Jiří Císler
Kdo byl Jiří Císler? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví
Jiří Císler byl český filmový, televizní a divadelní herec, režisér, dramatik, komik, hudebník, houslista, skladatel. Císler se narodil v Českých Budějovicích. V mládí se učil hrát na housle. Po základní škole studoval na obchodní akademii a vyučil se číšníkem. Po maturitě se však rozhodl pro kariéru umělce. Roku 1947 se připojil k divadelnímu orchestru v Českých Budějovicích. Postupně začal zpívat v operetách (Cikánský baron), operách a nakonec působil i v činohře. Jiří byl všestranný a začal se učit divadelní režii, skládal divadelní hudbu a texty k písním. V letech 1953-1961 působil v Jihočeském divadle. Odtud se přesunul do pražského Divadla na Fidlovačce (1961-1963), kde se začal více věnovat muzikálu (Limonádový Joe) a režíroval hru Pařížský život.
Poté působil v Divadle Příbram (1963), Krajském divadle Mladá Boleslav (1964), Východočeském divadle v Pardubicích (1964-1969), Kladivadle v Ústí nad Labem (1969-1971). Poté se vrátil do Prahy a v letech 1971-1974 pracoval v Divadle Semafor. V Semaforu režíroval hry Čarodějky, Kytice (600 repríz), Zuzana v lázni, Elektrická puma, Kdyby 1000 klarinetů. Následně pracoval v Divadle ABC (1974), Severomoravském divadle v Šumperku (1975), Ateliéru Praha (1976-1977), Činoherním klubu (1977-1985), Satirickém divadle Večerní Brno (1986) a nakonec založil soukromou divadelní společnost s názvem Hravé divadlo. O rok později však musel od projektu upustit kvůli zdravotním problémům.
Jiří Císler během svého života vytvořil více než 50 filmových rolí. Debutoval v roce 1962 ve sportovním snímku Poslední etapa. Spoustu rolí ztvárnil v pohádkách, např. Jak se peče štěstí, Co takhle svatba, princi?, Doktorská pohádka, Perníkový dědek. Dále si zahrál v úspěšných snímcích Ucho (1970), Tajemství velikého vypravěče (1971), Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979), Za humny je drak, Jak svět přichází o básníky (1982), Anděl s ďáblem v těle (1983).
Císler se objevil v televizních seriálech Inženýrská odysea (1979), Tisícročná včela nebo Návštěvníci (1983).
V dětském pořadu Studio Kamarád namluvil postavu Harryho Šoumena. V kresleném seriálu Šmoulové propůjčil svůj hlas Gargamelovi.
Za svůj život byl Císler dvakrát ženatý. Poprvé byl ženatý s herečkou Boženou Havlíčkovou, se kterou měl dvě děti. Podruhé byl ženatý s daleko mladší herečkou Magdalenou.
Později se u Císlera začala projevovat Alzheimerova choroba a své starosti začal řešit alkoholem.
Jiří Císler zemřel v roce 2004 ve věku 76 let. Říkalo se mu „mistr sarkasmu“.
Základní informace o osobě Jiří Císler
Národnost: česká
Datum narození: 4. 2. 1928
Místo narození: České Budějovice, Československo
Datum úmrtí: 17. 4. 2004
Více informací o slovu Jiří Císler doporučujeme hledat v těchto zdrojích
Hledat videa s názvem Jiří Císler na Youtube
Najít slovo Jiří Císler ve fulltextovém vyhledávači Bing.com
Najít výraz Jiří Císler na Google obrázcích
Najít výraz Jiří Císler na Google.cz
Zkusit najít heslo Jiří Císler v ekologickém vyhledávači Ecosia.org
Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří Císler například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel
Biografie, životopis, kdo je to Jiří Císler?
Teď už víte Kdo byl Jiří Císler? Kdy se narodil Jiří Císler? Kde se narodil Jiří Císler? Kdy zemřel Jiří Císler? Jiří Císler patří do sekce Herectví
Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby nebo překlepy, za které se předem omlouváme. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Jiří Císler například v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří Císler i v jiné kategorii než je herectví.