Kdo je to?
Kdo byl Rabíndranáth Thákur? Životopis Rabíndranáth Thákur, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Rabíndranáth Thákur

Kdo byl Rabíndranáth Thákur? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Rabíndranáth Thákur, v anglickém přepisu také Rabindranath Tagore, byl bengálský prozaik, básník, dramatik, hudební skladatel, malíř a pedagog, první neevropský držitel Nobelovy ceny.
Rabíndranáth se narodil 7. května 1861 v Kalkatě jako nejmladší ze čtrnácti dětí. Pocházel z bohaté rodiny, již jeho dědeček financoval mnoho prospěšných organizací v Kalkatě, jako např. lékařskou vysokou školu. I když mu matka zemřela poměrně záhy, byl vychováván v jemné a umělecké rodině - sestra byla spisovatelkou, nejstarší bratr básníkem a filozofem. On sám začal psát verše v pouhých osmi letech. Prvního vzdělání se mu dostalo od domácích vychovatelů, pak ale navštěvoval i indické školy. Později s otcem absolvoval cestu po Indii, aby se naučil mnohému i z běžného života a nato byl poslán do Anglie, kde studoval nejprve střední a pak i vysokou školu (práva). Z Anglie se po několika letech vrátil, začal se věnovat literární tvorbě a také se oženil - s tehdy desetiletou Mrinalini Devi; měli spolu pět dětí. Kromě toho spravoval rodinný majetek v Bangladéši. Během krátké doby jej však potkalo několik osobních tragédií - zemřela mu mladá manželka a dvě děti. Soustředil se pak na sjednocování Indie a literární tvorbu, kterou začal psát i v angličtině jako ve svém druhém jazyce. Aby načerpal síly i inspiraci, hodně cestoval a také se setkával s různými osobnostmi nejen literárního světa. Rabíndranáth Thákur zemřel v 80 letech ve stejném domě, ve kterém se narodil.
Thákur vydal během svého života mnoho básnických sbírek, románů, novel, povídek i divadelních her. Můžeme namátkou jmenovat básnické sbírky: Večerní zpěvy, Jitřní zpěvy, Obrazy a písně, Touha srdce, Zlatý člun, Sny, Vzpomínky, Jiskry, Večerní lampa. Romány pak reprezentuje - první historický Tržiště mladé královny, Král světec (o zneužívání náboženství), Sůl v očích (o síle ženy) a Gora - jeden z nejlepších autorových románů, který na pozadí kastovních a třídních rozdílů podává příběh lásky, jejímž hrdinům jsou házeny klacky pod nohy snad ze všech stran. Zajímavá jsou i jeho dramata, jako např. Král a královna, Oběť nebo Účtování.



Kdo byl Rabíndranáth Thákur? Životopis Rabíndranáth Thákur, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Rabíndranáth Thákur

Národnost: bengálská (indická)
Datum narození: 7. 5. 1861
Místo narození: Kalkata (Indie)
Datum úmrtí: 7. 8. 1941

Tento text (Rabíndranáth Thákur) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Operační paměť? Víte co je Ortorexie? Pamatujete si definici pojmu Hypertenze? Vzpomněli byste si co označuje výraz Rozhodčí doložka?

Klíčová slova: literatura, popis, životopis, informace, život, Rabíndranáth Thákur, kdo to je, kdo je Rabíndranáth Thákur?, národnost, datum narození, zajímavosti, narození, kde se narodil Rabíndranáth Thákur?, lexikon, osobnost, národnost

Pojem Rabíndranáth Thákur je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Najít pojem Rabíndranáth Thákur ve Wikipedii

Hledat výraz Rabíndranáth Thákur ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Najít slovo Rabíndranáth Thákur ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Rabíndranáth Thákur ve vyhledávači Yandex

Najít heslo Rabíndranáth Thákur ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Rabíndranáth Thákur například ve fulltextu Google.cz, v projektu slovnik.cz, ve Wikipedii, v metavyhledávači Info.com nebo v Lingea slovnících.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Biografie, životopis, kdo je to Rabíndranáth Thákur?

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Rabíndranáth Thákur? Kdy se narodil Rabíndranáth Thákur? Kde se narodil Rabíndranáth Thákur? Kdy zemřel Rabíndranáth Thákur? Rabíndranáth Thákur patří do kategorie Literatura

Kategorie literatura, poetka, rabíndranáth Thákur, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Vyzkoušejte nalézt informace osobnost, osobu, člověka Rabíndranáth Thákur například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete o něco delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rabíndranáth Thákur i v jiné kategorii než je literatura.