Kdo je to?
Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis Volodymyr Zelenskyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Volodymyr Zelenskyj?

Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis, informace, biografie, politici

Volodymyr Zelenskyj je ukrajinský politik a prezident. Před politickou kariérou byl podnikatelem a populárním hercem.
Vystudoval práva, nicméně již v době studií se pohyboval v zábavním průmyslu. Spolu se svým týmem se dlouhodobě účastnil oblíbené ruské komediálně zaměřené soutěže KVN. V roce 1997 založil skupinu Kvartal 95, se kterou se později přesunul na Ukrajinu a přetransformoval ji ve velkou produkční společnost zaměřenou především na zábavní průmysl.
Na Ukrajině se postupně stával známou tváří - ať už díky řadě komediálních pořadů, hereckým rolím nebo účasti v taneční show Tanec s hvězdami. Jeho obliba však narostla především po uvedení oblíbeného seriálu Sluha lidu, ve které ztvárnil středoškolského učitele, který se stane prezidentem Ukrajiny (2015-2019). V té době už se angažoval i veřejně - například podporou protestů na Majdanu nebo finančními dotacemi ukrajinské armádě.
Následovalo založení politické strany pojmenované po populárním seriálu Sluha národa a Zelenskyj se stal jejím kandidátem na prezidenta. Vystupoval jako antisystémový a prozápadní politik. V roce 2019 byl zvolen prezidentem Ukrajiny.
První roky jeho prezidentství byly poznamenány komplikovanou situací na východě země, který ovládaly proruští separatisté, a špatnými vztahy Ukrajiny s Ruskou federací. Dále se v průběhu mandátu potýkal s několika aférami. Hned na začátku svého prezidentství se Zelenskyj zapletl do americké předvolební kampaně, kdy bylo odhaleno, že na něj americký prezident Donald Trump vyvíjel nátlak, aby nechal na Ukrajině vyšetřovat podnikatelské aktivity syna Trumpova protikandidáta Joea Bidena. Skandál měl dopady především v USA, kde byl vůči prezidentu Trumpovi zahájen proces impeachmentu. Docházelo i k aférám ve vnitřní politice, mimo jiné čelil Zelenskyj podezření, že inicioval vyšetřování svého prezidentského předchůdce Petra Porošenka. V roce 2021 pak jméno jeho a jeho společníků figurovalo v kauze Panama Papers, která ukázala, že Volodymyr Zelenskyj má část struktury svých firem a svých finančních a majetkových poměrů zakrytý prostřednictvím offshorových firem.
V únoru 2022 zahájila Ruská federace invazi na Ukrajinu a Zelenského role se tak dramaticky proměnila. Přestože byl spojenci vybízen k odchodu ze země, rozhodl se zůstat v Kyjevě, který byl v prvních týdnech války obléhán ruskými vojsky, a přijal roli válečného prezidenta. Díky dobře promyšleným projevům k domácímu i mezinárodnímu publiku a odvážnému vystupování si takřka ze dne na den získal sympatie téměř po celém světě. Prostřednictvím videokonferencí vystupoval v řadě světových parlamentů a apeloval na západní vlády, aby napadené Ukrajině poskytly masivní pomoc. I díky zahraničním dodávkám zbraní se Ukrajině podařilo ubránit západ země a ruský útok se následně zaměřil na jihovýchodní část Ukrajiny.Kdo je Volodymyr Zelenskyj? Životopis Volodymyr Zelenskyj, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Volodymyr Zelenskyj

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 25. ledna 1978
Místo narození: Kryvyj Rih, Ukrajina

Líbí se stručný životopis s osobou Volodymyr Zelenskyj? Pak se podělte s vašimi kamarády na Twitteru, Redditu nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Poezie? Víte co je Zájmeno? Vzpomenete si na definici slova Fukar? Vzpomněli byste si co označuje výraz Dlouhodobý majetek?

Klíčová slova: zajímavosti, kdy se narodil Volodymyr Zelenskyj?, místo narození, politici, narození, datum narození, osobnosti, popis, Volodymyr Zelenskyj, život, informace, osobnost, Volodymyr Zelenskyj, politici, wiki, lexikon

Pojem Volodymyr Zelenskyj je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Volodymyr Zelenskyj ve Wikimedia Commons

Najít slovo Volodymyr Zelenskyj ve Wikislovníku

Najít výraz Volodymyr Zelenskyj ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat termín Volodymyr Zelenskyj ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít termín Volodymyr Zelenskyj na Google obrázcích

Dál můžete zkusit hledat slovo Volodymyr Zelenskyj například ve Wikipedii, v Lingea slovnících, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Volodymyr Zelenskyj? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Volodymyr Zelenskyj? Kdy se narodil Volodymyr Zelenskyj? Kde se narodil Volodymyr Zelenskyj? Volodymyr Zelenskyj patří do sekce Politici

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez záruky, provozovatel neručí za správnost a aktuálnost informací v textech. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Můžete též vyzkoušet hledat osobnost, osobu, člověka Volodymyr Zelenskyj dejme tomu v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete rozsáhlejší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Volodymyr Zelenskyj i v jiné kategorii než je politici.