Kdo je to?
Kdo byl Andrew Jackson? Životopis Andrew Jackson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Andrew Jackson?

Kdo byl Andrew Jackson? Životopis, informace, biografie, politici

Andrew Jackson byl v pořadí sedmý a také první demokratický prezident Spojených států amerických. Narodil se 15. března 1767 v oblasti Waxhaws, jež zasahuje do Severní i Jižní Karolíny. Byl nejmladším ze tří synů irských přistěhovalců, který přišli do Spojených států dva roky před jeho narozením. Svého otce nikdy nepoznal. Zemřel totiž krátce před narozením malého Andrewa.
Matka Andrewovi zajistila základní výuku u místního duchovního. Během války za nezávislost však zemřela i s jeho oběma bratry zemřela. V letech 1785 až 1787 studoval práva v Salisbury v Severní Karolíně. Poté dostal licenci k provozování praxe a byl přijat do advokátní komory. V roce 1791 se oženil s Rachel Donelson, avšak záhy se ukázalo že je stále provdaná za jiného muže. O tři roky později, když již byla rozvedena, proběhl druhý, tentokrát již pravomocný, sňatek.
Svou politickou kariéru odstartoval v roce 1796, když se stal zástupcem státu a později senátorem za Tennessee v Kongresu po jeho přijetí do Unie. V roce 1798 však rezignoval a stal se soudcem Nejvyššího soudu v Tennessee. Tento úřad opustil v roce 1804, aby se věnoval rozrůstajícím se bavlníkovým plantážím, které postupně i s otroky zakoupil a rozšiřoval. Stal se jedním z nejmocnějších mužů v západním Tennessee. Zároveň se stal velitelem milicí ve státě Tennessee s hodností generálmajora. Poté, kdy se svou jednotkou porazil indiánský kmen Kríků, byl jmenován unijním generálem s veškerými pravomocemi. V té době již probíhala válka s Británií a Jackson uštědřil 8.ledna 1815 britským jednotkám drtivou porážku u New Orleans. V roce 1819 se zmocnil Floridy a od roku 1821 se stal na krátký čas jejím guvernérem.
Svůj první souboj o prezidentský úřad v roce 1824 sice ještě prohrál Johnem Q. Adamsem, nicméně díky svým politickým postojům si získával postupně stále více přívrženců a v roce 1828 již dosáhl jednoznačného vítězství. Jako jeden z prvořadých cílů ve svém úřadě si vytyčil vysídlení indiánských kmenů východně za řeku Mississippi, chtěl tak podpořit osídlení tohoto území bílými osadníky. Tento proces trval až do roku 1839. Zasadil se také o to, aby Druhé bance Spojených států nebyla prodloužena licence. Zastával názor, že si banka diktuje příliš vysoké úroky. Navíc byla ovládána pár stovkami mocných osob a on v ní viděl korupční prostředí. V tomto funkčním období se mu podařilo jako doposud jedinému prezidentovi dostat státní dluh na nulu. V období, kdy zastával tento úřad, na něj byly spáchány dva pokusy o atentát. První v roce 1833, kdy se o něj pokusil Robert B. Randolph, jenž byl na příkaz Jacksona propuštěn od námořnictva. V roce 1935 jej pak chtěl zastřelit Richard Lawrence, avšak obě zbraně mu selhaly.
Andrew Jackson zemřel 8. června 1845 v Nashville ve věku 78 let.Kdo byl Andrew Jackson? Životopis Andrew Jackson, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Andrew Jackson

Národnost: americká
Datum narození: 15. března 1767
Místo narození: Waxhaws
Datum úmrtí: 8. června 1845

Zaujala vás biografie osobnosti Andrew Jackson? Potom se podělte s blízkými na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Algoritmus? Rozumíte pojmu Kult osobnosti? Pamatujete si definici pojmu Celiakie? Znáte pojem Celé číslo?

Klíčová slova: Kdy zemřel Andrew Jackson, datum úmrtí, biografie, wiki, národnost, život, osobnost, kdy se narodil Andrew Jackson?, datum narození, lexikon, informace, národnost, narození, politici, Andrew Jackson, politici

Pojem Andrew Jackson je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Andrew Jackson v dalších zdrojích

Hledat termín Andrew Jackson ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Andrew Jackson ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat heslo Andrew Jackson na Google obrázcích

Vyhledat heslo Andrew Jackson na Google.cz

Zkusit najít výraz Andrew Jackson v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Andrew Jackson například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Andrew Jackson

Právě jste se dozvěděli odpověď na otázku Kdo byl Andrew Jackson? Kdy se narodil Andrew Jackson? Kde se narodil Andrew Jackson? Kdy zemřel Andrew Jackson? Andrew Jackson je v kategorii Politici

Text vytvořen pro server Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a úplnost informací. V textech mohou být věcné a technické nepřesnosti a gramatické či typografické chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Andrew Jackson dejme tomu např. v internetové Wikipedii, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Andrew Jackson i v jiné kategorii než je politici.