Martin Heidegger
Kdo byl Martin Heidegger? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie
Martin Heidegger byl významný filosof 20. století. Narodil se do chudé rodiny, ale farář si všiml jeho bystrého intelektu a zařídil mu studium ve Freiburgu. Po ukončení střední školy studoval teologii a filosofii, následně studium teologie přerušil a k filosofii přidal matematiku a historii. Po skončení první světové války opustil katolickou víru a často pracoval na své chatě ve Schwarzwaldu. Na univerzitě na něj měl vliv Edmund Husserl, který se stal jeho kolegou. V roce 1927 vydal své nejvýznamnější dílo Bytí a čas.
Nástup Hitlera k moci roku 1933 považoval za nadějnou událost, která by mohla vést k důležitým reformám, zejména v oblasti univerzit. Vstoupil do NSDAP a snažil se prosadit své reformní představy. V této době už byl rektorem univerzity a navzdory příklonu k nacistické straně pomohl židovské studentce k emigraci a snažil se krotit antisemitské vášně. Reformy se mu nedařilo prosadit, proto rezignoval na pozici rektora a jeho pozice u nacistů se oslabila. Po konci druhé světové války mu bylo kvůli obdivu k nacismu zakázáno přednášet. Heidegger se zaměřil na spolupráci s psychoterapeutem Medardem Bossem a společně rozvinuli terapeutický směr jménem daseinsanalýza. Od roku 1951 mu bylo povoleno znovu přednášet a jeho přednášky o filosofii, literatuře a poezii se staly velmi populární.
Ve své filosofii se zabýval existencí. Tu bral jako něco, co člověk musí neustále rozvíjet a o co se musí starat, ne jako něco, co je pevně a definitivně dané. Vědomí existence je provázené úzkostí při setkání s faktem, že existence je konečná a může kdykoli skončit. Právě konečnost a časovost existence je pro Heideggera zásadní. Lidské bytí zkoumal po celý život a postupně analyzoval různé aspekty existence a prožívání. Ke konci života se intenzivně zabýval velkými filosofy a básníky. Heideggerovo myšlení mělo vliv na řadu pozdějších filosofů, mimo jiné na českého filosofa Jana Patočku.
Základní identifikační informace o osobě Martin Heidegger
Národnost: německá
Datum narození: 26. září 1889
Místo narození: Meßkirch, Německo
Datum úmrtí: 26. května 1976
Pokud vás stručný profil s osobností Martin Heidegger oslovil, sdílejte ho s bližními na některou ze široce využívaných sociálních platforem – Pinterest, Reddit, Síť X nebo Facebook.
Víte co je Basejump? Víte co je Akupunktura? Rozumíte pojmu Progresivní daň? Vzpomněli byste si co označuje výraz Jmenovatel?
Klíčová slova: kdo je Martin Heidegger?, Martin Heidegger, kde se narodil Martin Heidegger?, datum úmrtí, zajímavosti, vysvětlení, národnost, nežijící, osobnost, filozofie, národnost, datum narození, místo narození, Kdy zemřel Martin Heidegger, popis, filozofie
Odkazy na jiné weby
Najít slovo Martin Heidegger ve vyhledávači Yahoo
Najít heslo Martin Heidegger ve fulltextu vyhledávače Info.com
Vyhledat heslo Martin Heidegger ve vyhledávači Yandex
Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Martin Heidegger ve Wikimedia Commons
Hledat videa s názvem Martin Heidegger na Youtube
Dál můžete zkusit hledat slovo Martin Heidegger například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve Wikipedii, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.
Výběr zajímavých osobností, výrazů a pojmů, které stojí za pozornost
Životopis, kdo je Martin Heidegger? Stručná biografie
Teďka již bezesporu víte Kdo byl Martin Heidegger? Kdy se narodil Martin Heidegger? Kde se narodil Martin Heidegger? Kdy zemřel Martin Heidegger? Martin Heidegger se nachází v sekci Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Přes veškerou snahu se mohou v textech vyskytovat faktické i pravopisné chyby za což se předem omlouváme. Snažíme se o přesnost, ale bohužel nestíháme pravidelně aktualizovat všechny údaje. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Martin Heidegger třeba v populární Wikipedii, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Martin Heidegger i v jiné kategorii než je filozofie.