Kdo je to?
Kdo byl Mika Waltari? Životopis Mika Waltari, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Mika Waltari?

Kdo byl Mika Waltari? Životopis, informace, biografie, literatura

Mika Waltari byl finský spisovatel, autor román Egypťan Sinuhet.
Literatuře se Waltari věnoval od mládí, kromě vlastního psaní ji též spolu s dalšími humanitními obory studoval.
Svá první díla začal publikovat ve 2. polovině 20. let 20. století. V tomto období se formuje Waltariho spisovatelství - zkouší psát detektivky, cestopisy i dramata. Jako příklad si uveďme jeho první drama - Achnaton, ze slunce zrozený je z roku 1938 a tematizuje se v něm období starého Egypta a vlády a reforem Achnatona, které se později objeví i ve Waltarově nejznámější románu Egypťan Sinuhet. V roce 1939 mu například vyšla detektivka Kdo zavraždil paní Skrofovou?, ve které se objevuje komisař Palmu, který poté bude součástí i dalších Waltariho detektivních příběhů. (Například Omyl komisaře Palmua, 1940). Z tohoto období je pak také významný psychologický román Cizinec přichází (1937).
Během zimní války a druhé světové války sloužil Waltari finské vládě mimo jiné jako propagandista. Na konci druhé světové války pak vychází jeho nejslavnější dílo - Egypťan Sinuhet (1945). Jde o historický román zasazený do starověkého Egypta, který vypráví rozsáhlý příběh egyptského lékaře. Dílo si vzalo inspiraci v staroegyptském cestopisu Povídka o Sinuhetovi.
Historické romány se pro Waltariho staly zásadní součástí jeho díla. Například román Pád Cařihradu se vrací do dramatických dnů kolem této události (1952). Byzantskému období se věnuje též román Temný anděl z roku 1981). Dále zmiňme například román Jeho království (1959), jenž se věnuje událostem kolem ukřižování Ježíše Krista či navazující Nepřátelé lidstva (1964).
Z rozsáhlého Waltariho díla zmiňme ještě román Tajemný Etrusk odehrávající se v 5. století před naším letopočtem (1964).
Waltariho bibliografie čítá desítky děl - nejen romány a povídky, ale též knihy pro děti a dramata.Kdo byl Mika Waltari? Životopis Mika Waltari, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Mika Waltari

Národnost: finská
Datum narození: 19. září 1908
Místo narození: Helsinki, Finsko
Datum úmrtí: 26. srpna 1979

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Mika Waltari sdílet s ostatnímina svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Vzpomenete si na definici slova Movember? Rozumíte pojmu Enduro? Vzpomněli byste si co znamená slovo Noktovizor? Znáte pojem Revizionismus?

Klíčová slova: místo narození, zajímavosti, biografie, kdo je Mika Waltari?, životopis, wikipedie, národnost, lexikon, nežijící, narození, datum úmrtí, Kdy zemřel Mika Waltari, národnost, wiki, popis, Mika Waltari

Pojem Mika Waltari je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Mika Waltari v následujících vyhledávačích

Hledat pojem Mika Waltari na Google obrázcích

Vyhledat heslo Mika Waltari ve vyhledávači Qwant

Hledat videa s názvem Mika Waltari na Youtube

Najít výraz Mika Waltari ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Mika Waltari ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Mika Waltari například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Mika Waltari

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Mika Waltari? Kdy se narodil Mika Waltari? Kde se narodil Mika Waltari? Kdy zemřel Mika Waltari? Mika Waltari je v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Mika Waltari řekněme například v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Mika Waltari i v jiné kategorii než je literatura.