Kdo je to?
Kdo byl Samuel Beckett? Životopis Samuel Beckett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Kdo byl Samuel Beckett?

Kdo byl Samuel Beckett? Životopis, informace, biografie, literatura

Samuel Beckett, celým jménem Samuel Barclay Beckett, byl irský dramatik a prozaik, píšící anglicky a francouzsky, představitel absurdního dramatu.
Samuel se narodil ve Foxrocku nedaleko irského hlavního města do protestantské rodiny. Otec byl zeměměřičem, matka zdravotní sestrou. Základní školu vystudoval v místě bydliště, poté studoval na prestižní střední škole v Dublinu. Pokračoval na Trinity College rovněž v Dublinu, kde studoval nejprve práva, poté moderní filologii (francouzštinu a italštinu). Na stipendium navštívil Francii, kde se v Paříži setkal s Jamesem Joycem a od té doby byli přáteli. Po vystudování chvíli učil v Belfastu, pak dostal tříletou umístěnku na prestižní školu Ecole Normale Supérieure, také přednášel na Sorbonně. Po návratu do Irska ještě rok učil na Trinity College, ale poté se rozhodl věnovat se profesionálně pouze literatuře. V té době byl jeho život dost rozporuplný: Na jednu stranu získal dědictví po otci, díky kterému se mohl přestěhovat do Londýna, na druhou stranu trpěl obrovskými depresemi, které jej dohnaly až k léčení v léčebně. Po propuštění se vrhl na cestování po Evropě. Ve 30. letech se v Londýně seznámil se studentkou hry na piano Suzanne Dechevaux-Dumesnillovou, se kterou se o dost později i oženil. Před druhou světovou válkou se zase odstěhoval do Francie, kde za okupace pomáhal Francouzům, před stíháním uprchl do jižní Francie a po dobu války pracoval v zemědělství. Po válce se natrvalo usadil v Paříži, a když vyšla jeho hra Čekání na Godota a byla ztvárněna na jevišti, stal se rázem téměř přes noc slavným spisovatelem a vrcholným představitelem absurdního dramatu. V roce 1969 byl za svou práci oceněn Nobelovou cenou za literaturu. V roce 1989 zemřela jeho žena, což pro něj byla obrovská ztráta, přežil ji sotva o půl roku, zemřel na následky dýchacích obtíží a je pochován na Montparnasském hřbitově v Paříži.
Pod vlivem života ve Francii psal Beckett jak anglicky, tak francouzsky a dokázal svá díla bravurně převádět z jednoho jazyka do druhého. První román, který vznikl ještě v Irsku, se jmenoval Murphy, byl to experimentální román vycházející z přednášek psychologa Junga, ale bohužel nebyl vydán, protože jej všechna nakladatelství odmítla. To, co Becketta uvedlo na výsluní, bylo jeho drama Čekání na Godota, které se hraje dodnes, dočkalo se mnoha výkladů, často protichůdných, ale co je nesporné, je to, že toto drama založilo tradici absurdního dramatu. Jednoduše popsaný děj vypadá tak, že dva staří klauni Vladimír a Estragon čekají na postavu jménem Godot, která však nepřichází. Další dramata pak nesou názvy: Hra, Konec hry, Poslední páska, Šťastné dny. Za zmínku stojí drama Katastrofa z roku 1984, které se zabývalo výslechem disidentů za komunistického režimu a bylo napsáno pro Václava Havla. Próze se Beckett věnoval i během psaní dramat, zajímavá je rozhodně sbírka povídek Více píchanců než kopanců, která patří k raným dílům. Velmi výjimečně psal Beckett i poezii, kromě debutu s názvem Děvkostop vydal ještě sbírku Společnost v roce 1979 a několik drobnějších prací.Kdo byl Samuel Beckett? Životopis Samuel Beckett, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Samuel Beckett

Národnost: irská
Datum narození: 13. 4. 1906
Místo narození: Foxrock (u Dublinu, Irsko)
Datum úmrtí: 22. 12. 1989

Líbí se stručný životopis s osobou Samuel Beckett? Pak se podělte s vašimi přáteli na svých sociální sítě (Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest)..

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Halucinace? Znáte pojem Agorafobie? Víte, co je to Feudalismus? Vzpomenete si na definici slova Zubák?

Klíčová slova: kdo to je, národnost, literatura, osobnost, informace, biografie, nežijící, literatura, datum úmrtí, kde se narodil Samuel Beckett?, wiki, Samuel Beckett, kdy se narodil Samuel Beckett?, osobnosti, kdo je Samuel Beckett?, vysvětlení

Pojem Samuel Beckett je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Samuel Beckett v následujících vyhledávačích

Zkusit najít slovo Samuel Beckett na Google.cz

Najít termín Samuel Beckett ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Samuel Beckett v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít termín Samuel Beckett ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat slovo Samuel Beckett ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Samuel Beckett například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Samuel Beckett

Právě nyní již víte Kdo byl Samuel Beckett? Kdy se narodil Samuel Beckett? Kde se narodil Samuel Beckett? Kdy zemřel Samuel Beckett? Samuel Beckett se nachází v kategorii Literatura

Napsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Samuel Beckett např. v projektu Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Samuel Beckett i v jiné kategorii než je literatura.