Kdo je to?
Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis Erich Maria Remarque, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Erich Maria Remarque

Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Erich Maria Remarque, vlastním jménem Erich Paul Remark, byl německý spisovatel tvrdě vystupující proti válce.
Erich se narodil ve městě Osnabrück v Dolním Sasku rodičům Peteru Franzi Remarkovi a Anně Marii Remarkové. Pocházel ze čtyř dětí. Po ukončení obecné školy studoval na učitelském ústavu v Münsteru. Jeho studia přerušila první světová válka, kam musel narukovat, když mu bylo přesně 18 let. Brzy byl na západní frontě raněn a do konce války přežíval v lazaretu (nemocnice pro raněné vojáky).
I když válka skončila, Remarkovo trápení nikoliv. Nedokázal se začlenit do společnosti, nevěděl ani, jaké povolání si zvolit. Vystřídal malířství, hudbu, chvíli byl automobilovým závodníkem, také učil. Nic z toho však nevykonával dlouho. Snažil se cestovat, navštívil mnoho evropských zemí (Švýcarsko, Itálie, balkánské země, Turecko). Oženil se s Ilse Juttou Zambonovou, jejich manželství bylo šťastné asi 5 let. Poté se rozvedli, ale před druhou světovou válkou se znovu vzali, aby se Ilse nemusela vrátit do nacistického Německa. Spolu odcestovali do USA, aby unikli další válce. Tam se však jejich manželství později přece jen definitivně rozpadlo.
Únik do USA byl však rozumným krokem, protože ihned po vypuknutí druhé světové války byl Remarque zařazen na seznam zakázaných autorů a knih. Propaganda jej označila za Žida, který se ve skutečnosti jmenoval Kramer, a kdyby býval zůstal v Německu, zcela určitě by skončil v koncentračním táboře. Tam ostatně zemřela jedna z jeho sester.
Po skončení druhé světové války žil Remarque střídavě v USA a ve Švýcarsku, ale již nikdy se nevrátil do rodného Německa. Znovu se oženil, a to s americkou herečkou Paulette Goddard (předtím byla ženou Charlie Chaplina). S ní dožil až do konce svého života, zemřel na selhání srdce na klinice ve švýcarském Locarnu.
Remarquovo dílo postihuje všechny jeho zážitky a události z jeho života. Nejčastěji píše o válce a válečných událostech, protože sám zažil první světovou válku a tu druhou sledoval z povzdálí. Psal také o automobilových závodech, které nebyly jen jeho koníčkem, ale v určité době jeho života také jeho povoláním. Sám se přihlásil ke "ztracené generaci", což byla generace (nejen) spisovatelů, kteří v mládí sloužili v první světové válce.
Jeden z prvních Remarquových románů nese název Stanice na obzoru a pojednává právě o automobilových závodech a závodnících. Kniha přináší dokonale vystižené postavy chlapců či chlapů, kteří se věnují automobilismu, mají mezi sebou přátelství, ale i rivalitu, získávají díky svému atraktivnímu zaměstnání zájem žen a prožívají dobrodružství bohémského života.
Válečnou tematiku zpracovává román Na západní frontě klid, který se stal asi nejslavnějším. Je do značné míry autobiografický a popisuje zážitky z války na generaci, která sice nezemřela na frontě, přesto byl její život válkou zcela zničen (viz samotný Remarque, který se po válce nedokázal zařadit do normálního života).
Z meziválečného období je pak kniha Tři kamarádi, která pojednává o třech přátelích, kteří vlastní autodílnu. Žijí si bohémským životem až do doby, než se k nim přidá dívka Pat z vyšší společnosti. I jí se líbí bohémský život, ale brzy se ukáže, že dívka trpí tuberkulózou. Ačkoliv se všichni snaží jí pomoci a postupně rozprodají téměř všechno, co mají, Pat nakonec této zákeřné nemoci podlehne.
Vítězný oblouk se již zase blíží válce, tentokrát té druhé světové. Odehrává se v předvečer války ve Francii a je plný rozporuplných okamžiků v životech všech postav.
Černý obelisk je pak román, který se dějově vrací na konec první světové války a popisuje zejména zoufalou situaci výmarské republiky (poválečného Německa), kde panuje obrovská inflace, drahota, ale v některých okamžicích jsou hrdinové knihy i šťastní. Celá zoufalost doby však vyústí v nástup nacismu a vypuknutí druhé světové války.Kdo byl Erich Maria Remarque? Životopis Erich Maria Remarque, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Erich Maria Remarque

Národnost: německá
Datum narození: 22. 6. 1898
Místo narození: Osnabrück
Datum úmrtí: 25. 9. 1970

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Erich Maria Remarque sdílet s ostatnímina webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte co je Paralaxa? Pamatujete si definici pojmu Platforma? Rozumíte pojmu Linoleum? Vzpomněli byste si co znamená slovo Narozeniny?

Klíčová slova: literatura, lexikon, literatura, Erich Maria Remarque, narození, biografie, wikipedie, kdo to je, popis, Erich Maria Remarque, datum úmrtí, datum narození, osobnost, národnost, život, nežijící

Pojem Erich Maria Remarque je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací o slovu Erich Maria Remarque

Vyhledat termín Erich Maria Remarque v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat výraz Erich Maria Remarque ve Wikipedii

Vyhledat heslo Erich Maria Remarque ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Erich Maria Remarque ve Wikislovníku

Hledat pojem Erich Maria Remarque na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Erich Maria Remarque například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Erich Maria Remarque

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Erich Maria Remarque? Kdy se narodil Erich Maria Remarque? Kde se narodil Erich Maria Remarque? Kdy zemřel Erich Maria Remarque? Erich Maria Remarque je v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Nemáme možnost pravidelné aktualizace článků. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Erich Maria Remarque např. v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Erich Maria Remarque i v jiné kategorii než je literatura.