Kdo je to?
Kdo byl Josef Mach? Životopis Josef Mach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Josef Mach

Kdo byl Josef Mach? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Josef Mach byl básník, prozaik a publicista, ale také překladatel z německé, italské a americké literatury. K prvkům jeho tvorby patřil zejména humor, parodie a anekdota.
Mach pocházel z rodiny zahradníka zámeckého parku v Loučeni. Tvořit začal už na základní škole, ale více se spisovatelsky prosadil na gymnáziu v Mladé Boleslavi, kam chodil s o něco slavnějším Františkem Gellnerem - vydávali spolu studentské časopisy. Po maturitě odešel studovat na pražskou filozofickou fakultu obory český jazyk a germanistiku, studium však nedokončil. Mezitím absolvoval i vojenskou službu. Poté spolupracoval s kabaretem Červená sedma a účastnil se také akcí Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. V roce 1912 odjel do USA, kde žil nejprve v Chicagu, poté v New Yorku a nakonec ve Washingtonu. Působil zde jako učitel na českých školách, úředník i redaktor a ilustrátor českých novin. Za první světové války se angažoval v českém protirakouském hnutí. Po vzniku ČSR pracoval na čs. velvyslanectví ve Washingtonu, od roku pak na velvyslanectví v Římě. Roku 1927 se vrátil do Československa a pracoval na ministerstvu zahraničních věcí.
Pro Machovu tvorbu je typické zakotvení ve skutečnosti, sebeironie, jednoduchost témat, formální oproštěnost. Jeho skeptický racionalismus a cynismus jsou vyváženy humorem a idyličností, proto nejsou tolik tragické jako třeba Gellnerovy básně. Jeho první básnická sbírka se jmenuje Robinson Krusoe, kde najdeme autobiografické motivy i ironické distancování se od jeho prvotních anarchistických a bohémských veršů. V Americe vznikla sbírka Na obou polokoulích. Groteskní humor najdeme v povídkách Tři mrtvoly ve sklepě a jiné. Na patosu jsou založeny Americké verše z doby válečné. Po návratu do Československa již Mach nenavázal na soudobý literární vývoj, i když čas od času psal alespoň vzpomínky nebo humorné fejetony. Jeho největším přínosem v tomto období je překladatelství, a to zejména z americké humoristické prózy (O´Henry, R. Bradford).
Zemřel v Praze po vleklých zdravotních potížích.Kdo byl Josef Mach? Životopis Josef Mach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Josef Mach

Národnost: česká
Datum narození: 5. 2. 1883
Místo narození: Loučeň u Nymburka
Datum úmrtí: 8. 11. 1951

Popis osobnosti Josef Mach můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte co je Abázie? Pamatujete si definici pojmu BMI? Rozumíte pojmu Kalamajka? Vzpomněli byste si co znamená slovo Teambuilding?

Klíčová slova: národnost, literatura, datum úmrtí, vysvětlení, kde se narodil Josef Mach?, Josef Mach, literatura, datum narození, narození, životopis, lexikon, informace, wiki, wikipedie, národnost, osobnosti

Pojem Josef Mach je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Zkusit najít heslo Josef Mach v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Josef Mach na Google obrázcích

Hledejte bez špehování slovo Josef Mach ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat výraz Josef Mach ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat výraz Josef Mach ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mach například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v metavyhledávači Info.com nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Josef Mach?

Teď už víte Kdo byl Josef Mach? Kdy se narodil Josef Mach? Kde se narodil Josef Mach? Kdy zemřel Josef Mach? Josef Mach je v sekci Literatura

Kategorie literatura, poetka a růžemi, josef Mach, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Informace obsažené na našich webových stránkách byly pečlivě zkontrolovány. I přesto však nepřebíráme odpovědnost za případné chyby. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Josef Mach řekněme třeba na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mach i v jiné kategorii než je literatura.