Kdo je to?
Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis Erich Maria Remarque, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Erich Maria Remarque?

Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis, informace, biografie, literatura

Erich Maria Remarque, vlastním jménem Erich Paul Remark, byl německý spisovatel tvrdě vystupující proti válce.
Erich se narodil ve městě Osnabrück v Dolním Sasku rodičům Peteru Franzi Remarkovi a Anně Marii Remarkové. Pocházel ze čtyř dětí. Po ukončení obecné školy studoval na učitelském ústavu v Münsteru. Jeho studia přerušila první světová válka, kam musel narukovat, když mu bylo přesně 18 let. Brzy byl na západní frontě raněn a do konce války přežíval v lazaretu (nemocnice pro raněné vojáky).
I když válka skončila, Remarkovo trápení nikoliv. Nedokázal se začlenit do společnosti, nevěděl ani, jaké povolání si zvolit. Vystřídal malířství, hudbu, chvíli byl automobilovým závodníkem, také učil. Nic z toho však nevykonával dlouho. Snažil se cestovat, navštívil mnoho evropských zemí (Švýcarsko, Itálie, balkánské země, Turecko). Oženil se s Ilse Juttou Zambonovou, jejich manželství bylo šťastné asi 5 let. Poté se rozvedli, ale před druhou světovou válkou se znovu vzali, aby se Ilse nemusela vrátit do nacistického Německa. Spolu odcestovali do USA, aby unikli další válce. Tam se však jejich manželství později přece jen definitivně rozpadlo.
Únik do USA byl však rozumným krokem, protože ihned po vypuknutí druhé světové války byl Remarque zařazen na seznam zakázaných autorů a knih. Propaganda jej označila za Žida, který se ve skutečnosti jmenoval Kramer, a kdyby býval zůstal v Německu, zcela určitě by skončil v koncentračním táboře. Tam ostatně zemřela jedna z jeho sester.
Po skončení druhé světové války žil Remarque střídavě v USA a ve Švýcarsku, ale již nikdy se nevrátil do rodného Německa. Znovu se oženil, a to s americkou herečkou Paulette Goddard (předtím byla ženou Charlie Chaplina). S ní dožil až do konce svého života, zemřel na selhání srdce na klinice ve švýcarském Locarnu.
Remarquovo dílo postihuje všechny jeho zážitky a události z jeho života. Nejčastěji píše o válce a válečných událostech, protože sám zažil první světovou válku a tu druhou sledoval z povzdálí. Psal také o automobilových závodech, které nebyly jen jeho koníčkem, ale v určité době jeho života také jeho povoláním. Sám se přihlásil ke "ztracené generaci", což byla generace (nejen) spisovatelů, kteří v mládí sloužili v první světové válce.
Jeden z prvních Remarquových románů nese název Stanice na obzoru a pojednává právě o automobilových závodech a závodnících. Kniha přináší dokonale vystižené postavy chlapců či chlapů, kteří se věnují automobilismu, mají mezi sebou přátelství, ale i rivalitu, získávají díky svému atraktivnímu zaměstnání zájem žen a prožívají dobrodružství bohémského života.
Válečnou tematiku zpracovává román Na západní frontě klid, který se stal asi nejslavnějším. Je do značné míry autobiografický a popisuje zážitky z války na generaci, která sice nezemřela na frontě, přesto byl její život válkou zcela zničen (viz samotný Remarque, který se po válce nedokázal zařadit do normálního života).
Z meziválečného období je pak kniha Tři kamarádi, která pojednává o třech přátelích, kteří vlastní autodílnu. Žijí si bohémským životem až do doby, než se k nim přidá dívka Pat z vyšší společnosti. I jí se líbí bohémský život, ale brzy se ukáže, že dívka trpí tuberkulózou. Ačkoliv se všichni snaží jí pomoci a postupně rozprodají téměř všechno, co mají, Pat nakonec této zákeřné nemoci podlehne.
Vítězný oblouk se již zase blíží válce, tentokrát té druhé světové. Odehrává se v předvečer války ve Francii a je plný rozporuplných okamžiků v životech všech postav.
Černý obelisk je pak román, který se dějově vrací na konec první světové války a popisuje zejména zoufalou situaci výmarské republiky (poválečného Německa), kde panuje obrovská inflace, drahota, ale v některých okamžicích jsou hrdinové knihy i šťastní. Celá zoufalost doby však vyústí v nástup nacismu a vypuknutí druhé světové války.Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis Erich Maria Remarque, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Erich Maria Remarque

Národnost: německá
Datum narození: 22. 6. 1898
Místo narození: Osnabrück
Datum úmrtí: 25. 9. 1970

Popis osobnosti Erich Maria Remarque můžete sdílet s přáteli a kamarády na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Metastáza? Znáte pojem Ceteris paribus? Rozumíte pojmu Okroška? Vzpomenete si na definici slova Tuberkulóza?

Klíčová slova: život, Erich Maria Remarque, wikipedie, narození, zajímavosti, datum narození, kdy se narodil Erich Maria Remarque?, kde se narodil Erich Maria Remarque?, lexikon, životopis, národnost, informace, literatura, literatura, nežijící, datum úmrtí

Pojem Erich Maria Remarque je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Hledat videa s názvem Erich Maria Remarque na Youtube

Hledat výraz Erich Maria Remarque na Google obrázcích

Zkusit najít frázi Erich Maria Remarque ve vyhledávači Yandex

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Erich Maria Remarque ve Wikimedia Commons

Hledejte bez špehování slovo Erich Maria Remarque ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Erich Maria Remarque například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodné osobnosti, pojmy, výrazy, slova a odborné termíny

Biografie, životopis, kdo je to Erich Maria Remarque?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo byl Erich Maria Remarque? Kdy se narodil Erich Maria Remarque? Kde se narodil Erich Maria Remarque? Kdy zemřel Erich Maria Remarque? Erich Maria Remarque je v kategorii Literatura

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Erich Maria Remarque řekněme třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Erich Maria Remarque i v jiné kategorii než je literatura.