Kdo je to?
Kdo byl Josef Mach? Životopis Josef Mach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Josef Mach?

Kdo byl Josef Mach? Životopis, informace, biografie, literatura

Josef Mach byl básník, prozaik a publicista, ale také překladatel z německé, italské a americké literatury. K prvkům jeho tvorby patřil zejména humor, parodie a anekdota.
Mach pocházel z rodiny zahradníka zámeckého parku v Loučeni. Tvořit začal už na základní škole, ale více se spisovatelsky prosadil na gymnáziu v Mladé Boleslavi, kam chodil s o něco slavnějším Františkem Gellnerem - vydávali spolu studentské časopisy. Po maturitě odešel studovat na pražskou filozofickou fakultu obory český jazyk a germanistiku, studium však nedokončil. Mezitím absolvoval i vojenskou službu. Poté spolupracoval s kabaretem Červená sedma a účastnil se také akcí Haškovy Strany mírného pokroku v mezích zákona. V roce 1912 odjel do USA, kde žil nejprve v Chicagu, poté v New Yorku a nakonec ve Washingtonu. Působil zde jako učitel na českých školách, úředník i redaktor a ilustrátor českých novin. Za první světové války se angažoval v českém protirakouském hnutí. Po vzniku ČSR pracoval na čs. velvyslanectví ve Washingtonu, od roku pak na velvyslanectví v Římě. Roku 1927 se vrátil do Československa a pracoval na ministerstvu zahraničních věcí.
Pro Machovu tvorbu je typické zakotvení ve skutečnosti, sebeironie, jednoduchost témat, formální oproštěnost. Jeho skeptický racionalismus a cynismus jsou vyváženy humorem a idyličností, proto nejsou tolik tragické jako třeba Gellnerovy básně. Jeho první básnická sbírka se jmenuje Robinson Krusoe, kde najdeme autobiografické motivy i ironické distancování se od jeho prvotních anarchistických a bohémských veršů. V Americe vznikla sbírka Na obou polokoulích. Groteskní humor najdeme v povídkách Tři mrtvoly ve sklepě a jiné. Na patosu jsou založeny Americké verše z doby válečné. Po návratu do Československa již Mach nenavázal na soudobý literární vývoj, i když čas od času psal alespoň vzpomínky nebo humorné fejetony. Jeho největším přínosem v tomto období je překladatelství, a to zejména z americké humoristické prózy (O´Henry, R. Bradford).
Zemřel v Praze po vleklých zdravotních potížích.Kdo byl Josef Mach? Životopis Josef Mach, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Josef Mach

Národnost: česká
Datum narození: 5. 2. 1883
Místo narození: Loučeň u Nymburka
Datum úmrtí: 8. 11. 1951

Líbí se stručný životopis s osobou Josef Mach? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte co je Retro? Víte co je Kyfóza? Rozumíte pojmu Retrospektiva? Vzpomněli byste si co označuje výraz Krokvice?

Klíčová slova: literatura, vysvětlení, zajímavosti, lexikon, nežijící, literatura, wikipedie, popis, informace, kdo je Josef Mach?, datum narození, Kdy zemřel Josef Mach, kdy se narodil Josef Mach?, národnost, místo narození, život

Pojem Josef Mach je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Josef Mach zkuste tyto odkazy

Najít slovo Josef Mach ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat pojem Josef Mach ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Josef Mach ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Josef Mach ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat výraz Josef Mach ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Josef Mach například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikislovníku, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Náhodných výběr osobností, hesel, pojmů a odborných termínů

Stručná biografie, resp. životopis osoby Josef Mach

Právě nyní již víte Kdo byl Josef Mach? Kdy se narodil Josef Mach? Kde se narodil Josef Mach? Kdy zemřel Josef Mach? Josef Mach patří do sekce Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Josef Mach řekněme v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete podrobně vysvětlený popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Josef Mach i v jiné kategorii než je literatura.