Chmela či Václav Kliment Klicpera, což se také později promítlo do jeho tvorby. Po úspěšném absolvování zdejšího gymnázia odešel studovat do Prahy na Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 1828 studia dokončil. Po ukončení studií na Filozofické fakultě se přihlásil ještě na práva, nicméně ve studiu již dále nepokračoval.
Langer se začal plně věnovat své vlastní literární tvorbě, zároveň žil bohatým kulturně-společenským životem. Navštěvoval jak české, tak německé hry ve Stavovském divadle. Svými básněmi přispíval do časopisu Květy a Musejního časopisu. V roce 1830 vydal svou první sbírku s názvem Selanky. V letech 1830 a 1831 působil také jako redaktor časopisu Čechoslav. Zde také zveřejnil svou báseň České lesy, ve které kritizoval útlak českého národa a podpořil polskou revoluci. Tím však na sebe strhnul pozornost úřadů, což nakonec vedlo k tomu, že byl vyhoštěn z Prahy. Nesl to velmi těžce.
Po návratu do svého rodiště se i tam věnoval literární tvorbě, zároveň byl velmi aktivní na bohdanečských merendách. Vydal například České krakováčky či Svatební obyčeje a písně. Postupně se u něj stále více projevovala duševní porucha a jeho tvorba upadala. Zemřel 28. dubna 1846 v Bohdanči ve věku pouhých 39 let.Kdo byl Josef Jaroslav Langer? Životopis Josef Jaroslav Langer, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Josef Jaroslav Langer

Národnost: česká
Datum narození: 12. listopadu 1806
Místo narození: Lázně Bohdaneč
Datum úmrtí: 28. dubna 1846

Popis osobnosti Josef Jaroslav Langer můžete sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si na význam slova Anarchie? Pamatujete si definici pojmu Kung-fu? Víte co je Lambliáza? Vzpomněli byste si co znamená slovo Raw strava?

Klíčová slova: kde se narodil Josef Jaroslav Langer?, život, osobnosti, místo narození, wikipedie, nežijící, datum úmrtí, Josef Jaroslav Langer, životopis, datum narození, popis, wiki, narození, kdo to je, vysvětlení, Josef Jaroslav Langer

Pojem Josef Jaroslav Langer je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Vyhledat slovo Josef Jaroslav Langer ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat termín Josef Jaroslav Langer ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Josef Jaroslav Langer ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít slovo Josef Jaroslav Langer na Google.cz

Najít heslo Josef Jaroslav Langer ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Jaroslav Langer například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Jaroslav Langer

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Josef Jaroslav Langer? Kdy se narodil Josef Jaroslav Langer? Kde se narodil Josef Jaroslav Langer? Kdy zemřel Josef Jaroslav Langer? Josef Jaroslav Langer je v sekci Literatura

Kategorie literatura, básník pěvec, josef Jaroslav Langer, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Jaroslav Langer dejme tomu např. na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít rozsáhlejší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Jaroslav Langer i v jiné kategorii než je literatura.