Kdo je to?
Kdo je Věra Jordánová? Životopis Věra Jordánová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Věra Jordánová

Kdo je Věra Jordánová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Věra Jordánová, narozená jako Nováková, se do myslí i srdcí českých diváků zapsala díky mnoha skvělým projektům, zejména však Krkonošskými pohádkami. Na svět přišla 15. dubna 1928 v hlavním městě a 13. listopadu 2022 ve věku úctyhodných 94 let vydechla naposledy.
Přestože se narodila v Praze, podstatnou část svého dětství strávila v moravském Šternbergu. Její otec pracoval jako vojenský lékař, matka byla operní pěvkyní. Když Věra slavila své desáté narozeniny, přestěhovala se rodina do Prahy. Zde potom známá režisérka vystudovala AMU.
Mezi roky 1951 a 1957 byla angažována v libereckém Divadle F. X. Šaldy, kde se seznámila se svým manželem Zdeňkem Procházkou. Manželům se záhy narodila dcera a Věra Jordánová odešla na nějaký čas na rodičovskou dovolenou. Ta se vydala v matčiných šlépějích a stala se z ní scénáristka.
Na konci padesátých let nastoupila coby asistentka režie do Československé televize a ve stejné době se věnovala dálkovému studiu filmové režie na FAMU. Díky úspěšnému ukončení studia mohla v roce 1959 nastoupil jako režisérka do Redakce pro děti a mládež Československé televize. V této Redakci pak setrvala dalších téměř čtyřicet let.
V roce 1961 navíc také začala vyučoval na Lidové konzervatoři.
Ačkoli se Věra Jordánová specializovala především na pohádky, zejména na začátku její kariéry natočila také několik filmů s vyšší uměleckou hodnotou. Například v roce 1966 vznikl film Evženie Grandetová a o rok později snímek Malá Doritka. Dodnes se velké oblibě těší také její čtyřdílná série Jana Eyrová podle románové předlohy Jane Austenové.
Režírovala více než sto šedesát filmů a pohádek. Diváci mohou znát například pohádky O chytré princezně, jak si Honza postavil vzducholoď, Jak princezny spaly na hrášku, Čertův švagr, Princezna Lada, Hádankář Vojta, Zločin na Zlenicích hradě, Panenka z Vltavské tůně, Až bude padat hvězda, Čarovné prstýnky, Nejhlavnější hodinky na světě, Nevěsta z obrázku, O kouzelné šišce, O komtesce a zbojníkovi, Pastýř a princezna nebo O Nesytovi. Její poslední filmy vznikly v roce 1998, kdy Věra již slavila své 70. narozeniny.
Kromě režie se také na vzniku mnoha z těchto projektů podílela i scénáristicky. Vedle režie a scenáristiky měla také čas od času možnost objevil se před kamerou a zkusit si pro změnu herectví. Poprvé se tak stalo díky pořadu Příběhy slavných, kde se objevila v epizodě Tak akorát. V roce 2010 pak ve stejném pořadu vystoupila také v epizodě Slušňák mu sluší. Ta byla věnována Zdeňku Řehořovi.
V dnešní době v televizi nejčastěji narazíte na její Krkonošské pohádky, v nichž hlavní role ztvárnili František Peterka, Ilja Prachař, Zdeněk Řehoř, Hana Maciuchová a Jaroslav Satoranský. Seriál vznikal mezi lety 1974 a 1984 a za tu dobu vzniklo 20 desetiminutových dílů. S hodnocením 88 % patří tento seriál mezi 50 nejlepších na portálu CSFD.cz a je také podle tohoto serveru 255. nejoblíbenější.
Po své odchodu do důchodu v devadesátých letech dvacátého století žila Věra Jordánová v soukromí. Jelikož byla velkou milovnicí cizích jazyků, historie a umění, prováděla čas od času po Praze zahraniční turisty.Kdo je Věra Jordánová? Životopis Věra Jordánová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Věra Jordánová

Národnost: česká
Datum narození: 15. dubna 1928
Místo narození: Praha

Popis osobnosti Věra Jordánová můžete sdílet s dalšími osobami na různých sociálních sítích, jako jsou Facebook, Twitter (síť X), Pinterest, Reddit a další.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Toleranční patent? Znáte termín Cese? Vzpomněli byste si na význam slova Kopra? Víte, co je to Denzitometrie?

Klíčová slova: kdo je Věra Jordánová?, kde se narodila Věra Jordánová?, wiki, místo narození, lexikon, wikipedie, zajímavosti, životopis, vysvětlení, život, kdy se narodila Věra Jordánová?, Věra Jordánová, biografie, národnost, herectví, informace

Pojem Věra Jordánová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat výraz Věra Jordánová ve vyhledávači Yandex

Hledat výraz Věra Jordánová na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Věra Jordánová ve fulltextu Seznam.cz

Hledat frázi Věra Jordánová ve Wikipedii

Najít pojem Věra Jordánová ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Věra Jordánová například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Věra Jordánová?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Věra Jordánová? Kdy se narodila Věra Jordánová? Kde se narodila Věra Jordánová? Věra Jordánová se nachází v kategorii Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Věra Jordánová například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Věra Jordánová i v jiné kategorii než je herectví.