Kdo je to?
Kdo je Petr Brukner? Životopis Petr Brukner, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Petr Brukner

Kdo je Petr Brukner? Životopis, informace, biografie, herectví

Petr Brukner, dlouholetý člen Divadla Járy Cimrmana, se narodil 19. května 1943 v jihočeském Písku. Vystudoval gymnázium a po jeho absolvování začal pracovat jako kulisák ve studentském divadle.
Nějaký čas byl Petr Brukner redaktorem pohlednic ve vydavatelství Pressfoto, ale pracoval také jako lodník na trvale zakotvené lodi podniku Československá plavba labsko-oderská.
Původním povoláním byl projektant, pak se ale jednou na cestě do práce setkal s Ladislavem Smoljakem. Ladislav Smoljak pozval Petra Bruknera i jeho ženu Do divadla Járy Cimrmana.
Díky tomu se Brucknerova manželka Eva, vystudovaná právnička, stala vůbec první uvaděčkou, kterou divadlo mělo. Sám Petr Brukner začal od roku 1967 pracovat v divadle jako oponář a kulisák a až později se přesunul i k hereckým rolím.
Jeho vůbec první rolí v Divadle Járy Cimrmana byl student cimrmanologie v semináři hry Hospoda na mýtince. Později se přesunul i k dalším rolím a stal se z něj stálý člen souboru Divadla Járy Cimrmana.
I v současnosti mohou diváci Petra Bruknera vidět na prknech Divadla Járy Cimrmana například ve hře Dobytí severního pólu v roli lékárníka ale také jako vězně ve hře Hospoda na mýtince, jako Zlatovlásku ve hře Dlouhý, široký a krátkozraký nebo si jeho herecké umění mohou vychutnat při shlédnutí jedné z neoblíbenějších her České nebe, kde Brukner vystupuje v roli svatého Václava.
Za poslední roky se ansámbl Divadla Járy Cimrmana generačně poměrně razantně proměnil, přibyl například Miroslav Táborský nebo Ondřej Vetchý, kteří nahradili zpravidla zesnulé členy původního hereckého uskupení, Petr Brukner však stále reprezentuje tu původní část souboru.
Ve hrách nezřídka kdy ztvárňuje ty nejvíce humorné postavy, jejichž humor je postaven na určité trapnosti.
Divadelní herectví ale není to jediné, jemuž se Petr Brukner za svou bohatou kariéru věnoval. Již od sedmdesátých let, kdy se objevil v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras.
V následujících letech si zahrál v oblíbených československých snímcích Jáchyme, hoď ho do stroje, „Marečku, podejte mi pero!“, Na samotě u lesa, Adéla ještě nevečeřela, kulový blesk, Slavnosti sněženek, Rozpuštěný a vypuštěný, Vesničko má středisková, Nejistá sezóna, Obecná škola, Lotrando a Zubejda, Vše pro firmu, Obsluhoval jsem anglického krále, Vratné lahve, Tři bratři, Po strništi bos či Pánský klub a mnoho dalších. V roce 2023 má vyjít snímek Policejní historky, v němž se Brukner rovněž objeví.
V roce 1983 měl možnost si zahrát po boku většiny svých divadelních kolegů v komediálním pseudo-životopisném snímku Jára Cimrman ležící, spící, který životopisnou formou mapuje osudy našeho největšího (byť zcela smyšleného) Čecha, respektive Vídeňáka, jak je ve filmu často nazýván. Brukner si v tomto filmu zahrál menší postavu kaplana.
Celý život je ženatý s manželkou Evou, s níž má celkem tři děti – jednoho syna a dvě dcery. Společně žijí v Brandýse nad Labem. Jeho bratrem je filmový scénárista, překladatel a spisovatel Josef Brukner.
Velmi se zajímá o mosty a mostní konstrukce, a proto žije nedaleko železniční tratě. Jeho největším snem je svézt se Orient expresem. Tento sen plánoval uskutečnit s hereckým kolegou Jaroslavem Weiglem, ten však v roce 2019 náhle zemřel, a proto Brukner doufá, že jej na jeho vysněné cestě doprovodí manželka Eva.
V roce 2021 vyšla kniha s titulem Jen tak jsem šel kolem, kterou Brukner sám napsal, a jejíž vydání doprovázela i stejnojmenná fotografická výstava v Nových Butovicích, která zaznamenala nemalý úspěch.Kdo je Petr Brukner? Životopis Petr Brukner, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Petr Brukner

Národnost: česká
Datum narození: 19. května 1943
Místo narození: Písek

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Petr Brukner sdílet s kolegy prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Pamatujete si definici pojmu Kyčelník? Znáte termín Projekt Gutenberg? Znáte termín Disponibilní zůstatek? Víte, co je to Kamenická špice?

Klíčová slova: kdy se narodil Petr Brukner?, osobnosti, život, kdo je Petr Brukner?, narození, popis, informace, lexikon, Petr Brukner, biografie, wikipedie, zajímavosti, životopis, datum narození, kde se narodil Petr Brukner?, vysvětlení

Pojem Petr Brukner je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Doporučené zdroje informací k dalšímu studiu

Zkusit najít Petr Brukner ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Petr Brukner v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Petr Brukner ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít frázi Petr Brukner ve Wikipedii

Najít slovo Petr Brukner na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Petr Brukner například ve vyhledávači Seznam.cz, v Lingea slovnících, ve ruském vyhledávači Yandex, v Microsoft Bing nebo v projektu slovnik.cz.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Petr Brukner?

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Petr Brukner? Kdy se narodil Petr Brukner? Kde se narodil Petr Brukner? Petr Brukner se nachází v kategorii Herectví

Uvedený text byl přidán redaktory Superia.cz. Neručíme za přesnost, úplnost a hodnověrnost jakýchkoliv informací sdělovaných prostřednictvím těchto webových stránek. Údaje na stránkách nemusí být aktuální. Přes veškerou snahu bohužel nestíháme pravidelnou aktualizaci informací. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Petr Brukner třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petr Brukner i v jiné kategorii než je herectví.