Kdo je to?
Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis Volodymyr Zelenskyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Volodymyr Zelenskyj

Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Volodymyr Zelenskyj je ukrajinský politik a prezident. Před politickou kariérou byl podnikatelem a populárním hercem.
Vystudoval práva, nicméně již v době studií se pohyboval v zábavním průmyslu. Spolu se svým týmem se dlouhodobě účastnil oblíbené ruské komediálně zaměřené soutěže KVN. V roce 1997 založil skupinu Kvartal 95, se kterou se později přesunul na Ukrajinu a přetransformoval ji ve velkou produkční společnost zaměřenou především na zábavní průmysl.
Na Ukrajině se postupně stával známou tváří - ať už díky řadě komediálních pořadů, hereckým rolím nebo účasti v taneční show Tanec s hvězdami. Jeho obliba však narostla především po uvedení oblíbeného seriálu Sluha národa, ve které ztvárnil středoškolského učitele, který se stane prezidentem Ukrajiny (2015-2019). V té době už se angažoval i veřejně - například podporou protestů na Majdanu nebo finančními příspěvky ukrajinské armádě.
Následovalo založení politické strany pojmenované po populárním seriálu Sluha národa a Zelenskyj se stal jejím kandidátem na prezidenta. Vystupoval jako antisystémový a prozápadní politik. V roce 2019 byl zvolen prezidentem Ukrajiny.
První roky jeho prezidentství byly poznamenány komplikovanou situací na východě země, který ovládali proruští separatisté, a špatnými vztahy Ukrajiny s Ruskou federací. Dále se v průběhu mandátu potýkal s několika aférami. Hned na začátku svého prezidentství se Zelenskyj zapletl do americké předvolební kampaně, kdy bylo odhaleno, že na něj americký prezident Donald Trump vyvíjel nátlak, aby nechal na Ukrajině vyšetřovat podnikatelské aktivity syna Trumpova protikandidáta Joea Bidena. Skandál měl dopady především v USA, kde byl vůči prezidentu Trumpovi zahájen proces impeachmentu. Docházelo i k aférám ve vnitřní politice, Zelenskyj mimo jiné čelil podezření, že inicioval vyšetřování svého prezidentského předchůdce Petra Porošenka. V roce 2021 pak jméno jeho a jeho společníků figurovalo v kauze Panama Papers, která ukázala, že Volodymyr Zelenskyj má část struktury svých firem a svých finančních a majetkových poměrů zakrytý prostřednictvím offshorových firem.
V únoru 2022 zahájila Ruská federace invazi na Ukrajinu a Zelenského role se tak dramaticky proměnila. Přestože byl spojenci vybízen k odchodu ze země, rozhodl se zůstat v Kyjevě, který byl v prvních týdnech války obléhán ruskými vojsky, a přijal roli válečného prezidenta. Díky dobře promyšleným projevům k domácímu i mezinárodnímu publiku a odvážnému vystupování si takřka ze dne na den získal sympatie téměř po celém světě. Prostřednictvím videokonferencí vystupoval v řadě světových parlamentů a apeloval na západní vlády, aby napadené Ukrajině poskytly masivní pomoc. I díky zahraničním dodávkám zbraní se Ukrajině podařilo ubránit západ země a ruský útok se následně zaměřil na jihovýchodní část Ukrajiny.Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis Volodymyr Zelenskyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní data o osobě Volodymyr Zelenskyj

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 25. ledna 1978
Místo narození: Kryvyj Rih, Ukrajina

Tento text (Volodymyr Zelenskyj) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Znáte termín Mozaika? Víte co je Diverzifikace? Vzpomenete si na definici slova PageRank? Vzpomněli byste si co označuje výraz Pita?

Klíčová slova: životopis, datum narození, biografie, Volodymyr Zelenskyj, politici, wikipedie, zajímavosti, lexikon, život, Volodymyr Zelenskyj, osobnost, kdo je Volodymyr Zelenskyj?, kde se narodil Volodymyr Zelenskyj?, popis, informace, národnost

Pojem Volodymyr Zelenskyj je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Volodymyr Zelenskyj

Najít termín Volodymyr Zelenskyj na Google obrázcích

Hledat slovo Volodymyr Zelenskyj ve Wikislovníku

Hledat pojem Volodymyr Zelenskyj ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít Volodymyr Zelenskyj v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat pojem Volodymyr Zelenskyj ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Volodymyr Zelenskyj například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve vyhledávači Seznam.cz, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, slova, osobnosti, termíny

Biografie, životopis, kdo je to Volodymyr Zelenskyj?

Z předchozího textu jste se dozvěděli Kdo je to Volodymyr Zelenskyj? Kdy se narodil Volodymyr Zelenskyj? Kde se narodil Volodymyr Zelenskyj? Volodymyr Zelenskyj patří do kategorie Politici

Kategorie politici, předsedkyně, volodymyr Zelenskyj, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Zkuste též najít informace osobnost, osobu, člověka Volodymyr Zelenskyj řekněme třeba na české Wikipedii, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Volodymyr Zelenskyj i v jiné kategorii než je politici.