Kdo je to?
Kdo byl Alois Rašín? Životopis Alois Rašín, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Alois Rašín?

Kdo byl Alois Rašín? Životopis, informace, biografie, politici

Alois Rašín byl československý ministr financí. Byl jedním z tzv. Mužů 28. října.
V Praze vystudoval práva, angažoval se v politice a veřejném životě. Jeho kariéra však byla zastavena tzv. procesem s Omladinou. V letech 1893-1894 vládly v Praze nepokoje, v nichž se určitá část české společnosti pokoušela prosadit větší autonomii Čechů v rámci Rakouska-Uherska a další cíle. S tímto hnutím se monarchie vypořádala právě procesem s Omladinou, který proběhl v roce 1894. V procesu bylo odsouzeno 68 lidí, včetně Aloise Rašína, který dostal dva roky vězení.
Byl však propuštěn již o rok později. Znovu se aktivně vrhl do politického života. Podařilo se mu stát se poslancem Říšské rady. Už zde se věnoval tématu financí.
Pak však přišla první světová válka. Rašín v ní zjevně viděl šanci a rozhodl se zapojit do domácího odboje. Stal se jednou z nejvýznamnějších postav odbojové skupiny Maffie, která byla hlavní organizací řídící český domácí odboj ve spolupráci s tím zahraničním.
Organizace však byla brzy rozbita a Rašín byl v roce 1915 zatčen, načež byl odsouzen k trestu smrti. Ten mu byl posléze zmírněn na trest těžkého žaláře a následně jej císař Karel I. v roce 1917 amnestoval.
V této době už se rýsovaly plány na vytvoření samostatného státu. Rašín se stal členem Národního výboru československého. 28. října 1918 vystoupil Alois Rašín spolu s Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vavrem Šrobárem a veřejně vyhlásili vznik samostatného Československa. Díky tomuto aktu získal pověst jednoho z československých "otců zakladatelů", nicméně i jeho další role ve formování Československa byla velmi zásadní.
Stal se ministrem financí a jedním z jeho prvních úkolů byla náročná měnová odluka. Na jaře 1919 nechal Rašín neprodyšně uzavřít hranice a okolkovat všechny rakousko-uherské bankovky na československém území. Následně probíhala změna měny na nově vzniknou československou korunu.
Jako ministr financí pokračoval i v další vládě. Prosazoval silnou měnu a úsporný rozpočet, což mu vytvářelo řadu odpůrců. Střet s jedním z nich se mu stal osudným.
5. ledna 1923 spáchal anarchokomunista Josef Šoupal na Aloise Rašína atentát. Na následky střelných zranění a následné sepse zemřel Alois Rašín 18. února 1923.Kdo byl Alois Rašín? Životopis Alois Rašín, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Alois Rašín

Národnost: česká
Datum narození: 18. října 1867
Místo narození: Nechanice, Královéhradecko
Datum úmrtí: 18. února 1923

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Alois Rašín? s vašimi přáteli na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Demilitarizace? Víte, co je to Mokřad? Vzpomněli byste si co znamená slovo Pneumonie? Rozumíte pojmu Engelova křivka?

Klíčová slova: místo narození, zajímavosti, politici, vysvětlení, osobnost, Alois Rašín, wiki, popis, kde se narodil Alois Rašín?, datum narození, nežijící, informace, wikipedie, politici, kdy se narodil Alois Rašín?, národnost

Pojem Alois Rašín je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Hledejte bez špehování slovo Alois Rašín ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít heslo Alois Rašín na Google obrázcích

Zkusit najít termín Alois Rašín ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat pojem Alois Rašín ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat videa s názvem Alois Rašín na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Rašín například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači Seznam.cz, ve Wikislovníku nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Alois Rašín?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Alois Rašín? Kdy se narodil Alois Rašín? Kde se narodil Alois Rašín? Kdy zemřel Alois Rašín? Alois Rašín je v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu mohou texty obsahovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme.Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Alois Rašín dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Rašín i v jiné kategorii než je politici.