Kdo je to?
Kdo byl Karel Ptáčník? Životopis Karel Ptáčník, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Karel Ptáčník

Kdo byl Karel Ptáčník? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Karel Ptáčník byl český spisovatel, prozaik a autor vzpomínek.
Karel se narodil 27. srpna 1921 v Břeclavi, jeho otec byl strojním zámečníkem a později strojvůdcem. Po obecné škole studoval Karel na reálném gymnáziu v Břeclavi a nato v Hodoníně (tam byla škola přeložena po německém záboru hranic). Po maturitě absolvoval ještě roční kurz obchodní akademie v Brně. Potom pracoval jako pomocný dělník a telefonista u brněnské železnice, později jako kontrolor ve Škodových závodech v Adamově. Roku 1942 byl nasazen na práci do Německa. Roku 1944 onemocněl tuberkulózou a dostal zdravotní dovolenou až do konce války. Léčil se v Brně a ve Velkém Újezdu. Po válce pracoval jako důchodní na Městském úřadu v Bruntále, potom jako tajemník MNV a pak jako administrativní vedoucí téhož výboru. Mezitím se věnoval psaní. Když mu vyšla prvotina Ročník jedenadvacet a měla úspěch, přestěhoval se s rodinou do Prahy a začal pracoval v měsíčníku Květen, po jeho zániku pak v SČSS. Nejprve pracoval spíše s komunistickým režimem, ale v 70. letech (po sovětském vpádu) byl proti režimu, a vysloužil si tak zákaz publikování. To mu bylo povoleno opět v 80. letech, ovšem v roce 1984 odešel do důchodu.
Ptáčníkova literární tvorba je charakterizována zejména tím, že byl velmi spontánním vypravěčem, který dokázal napsat téměř o všem, co bezprostředně znal. V románu Ročník jedenadvacet psal o lidech totálně nasazených na práci v Německu, což sám zažil. Jeho kniha je velmi autentická a získal si mnoho čtenářů, i když její závěr vyznívá poněkud nevěrohodně. Román Město na hranici pak je přímou polemikou s románem Václava Řezáče Nástup. Volnou trilogii s tímto románem tvoří ještě romány Noc odchází ráno a Šestapadesátý. Poněkud erotické prvky nese román Chlapák. Po vynucené přestávce v 70. letech pak vyšly romány Dům uprostřed města z prostředí pojišťovnictví a Fasáda - poněkud idylický román o důchodcích. Z cest po Maďarsku vznikl soubor črt Od Dunaje na dvě strany. Důležitá pro literární historiky je pak zejména vzpomínková kniha Život, spisovatelé a já.Kdo byl Karel Ptáčník? Životopis Karel Ptáčník, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Karel Ptáčník

Národnost: česká
Datum narození: 27. 8. 1921
Místo narození: Břeclav
Datum úmrtí: 1. 5. 2002

Sdílejte tuto stránku s osobností Karel Ptáčník s partnery, kolegy a kamarády na sociálních sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomenete si na definici slova Novela? Víte, co je to Umělý spánek? Vzpomněli byste si co znamená slovo Štoudev? Rozumíte pojmu Vlastenectví?

Klíčová slova: literatura, narození, kdy se narodil Karel Ptáčník?, osobnost, vysvětlení, Kdy zemřel Karel Ptáčník, wiki, popis, národnost, místo narození, wikipedie, životopis, informace, nežijící, život, národnost

Pojem Karel Ptáčník je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Karel Ptáčník zkuste tyto odkazy

Vyhledat heslo Karel Ptáčník ve Wikipedii

Zkusit najít pojem Karel Ptáčník ve Wikislovníku

Najít pojem Karel Ptáčník ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Ptáčník ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Karel Ptáčník ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Ptáčník například ve fulltextu Yahoo.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo v Google překladači.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Ptáčník

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Karel Ptáčník? Kdy se narodil Karel Ptáčník? Kde se narodil Karel Ptáčník? Kdy zemřel Karel Ptáčník? Karel Ptáčník je v kategorii Literatura

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Veškeré texty jsou bez záruky. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Ptáčník např. v populární Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Ptáčník i v jiné kategorii než je literatura.