Kdo je to?
Kdo byl Henrik Ibsen? Životopis Henrik Ibsen, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Henrik Ibsen

Kdo byl Henrik Ibsen? Životopis, informace, biografie, literatura

Henrik Ibsen byl jeden z nejvýznamnějších norských a zároveň světových dramatiků.
Umělecké tvorbě se Ibsen věnoval od mládí. Dříve než se dostavily úspěchy v jeho vlastní dramatické tvorbě, uspěl Ibsen jako divadelní režisér a ředitel. Patřil ke generaci Norů, která přispěla k emancipaci norštiny v divadelní i literární tvorbě, on sám byl ředitelem prvního divadla v Norsku.
Počáteční Ibsenova tvorba byla ještě ovlivněna doznívajícím romantismem a řídila se dobovými dramatickým zvyklostmi. Postupně však Ibsen vybudoval vlastní umělecký styl, typický především podrobnou psychologickou kresbou hlavních postav dramatu. Jazyk jeho her zcivilněn a přiblížil se dobovému publiku. I díky tomu začal Ibsen na konci 1. poloviny 19. století sbírat první úspěchy.
Mezi první významná Ibsenova dramata patří Brand a Peer Gynt (1866, resp. 1867) - jde o společensky kritické hry s jasným politickým podtextem, zároveň už však vykazující prvky typické pro Ibsenovu tvorbu, o kterých jsme psali výše.
Zásadní se pro Ibsenovo dílo stalo drama Domeček pro panenky (1879), které je spíše známější pod názvem Nora. Ibsen v tomto díle rozehrává v podstatě komorní drama, které je však díky skvělé psychologické kresbě a důrazu na minulost hrdinů, která ovlivňuje přítomnost, nabývá osudových až epických rozměrů. Zajímavá je tematizace postavení ženy ve společnosti a vytvoření silné, samostatně se rozhodující hrdinky, jež je hlavním hybatelem děje.
Z dalších Ibsenových děl zmiňme: Nepřítel lidu (1882), Divoká kachna (1884) či Paní z moře (1888).
Velmi známé drama je také Heda Gablerová z roku 1890, hra, ve které Ibsen opět stvořil velmi silnou ženskou hrdinku.
Svou poslední hru napsal Ibsen v roce 1899 a nesla název Když my mrtví procitneme. O několik let později, v roce 1906, Ibsen zemřel. Dnes je považován za jednoho nejvýznamnějších světových dramatiků.Kdo byl Henrik Ibsen? Životopis Henrik Ibsen, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Henrik Ibsen

Národnost: norská
Datum narození: 20. března 1828
Místo narození: Skien, Norsko
Datum úmrtí: 23. května 1906

Sdílejte tuto stránku s osobností Henrik Ibsen s partnery, kolegy a kamarády na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Víte, co je to Nick? Znáte termín Avatar? Vzpomněli byste si na význam slova Teplota? Víte, co je to S-rank?

Klíčová slova: kdo je Henrik Ibsen?, literatura, národnost, vysvětlení, kdo to je, osobnosti, Henrik Ibsen, životopis, narození, biografie, popis, informace, datum úmrtí, kdy se narodil Henrik Ibsen?, kde se narodil Henrik Ibsen?, lexikon

Pojem Henrik Ibsen je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Zkusit najít pojem Henrik Ibsen ve Wikipedii

Vyhledat termín Henrik Ibsen v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Henrik Ibsen ve Wikimedia Commons

Najít slovo Henrik Ibsen na Google.cz

Vyhledat výraz Henrik Ibsen ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Henrik Ibsen například ve fulltextu Yahoo.com, v Google překladači, v Seznam.cz slovníku cizích slov, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Doporučené odborné pojmy, osobnosti, termíny, výrazy a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Henrik Ibsen?

Nyní již víte Kdo byl Henrik Ibsen? Kdy se narodil Henrik Ibsen? Kde se narodil Henrik Ibsen? Kdy zemřel Henrik Ibsen? Henrik Ibsen se nachází v sekci Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a úplnost informací na těchto webových stránkách. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Henrik Ibsen kupř. v populární Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Henrik Ibsen i v jiné kategorii než je literatura.