Kdo je to?
Kdo byl Jásir Arafat? Životopis Jásir Arafat, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Jásir Arafat?

Kdo byl Jásir Arafat? Životopis, informace, biografie, politici

Jásir Arafat byl stavební inženýr, politik a představitel boje za samostatnou Palestinu. Dětství strávil v Egyptě, poté se přesunul do Jeruzaléma. Navštěvoval židovskou čtvrť, aby poznal mentalitu židů, kvůli tomu měl spory s otcem. V roce 1944 začal studovat na univerzitě v Káhiře. Během studia se přiklonil k arabskému nacionalismu a začal pašovat zbraně do Palestiny. Během arabsko-izraelské války v roce 1948 bojoval na straně Muslimského bratrstva. Po vítězství Izraele se vrátil na univerzitu a vystudoval stavební inženýrství. Jeho další působení v Palestině bylo ukončeno v roce 1956, kdy pásmo Gazy obsadily jednotky OSN a partyzáni byli vyhnáni. Arafat se přesunul do Kuvajtu, navázal styky s dalšími palestinskými uprchlíky a založil organizaci Fatah (Palestinské národně osvobozenecké hnutí), která měla za cíl ozbrojené osvobození Palestiny.
V roce 1962 se skupina přesunula do Sýrie a začala podnikat útoky na Izrael. Kvůli nedostatku bojovníků a špatnému výcviku neměly útoky velký efekt. V roce 1967 proběhla Šestidenní válka mezi Izraelem a arabskými státy. Izrael zvítězil a obsadil Západní břeh Jordánu a Pásmo Gazy. To Fatahu prospělo, protože se Palestinci začali hromadně přidávat mezi jeho bojovníky a postavení Arafata v Palestině se upevňovalo. Byl považován za národního hrdinu, který má odvahu postavit se Izraeli. Boje byly stále intenzivnější a arabské státy začaly Fatah finančně podporovat.
V roce 1969 se stal vrchním velitelem palestinských sil a v roce 1973 se dostal do čela politického oddělení Organizace pro osvobození Palestiny (OOP). Fatah byl spojován s útoky na civilisty nebo diplomaty, což uškodilo jeho mezinárodní pověsti. Tento efekt mírnily Arafatovy diplomatické schopnosti, velký ohlas měl hlavně jeho projev na půdě OSN. Fatah přesunul základu do Libanonu a následně do Tunisu. V roce 1987 vypukla v pásmu Gazy první intifáda, kdy začali Palestinci útočit na izraelské jednotky. V tomto konfliktu se začaly objevovat sebevražedné atentáty na civilisty.
V roce 1988 vyhlásila OOP nezávislý stát Palestina a Arafat byl zvolen prezidentem. V reakci na to zmírnil rétoriku, odmítl terorismus a uznal, že má Izrael právo na existenci. Boje poté začaly slábnout a došlo k dialogu s Izraelem, který vyvrcholil v roce 1993 Mírovou dohodou z Osla. Palestinská území měla získat vlastní samosprávu a zbavit se židovských osad. Smlouvu podepsal Arafat a izraelský premiér Jicchak Rabin – v roce 1994 za to oba dva obdrželi Nobelovu cenu za mír. Arafat se postavil do čela Palestinců a organizoval novou samosprávu. Vztahy se však postupně zhoršovaly a v roce 2000 vypukla druhá intifáda. Sláblo také mezinárodní postavení Arafata a v roce 2003 předal kvůli tlaku USA premiérský post Mahmúdu Abbásovi. Na povrch vypluly podezřelé finanční transakce, kdy pro sebe Arafat využíval veřejné peníze nebo mezinárodní pomoc. Izrael se dlouhodobě snažil Arafata odstranit, ale všechny atentáty byly neúspěšné. V roce 2004 se jeho zdravotní stav zhoršil a zemřel ve francouzské nemocnici, do které byl převezen.Kdo byl Jásir Arafat? Životopis Jásir Arafat, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Jásir Arafat

Národnost: palestinská
Datum narození: 24. srpna 1929
Místo narození: Káhira, Egypt
Datum úmrtí: 11. listopadu 2004

Zaujala vás biografie osobnosti Jásir Arafat? Potom se podělte s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Pelmeně? Vzpomenete si na definici slova Osteoporóza? Znáte pojem Třecí síla? Vzpomněli byste si na význam slova Šíbr?

Klíčová slova: datum narození, kdo je Jásir Arafat?, národnost, životopis, osobnosti, popis, wikipedie, kdy se narodil Jásir Arafat?, Jásir Arafat, místo narození, Jásir Arafat, narození, kdo to je, politici, biografie, osobnost

Pojem Jásir Arafat je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Jásir Arafat doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Hledat frázi Jásir Arafat ve vyhledávači Yahoo

Hledat frázi Jásir Arafat ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Jásir Arafat ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Jásir Arafat ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Jásir Arafat ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Jásir Arafat například ve fulltextu Google.cz, v Lingea slovnících, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Zkuste také následující odborné pojmy, osobnosti, termíny a hesla

Biografie, životopis, kdo je to Jásir Arafat?

Právě jste zjistili Kdo byl Jásir Arafat? Kdy se narodil Jásir Arafat? Kde se narodil Jásir Arafat? Kdy zemřel Jásir Arafat? Jásir Arafat je v sekci Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jásir Arafat řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jásir Arafat i v jiné kategorii než je politici.