Kdo je to?
Kdo je Dan Brown? Životopis Dan Brown, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Dan Brown

Kdo je Dan Brown? Životopis, informace, biografie, literatura

Dan Brown, celým jménem Daniel Gerhard Brown, je americký spisovatel, autor zejména thrillerů, z nich nejproslulejším je Šifra mistra Leonarda.
Daniel se narodil 22. června 1964 v Exeteru ve státě New Hampshire. Jeho otec Richard Gerhard Brown byl středoškolským učitelem matematiky, oceněným jako nejlepší učitel ve státě. Matka Constance Gerhard se zabývala hudbou, zejména tou sakrální. Dan má mladší sestru Valerii a bratra Gregoryho. Po základní škole vystudoval prestižní Phillips Exeter Academy, na které učil jeho otec. Jako vysokou školu si zvolil Amherst College v Massachusetts. Zajímala ho matematika, jazyky, kryptogramy, hrál squash a vystupoval v univerzitní kapele. Po vystudování chvíli pracoval jako učitel angličtiny na Phillips Exeter Academy, pak se stal spisovatelem na plný úvazek. Oženil se s historičkou umění a malířkou Blythe Newlon, manželství vydrželo 21 let, ale v roce 2019 se rozvedli.
Dan Brown se věnuje charitativní práci, například se svými sourozenci věnoval přes 2 miliony dolarů Phillips Exeter Academy na památku jejich otce.
Co se týče Brownovy literární tvorby, většina jeho děl se pohybuje na pomezí reality a fikce, a on sám tuto hranici co nejvíce rozmazává. Přesto jsou jeho díla psána velmi čtivým jazykem, takže čtenáře vtáhnou do děje a nepustí, dokud knihu nepřečte. Jako první román vydal Digitální pevnost (v originále Digital Fortress), který čerpá námět z druhé světové války, kódování a jaderných zbraní. Geniální tvůrce nerozluštitelného kódu je zabit ve válce a nikdo neumí kód rozluštit. Hlavní postavy nakonec přijdou na to, že žádný kód neexistuje, že vše je jen počítačový virus, který má zničit nejcitlivější informace USA.
Dalším románem je Pavučina lží. Ačkoliv to vypadá, že to bude poklidný příběh o meteoritu, který spadl na území Antarktidy, ihned ze začátku je vidět, že se rozjíždí mašinérie politických hrátek o moc a peníze, a to bez ohledu na oběti.
Andělé a démoni jsou prvním románem, kde vystupuje jako hlavní postava Robert Langdon (známý z pozdějšího díla Šifra mistra Leonarda). Román nás dostává do prostředí katolické církve, konkláve pro volbu papeže, a iluminátů, kteří se snaží katolické církvi uškodit (například únosem těch kardinálů, kteří se jeví jako nejvhodnější na papeže).
A konečně slavná Šifra mistra Leonarda je dobrodružný román z historie, kdy slavný profesor Robert Langdon objeví největší tajemství lidstva, ale aby ho nepoškodil, raději ho nechává spát. Z díla je patrná kritika katolické církve a zejména jejích největších pilířů, a proto je také tento román katolickou církví nejvíc kritizován. To však nebránilo tomu, aby bylo vydáno několik miliónů výtisků v různých jazycích po celém světě a dílo bylo také zfilmováno Ronem Howardem s Tomem Hanksem v hlavní roli.
Na tento román volně navazují další knihy s profesorem Langdonem, a to Ztracený symbol, Inferno a Počátek.
Brown byl za svou práci zatím oceněn cenami Crimezone Thriller Awards a Humo´s Gouden Bladwijzer, ale zřejmě nezůstane jen u nich.Kdo je Dan Brown? Životopis Dan Brown, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Dan Brown

Národnost: americká
Datum narození: 22. 6. 1964
Místo narození: Exeter (New Hampshire, USA)

Líbí se stručný životopis s osobou Dan Brown? Pak se podělte s vašimi přáteli na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Plichta? Vzpomněli byste si co označuje výraz Koudel? Pamatujete si definici pojmu Sebevědomí? Znáte termín Pyramida?

Klíčová slova: Dan Brown, wiki, narození, životopis, život, Dan Brown, datum narození, osobnosti, lexikon, vysvětlení, kde se narodil Dan Brown?, literatura, wikipedie, biografie, literatura, popis

Pojem Dan Brown je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít heslo Dan Brown ve vyhledávači Qwant

Hledat výraz Dan Brown ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Dan Brown v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat pojem Dan Brown ve Wikislovníku

Vyhledat termín Dan Brown ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Dan Brown například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, v metavyhledávači Info.com, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Dan Brown

Právě nyní již víte Kdo je to Dan Brown? Kdy se narodil Dan Brown? Kde se narodil Dan Brown? Dan Brown je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Dan Brown dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Dan Brown i v jiné kategorii než je literatura.