Kdo je to?
Kdo byl Emil Hácha? Životopis Emil Hácha, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Emil Hácha

Kdo byl Emil Hácha? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Emil Hácha byl třetí československý prezident a státní prezident v období Protektorátu, tedy v letech 1939–1945. Vyrůstal v jižních Čechách a vystudoval gymnázium v Českých Budějovicích. Následně odešel do Prahy, kde absolvoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a roku 1895 získal titul doktor práv. Po dokončení studia se právům věnoval i profesně a začal působit u Českého místodržitelství v Praze. Díky inteligenci a spolehlivosti byl roku 1916 povýšen do funkce dvorního rady Správního soudního dvora ve Vídni. V hlavním městě monarchie se seznámil s právníkem a politikem Ferdinandem Pantůčkem, který spolupracoval s českým odbojem a s organizací Maffie.
Po vzniku Československa byl Pantůček zvolen prezidentem nově založeného Nejvyššího správního soudu, u kterého začal díky vzájemnému přátelství pracovat i Hácha. Pokračoval v prohlubování právnického vzdělání, úspěšně obhájil habilitační práci a od roku 1924 začal působit na Právnické fakultě ve funkci docenta. Zařadil se mezi přední české odborníky na právo a po smrti Pantůčka byl vybrán jako jeho nástupce. Od roku 1925 byl Hácha prezidentem Nejvyššího správního soudu a ve funkci vydržel až do roku 1938. Vedle toho byl členem několika učených společností nebo vládních poradních orgánů a díky hlubokým znalostem mezinárodního práva byl zvolen soudcem haagského soudního dvora.
Bouřlivý rok 1938 byl přelomový rovněž pro Háchu. Nejdříve zemřela jeho žena Marie a následně mu byla svěřena funkce prezidenta Česko-Slovenské republiky po Edvardu Benešovi, který odstoupil kvůli mnichovské dohodě. Hácha o podobnou politickou funkci nikdy aktivně neusiloval, ale nabídku nakonec přijal. Brzy přišel jeden z nejhorších okamžiků jeho života. Během jednání v Berlíně na něj Hitler a další nacističtí představitelé vyvíjeli extrémní nátlak, aby ho donutili souhlasit s protektorátním zřízením. Hácha dlouho vzdoroval, ale po několika hodinách vyhrožování invazí a zničením Prahy utrpěl infarkt a v duševně i tělesně zlomeném stavu s podmínkami souhlasil.
Od roku 1939 Hácha vykonával úřad státního prezidenta Protektorátu Čechy a Morava. Snažil se úzce spolupracovat s předsedou vlády Eliášem, aby nacistická nadvláda napáchala co nejméně škod. Zpočátku se to do velké míry dařilo, i díky tomu, že říšským protektorem byl poměrně diplomatický Konstantin von Neurath. Dařilo se tak například osvobozovat uvězněné studenty a mírnit některé represe. Situace se proměnila, když se říšským protektorem stal Reinhard Heydrich. Ten byl podstatně radikálnější a stupňoval represe, aby na Háchu vyvíjel nátlak. Oslabení prezidentské funkce dodalo odvahu i českým kolaborantům, kteří začali pronikat do vlády, což Hácha dříve odmítal a zvládal tomu zabránit.
Už tak špatná situace se vyostřila, když byl roku 1942 proveden úspěšný atentát na Heydricha. Likvidace předního nacisty byla pro protektorátní správu šok a kvůli obavám z dalších atentátů rozpoutali nacisté teror, který měl domácí odboj od podobných akcí odradit. Hácha už tomu mohl jen pasivně přihlížet a jeho několik let podlomené zdraví se začalo rychle zhoršovat. Od roku 1943 na tom byl zdravotně velmi špatně a jeho vůle byla zlomená, takže četl nacistické projevy a chválil Adolfa Hitlera. Po porážce nacistů a konci Protektorátu v roce 1945 byl uvězněn a kvůli špatnému zdraví ve věznici zemřel.
Emil Hácha patří mezi dějinné osobnosti, na které jsou silně protichůdné názory. Zejména kvůli závěru života a kompletnímu podřízení nacistické moci se stal symbolem českého kolaborantství a kapitulace. Historici však upozorňují na jeho těžkou situaci, ve které se ocitl, aniž by o to stál. Navíc dokud měl sílu, snažil se nacistický teror mírnit a pomáhal lidem, kteří proti nacistům aktivně vystupovali. Postupně se tak obraz Háchy zlepšuje a stává se komplexnějším. Rovněž poválečný soud uznal, že minimálně od roku 1943 Hácha za své jednání nenese zodpovědnost, protože mu zdravotní stav nedovoloval jednat jinak.Kdo byl Emil Hácha? Životopis Emil Hácha, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Emil Hácha

Národnost: česká
Datum narození: 12. července 1872
Místo narození: Trhové Sviny
Datum úmrtí: 27. června 1945

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Emil Hácha? s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Deontologie? Pamatujete si definici pojmu Dělená strava? Vzpomněli byste si co znamená slovo Itinerář? Vzpomněli byste si co znamená slovo Šelest na srdci?

Klíčová slova: národnost, biografie, wiki, informace, politici, nežijící, kdo je Emil Hácha?, Emil Hácha, wikipedie, životopis, kde se narodil Emil Hácha?, politici, národnost, zajímavosti, osobnost, popis

Pojem Emil Hácha je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít frázi Emil Hácha na Google.cz

Vyhledat termín Emil Hácha ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledejte bez špehování slovo Emil Hácha ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Emil Hácha ve Wikimedia Commons

Zkusit najít pojem Emil Hácha ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Emil Hácha například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, ve Wikipedii nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Emil Hácha?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo byl Emil Hácha? Kdy se narodil Emil Hácha? Kde se narodil Emil Hácha? Kdy zemřel Emil Hácha? Emil Hácha je v sekci Politici

Kategorie politici, mladá politička, emil Hácha, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v textech. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Emil Hácha dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Emil Hácha i v jiné kategorii než je politici.

Víte, co je to viz? Víte, že se nejedná o zkratku?