Kdo je to?
Kdo byl Rudolf Slánský? Životopis Rudolf Slánský, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Rudolf Slánský

Kdo byl Rudolf Slánský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Rudolf Slánský byl československý komunistický politik.
Rudolf Slánský se narodil 31. července 1901 v Nezvěsticích u Plzně. Rodina byla židovského původu, otec Šimon Slánský se živil jako obchodník. Gymnázium vystudoval v Plzni. Po maturitě odešel do Prahy, kde se začal stýkat s levicovými politiky a intelektuály. Rovněž spolupracoval se skautským hnutím, zejména v sionistickém oddíle Techelet Iavan. Když se v roce 1921 od Československé strany sociálně demokratické odtrhlo levicové křídlo a vytvořilo Komunistickou stranu Československa, byl Slánský jedním z jejích prvních členů. V prvních letech působil na různých členských funkcích v Ostravě. Po nástupu Klementa Gottwalda k moci v roce 1929 se stal vedoucím tajemníkem v Praze a členem ÚV KSČ. Během tzv. moskevského exilu Klementa Gottwalda v letech 1932 až 1934 vedl spolu s Janem Švermou KSČ, podílel se na změně její politiky a byl pro zvolení Edvarda Beneše prezidentem. Od roku 1935 do roku 1938 byl poslancem za KSČ. Po vypuknutí druhé světové války odejel i s manželkou Josefou do Moskvy, jeho bratr Richard do Londýna, ostatní členové rodiny zahynuli (jako Židé) v koncentračních táborech. Rudolf Slánský se v Moskvě podílel na protinacistickém odboji, ale také zde viděl zvůli komunistického režimu a jeho brutalitu. Byla mu zde kromě jiného unesena dcera Naděžda, kterou pak již nikdy neviděl. Ke konci války se podílel na Slovenském národním povstání. Po válce se znovu zapojil do politiky v Československu, patřil po Klementu Gottwaldovi k nejmocnějším mužům a období 1945 až 1951 patří k jeho politickému vrcholu - nejvyšší funkci, kterou zastával, byla funkce generálního tajemníka ÚV KSČ. Po roce 1951 však jeho politická kariéra strmě klesala. Hlavním zahraničním politickým důvodem byl vztah SSSR k Izraeli, do jehož politiky nemohl Sovětský svaz zasahovat, a tak jak SSSR, tak celý východní blok zaujal protižidovský postoj. V kauze kolem Slánského bylo obviněno mnoho Židů. Sám Slánský byl odvezen do ruzyňské věznice, kde se dvakrát pokusil o sebevraždu. Ve vykonstruovaném procesu byl pak obžalován snad ze všech největších zločinů, jaké existují (velezrada, vyzrazení státního /vojenského/ tajemství, sabotáž, špionáž). Ke všemu se sice přiznal, ale předtím byl velmi krutě mučen. Byl popraven oběšením v pankrácké věznici 3. prosince 1952.
V roce 1963 byl rehabilitován soudně, v roce 1968 jej rehabilitovala i sama KSČ.
Syn Rudolfa Stránského - Rudolf Stránský mladší byl aktivním disidentem a signatářem Charty 77. Druhá dcera Marta, která dosud žije, si po roce 1989 založila realitní kancelář.Kdo byl Rudolf Slánský? Životopis Rudolf Slánský, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Rudolf Slánský

Národnost: česká
Datum narození: 31. 7. 1901
Místo narození: Nezvěstice u Plzně
Datum úmrtí: 3. 12. 1952 (popraven)

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Rudolf Slánský? se známými na Pinterestu, Facebooku nebo Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Dysplazie? Vzpomněli byste si na význam slova Grappa? Znáte pojem Evoluce? Znáte definici termínu Smoothie?

Klíčová slova: místo narození, kdy se narodil Rudolf Slánský?, informace, popis, národnost, osobnost, život, kdo je Rudolf Slánský?, kdo to je, národnost, biografie, wiki, nežijící, politici, politici, lexikon

Pojem Rudolf Slánský je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Rudolf Slánský

Vyhledat výraz Rudolf Slánský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledejte bez špehování slovo Rudolf Slánský ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Rudolf Slánský ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Rudolf Slánský ve vyhledávači Qwant

Hledat slovo Rudolf Slánský ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Rudolf Slánský například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v Lingea slovnících.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Rudolf Slánský

Teď už víte Kdo byl Rudolf Slánský? Kdy se narodil Rudolf Slánský? Kde se narodil Rudolf Slánský? Kdy zemřel Rudolf Slánský? Rudolf Slánský je v kategorii Politici

Kategorie politici, šedovlasý politik, rudolf Slánský, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Rudolf Slánský např. v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rudolf Slánský i v jiné kategorii než je politici.