Kdo je to?
Kdo je Leigh Bardugo? Životopis Leigh Bardugo, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Leigh Bardugo

Kdo je Leigh Bardugo? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Leigh Bardugo je současná americká spisovatelka, která píše zejména sci-fi a fantasy literaturu.
Leigh se narodila 6. dubna 1975 v Jeruzalémě, ale rodina se přestěhovala do USA, a tak své dětství a mládí již prožila v Los Angeles. Po střední škole pokračovala na univerzitu Yale, kde absolvovala v roce 1997 v oboru anglistika (anglická jazyk a anglická literatura). Po studiu pracovala na různých pozicích, nejprve jako copywriterka (autorka článků, PR článků apod.), novinářka, ale také v oblasti make-upu či výroby speciálních efektů. Pak se však začala zcela věnovat psaní, píše zejména young adult literaturu (literaturu pro mládež), a to sci-fi a fantasy. Rámcem jejích knih je vlastní svět, který se jmenuje Grishaverse (na rozdíl od Universe /vesmír/), tam je zasazen i děj prvního románu Světlo a stíny. Děj dalších románů se také odehrává v tomto fantasy světě a můžeme z nich jmenovat například Bouře a vzdor (pozor: neplést s Bouře a vzdor /Sturm und Drang/, což bylo literární hnutí, které vzniklo v Německu ve druhé polovině 18. století v době tzv. preromantismu), Zkáza a naděje, Šest vran, Prohnilé město, Zjizvený král, Vláda vlků, Trnitá řeč nebo Démon z lesů.
První román Světlo a stíny, kterým debutovala v roce 2012 a v češtině pak vyšel roku 2017, vypráví o dívce Alině, která se musí v temném světě Ravka (jenž má připomínat carské Rusko) naučit vládnout magickými silami. Nic jiného jí ani nezbývá, protože musí zachránit svého raněného přítele Mala. Potom je odvezena do tzv. Malého paláce, kde se učí zabývat se magickými silami na vyšší úrovni. Zároveň se ale musí vypořádat s tím, že mnozí vysoce postavení lidé v jejím okolí chtějí její síly využít k vlastním cílům a obohacení. Ve svém boji pokračuje i v následujícím díle Bouře a vzdor a její snahy jsou ukončeny v posledním díle trilogie Zkáza a naděje.
Všechny romány Leigh Bardugo jsou určeny především pro mládež a dospívající, ale své si zde najdou i dospělí. Je to především bohatý a pestrý jazyk, spádovost jednotlivých kapitol a překvapivá rozuzlení jednotlivých knih, která nutí k zamyšlení.Kdo je Leigh Bardugo? Životopis Leigh Bardugo, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní informace o osobě Leigh Bardugo

Národnost: americká (izraelský původ)
Datum narození: 6. 4. 1975
Místo narození: Jeruzalém

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Leigh Bardugo? s kolegy na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Podmět? Vzpomněli byste si co znamená slovo Hic sunt leones? Vzpomněli byste si na význam slova Gyroskop? Víte co je Skydrive?

Klíčová slova: kde se narodila Leigh Bardugo?, biografie, popis, informace, život, datum narození, národnost, vysvětlení, wiki, zajímavosti, narození, literatura, osobnosti, Leigh Bardugo, osobnost, kdo je Leigh Bardugo?

Pojem Leigh Bardugo je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat pojem Leigh Bardugo ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Leigh Bardugo ve Wikislovníku

Hledat heslo Leigh Bardugo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Leigh Bardugo na Youtube

Hledat termín Leigh Bardugo na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Leigh Bardugo například v evropském vyhledávači Qwant, v Lingea slovnících, v Google obrázcích, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Leigh Bardugo?

Teď již zajisté znáte správnou odpověď na otázku Kdo je to Leigh Bardugo? Kdy se narodila Leigh Bardugo? Kde se narodila Leigh Bardugo? Leigh Bardugo patří do sekce Literatura

Kategorie literatura, scénárista u stolu, leigh Bardugo, ilustrační obrázek

Text vytvořen pro Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost, správnost a přesnost údajů zveřejněných na stránkách. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Leigh Bardugo dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Leigh Bardugo i v jiné kategorii než je literatura.