Kdo je to?
Kdo byl Jiří VI? Životopis Jiří VI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Jiří VI?

Kdo byl Jiří VI? Životopis, informace, biografie, panovníci

Jiří VI., celý jménem Albert Frederick Arthur George, byl britský král, poslední irský král, poslední císař Indie a první panovník Commonwealthu. Jiří VI. se narodil jako druhý syn krále Jiřího V. z rodu Windsor na zámku York Cottage v Norfolku a byl až čtvrtým v pořadí nástupnického práva na britský trůn. V dětství býval často nemocný a z neznámého důvodu začal koktat.
V roce 1909 nastoupil jako kadet na královskou námořnickou školu v Osborne a o dva roky později ve studiu pokračoval v Dartmouthu na škole královského námořnictva (1911). Když měl Jiří čerstvě osmnáct let, nastoupil do vojenské služby (1913). V první světové válce bojoval v námořní bitvě u Jutska na lodi HMS Collingwood. Ke konci války byl roku 1918 povýšen na hodnost důstojníka u výcvikové jednotky královského námořního letectva. Po vzniku letectva byl k jednotkám přeložen.
Od roku 1919 studoval na Trinity College v Cambridge obory jako ekonomika, dějiny a občanská nauka. V následujícím roce oficiálně získal titul vévoda z Yorku (1920). Jeho otec byl od roku 1910 britským králem, a tak jej Jiří musel v jeho nepřítomnosti zastupovat.
V dubnu 1923 se Jiří oženil s dcerou skotského krále Alžbětou Bowes-Lyonovou. Páru se v roce 1926 narodila dcera Alžběta a roku 1930 druhá dcera Markéta.
Roku 1936 zemřel Jiřího otec a král Jiří V. a na jeho trůn dosedl jeho starší bratr Eduard VIII. Ten však na konci roku abdikoval a na trůn se tak dostal Jiří, který si zvolil panovnické jméno Jiří VI. Korunovace proběhla 12. května 1937. V průběhu druhé světové války král s rodinou zůstal v Londýně, aby poskytovali obyvatelům podporu, díky čemuž se jim dostalo velké obliby u všech občanů.
V roce 1947 vyhlásila Indie a Pákistán nezávislost. O dva roky později vznikla Irská republika, čímž se impérium zmenšilo a nakonec vznikl tzv. Commonwealth, v jehož čele stál právě Jiří VI.
Jiří VI. dostal rakovinu plic a trpěl také arteriosklerózou. Jeho vládu postupně přebírala jeho dcera, princezna Alžběta. Roku 1951 král podstoupil operaci, během které mu lékaři odstranili levou polovinu plic.
Král Jiří VI. zemřel dne 6. února 1952 ve věku 56 let na infarkt.
O jeho koktavosti vznikl roku 2010 film Králova řeč, kde si roli krále zahrál britský herec Colin Firth. Ten za svou roli získal Oscara.Kdo byl Jiří VI? Životopis Jiří VI, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Základní informace o osobě Jiří VI

Národnost: anglická
Datum narození: 14. 12. 1895
Místo narození: York Cottage, Norfolk, Anglie
Datum úmrtí: 6. 2. 1952

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Jiří VI? s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Pastis? Vzpomněli byste si co označuje výraz Mrtvý tah? Vzpomněli byste si na význam slova Mastektomie? Znáte termín Veřejný zájem?

Klíčová slova: datum úmrtí, osobnost, wiki, Kdy zemřel Jiří VI, nežijící, národnost, národnost, život, wikipedie, biografie, panovníci, kdo je Jiří VI?, životopis, narození, lexikon, Jiří VI

Pojem Jiří VI je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledejte bez špehování slovo Jiří VI ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít Jiří VI ve vyhledávači Yandex

Hledat pojem Jiří VI ve Wikislovníku

Hledat heslo Jiří VI v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Vyhledat heslo Jiří VI ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jiří VI například ve videích na Youtube, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Google obrázcích, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Jiří VI?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Jiří VI? Kdy se narodil Jiří VI? Kde se narodil Jiří VI? Kdy zemřel Jiří VI? Jiří VI se nachází v sekci Panovníci

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Jiří VI dejme tomu například v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jiří VI i v jiné kategorii než je panovníci.