Kdo je to?
Kdo je Dan Brown? Životopis Dan Brown, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo je Dan Brown?

Kdo je Dan Brown? Životopis, informace, biografie, literatura

Dan Brown, celým jménem Daniel Gerhard Brown, je americký spisovatel, autor zejména thrillerů, z nich nejproslulejším je Šifra mistra Leonarda.
Daniel se narodil 22. června 1964 v Exeteru ve státě New Hampshire. Jeho otec Richard Gerhard Brown byl středoškolským učitelem matematiky, oceněným jako nejlepší učitel ve státě. Matka Constance Gerhard se zabývala hudbou, zejména tou sakrální. Dan má mladší sestru Valerii a bratra Gregoryho. Po základní škole vystudoval prestižní Phillips Exeter Academy, na které učil jeho otec. Jako vysokou školu si zvolil Amherst College v Massachusetts. Zajímala ho matematika, jazyky, kryptogramy, hrál squash a vystupoval v univerzitní kapele. Po vystudování chvíli pracoval jako učitel angličtiny na Phillips Exeter Academy, pak se stal spisovatelem na plný úvazek. Oženil se s historičkou umění a malířkou Blythe Newlon, manželství vydrželo 21 let, ale v roce 2019 se rozvedli.
Dan Brown se věnuje charitativní práci, například se svými sourozenci věnoval přes 2 miliony dolarů Phillips Exeter Academy na památku jejich otce.
Co se týče Brownovy literární tvorby, většina jeho děl se pohybuje na pomezí reality a fikce, a on sám tuto hranici co nejvíce rozmazává. Přesto jsou jeho díla psána velmi čtivým jazykem, takže čtenáře vtáhnou do děje a nepustí, dokud knihu nepřečte. Jako první román vydal Digitální pevnost (v originále Digital Fortress), který čerpá námět z druhé světové války, kódování a jaderných zbraní. Geniální tvůrce nerozluštitelného kódu je zabit ve válce a nikdo neumí kód rozluštit. Hlavní postavy nakonec přijdou na to, že žádný kód neexistuje, že vše je jen počítačový virus, který má zničit nejcitlivější informace USA.
Dalším románem je Pavučina lží. Ačkoliv to vypadá, že to bude poklidný příběh o meteoritu, který spadl na území Antarktidy, ihned ze začátku je vidět, že se rozjíždí mašinérie politických hrátek o moc a peníze, a to bez ohledu na oběti.
Andělé a démoni jsou prvním románem, kde vystupuje jako hlavní postava Robert Langdon (známý z pozdějšího díla Šifra mistra Leonarda). Román nás dostává do prostředí katolické církve, konkláve pro volbu papeže, a iluminátů, kteří se snaží katolické církvi uškodit (například únosem těch kardinálů, kteří se jeví jako nejvhodnější na papeže).
A konečně slavná Šifra mistra Leonarda je dobrodružný román z historie, kdy slavný profesor Robert Langdon objeví největší tajemství lidstva, ale aby ho nepoškodil, raději ho nechává spát. Z díla je patrná kritika katolické církve a zejména jejích největších pilířů, a proto je také tento román katolickou církví nejvíc kritizován. To však nebránilo tomu, aby bylo vydáno několik miliónů výtisků v různých jazycích po celém světě a dílo bylo také zfilmováno Ronem Howardem s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Na tento román volně navazují další knihy s profesorem Langdonem, a to Ztracený symbol, Inferno a Počátek.
Brown byl za svou práci zatím oceněn cenami Crimezone Thriller Awards a Humo´s Gouden Bladwijzer, ale zřejmě nezůstane jen u nich.Kdo je Dan Brown? Životopis Dan Brown, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Dan Brown

Národnost: americká
Datum narození: 22. 6. 1964
Místo narození: Exeter (New Hampshire, USA)

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Dan Brown sdílet s kolegy na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Magnetická rezonance? Víte, co je to Imatrikulace? Pamatujete si definici pojmu Bivak? Rozumíte pojmu Poslední soud?

Klíčová slova: popis, lexikon, život, zajímavosti, osobnosti, národnost, wikipedie, wiki, biografie, narození, datum narození, kde se narodil Dan Brown?, Dan Brown, informace, vysvětlení, místo narození

Pojem Dan Brown je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Dan Brown lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít slovo Dan Brown ve Wikislovníku

Hledat termín Dan Brown ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Dan Brown ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Dan Brown ve Wikimedia Commons

Zkusit najít Dan Brown ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Dan Brown například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Yahoo.com nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Jiné zajímavé termíny, pojmy, hesla, slova, osobnosti, lidi

Životopis, kdo je Dan Brown? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Dan Brown? Kdy se narodil Dan Brown? Kde se narodil Dan Brown? Dan Brown je v kategorii Literatura

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Dan Brown kupříkladu v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dan Brown i v jiné kategorii než je literatura.