Kdo je to?
Kdo byl Alois Rašín? Životopis Alois Rašín, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Alois Rašín

Kdo byl Alois Rašín? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Alois Rašín byl československý ministr financí. Byl jedním z tzv. Mužů 28. října.
V Praze vystudoval práva, angažoval se v politice a veřejném životě. Jeho kariéra však byla zastavena tzv. procesem s Omladinou. V letech 1893-1894 vládly v Praze nepokoje, v nichž se určitá část české společnosti pokoušela prosadit větší autonomii Čechů v rámci Rakouska-Uherska a další cíle. S tímto hnutím se monarchie vypořádala právě procesem s Omladinou, který proběhl v roce 1894. V procesu bylo odsouzeno 68 lidí, včetně Aloise Rašína, který dostal dva roky vězení.
Byl však propuštěn již o rok později. Znovu se aktivně vrhl do politického života. Podařilo se mu stát se poslancem Říšské rady. Už zde se věnoval tématu financí.
Pak však přišla první světová válka. Rašín v ní zjevně viděl šanci a rozhodl se zapojit do domácího odboje. Stal se jednou z nejvýznamnějších postav odbojové skupiny Maffie, která byla hlavní organizací řídící český domácí odboj ve spolupráci s tím zahraničním.
Organizace však byla brzy rozbita a Rašín byl v roce 1915 zatčen, načež byl odsouzen k trestu smrti. Ten mu byl posléze zmírněn na trest těžkého žaláře a následně jej císař Karel I. v roce 1917 amnestoval.
V této době už se rýsovaly plány na vytvoření samostatného státu. Rašín se stal členem Národního výboru československého. 28. října 1918 vystoupil Alois Rašín spolu s Antonínem Švehlou, Jiřím Stříbrným, Františkem Soukupem a Vavrem Šrobárem a veřejně vyhlásili vznik samostatného Československa. Díky tomuto aktu získal pověst jednoho z československých "otců zakladatelů", nicméně i jeho další role ve formování Československa byla velmi zásadní.
Stal se ministrem financí a jedním z jeho prvních úkolů byla náročná měnová odluka. Na jaře 1919 nechal Rašín neprodyšně uzavřít hranice a okolkovat všechny rakousko-uherské bankovky na československém území. Následně probíhala změna měny na nově vzniknou československou korunu.
Jako ministr financí pokračoval i v další vládě. Prosazoval silnou měnu a úsporný rozpočet, což mu vytvářelo řadu odpůrců. Střet s jedním z nich se mu stal osudným.
5. ledna 1923 spáchal anarchokomunista Josef Šoupal na Aloise Rašína atentát. Na následky střelných zranění a následnou sepsi zemřel Alois Rašín 18. února 1923.Kdo byl Alois Rašín? Životopis Alois Rašín, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Alois Rašín

Národnost: česká
Datum narození: 18. října 1867
Místo narození: Nechanice, Královéhradecko
Datum úmrtí: 18. února 1923

Zaujala vás biografie osobnosti Alois Rašín? Potom se podělte s kamarády prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Novoročenka? Znáte definici termínu Stav nebezpečí? Vzpomněli byste si co znamená slovo Slovo podřazené? Pamatujete si definici pojmu HTTPs?

Klíčová slova: život, politici, národnost, datum narození, místo narození, kdy se narodil Alois Rašín?, wiki, biografie, narození, Alois Rašín, informace, datum úmrtí, zajímavosti, popis, kde se narodil Alois Rašín?, osobnost

Pojem Alois Rašín je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Zkusit najít pojem Alois Rašín ve vyhledávači Yandex

Hledat videa s názvem Alois Rašín na Youtube

Hledat heslo Alois Rašín ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Alois Rašín ve Wikimedia Commons

Hledat slovo Alois Rašín ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Alois Rašín například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve fulltextu Google.cz, ve Wikipedii nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Alois Rašín? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Alois Rašín? Kdy se narodil Alois Rašín? Kde se narodil Alois Rašín? Kdy zemřel Alois Rašín? Alois Rašín se nachází v kategorii Politici

Kategorie politici, zrzka politička, alois Rašín, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro server Superia.cz. Přes veškerou snahu je možné, že v text bude obsahovat chyby. Předem se za ně omlouváme. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Alois Rašín třeba na stránkách Wikipedie, kde můžete najít delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Alois Rašín i v jiné kategorii než je politici.