Kdo je to?
Kdo je Jana Krausová? Životopis Jana Krausová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Jana Krausová

Kdo je Jana Krausová? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Jana Krausová, rodným jménem Pehrová, je česká filmová, seriálová a divadelní herečka, výtvarnice. Krausová se narodila v Praze do umělecké rodiny loutkoherce Josefa Pehra a výtvarnice. Od malička milovala malování. Po svém otci zdědila lásku k loutkovému divadlu a na základní škole hrála v loutkovém divadle Kováček na pražském Smíchově. Občas ztvárnila roli i v Divadle na okraji. Po absolvování základní školy začala studovat na střední umělecko-průmyslové škole obor grafika a monumentální malba. Po maturitě na střední škole pokračovala ve studiu na pražské AVU (Akademie výtvarných umění). Na DAMU se Jana nepřihlásila, protože měla problémy s trémou. Později však stejně začala hrát také v divadlech. Vytvořila role v inscenacích Oliver Twist, Vše o ženách, Antiklimax, Kočičí hra, 8 žen, Otevřené manželství, O lásce, Funny girl, Sex pro pokročilé, aj.
K filmu se dostala náhodou ve třinácti letech, když si ji vybrali sami filmaři ve škole při hledání nových tváří do snímku Malé letní blues z roku 1967. Díky roli v tomto filmu se ji později tvůrci filmů ozývali sami. Od té doby vytvořila role ve více než čtyřiceti filmech. Zahrála si v úspěšných snímcích jako Smrt mouchy, Odysseus a hvězdy (1976), Zítra vstanu a opařím se čajem (1977), Čekání na déšť (1978), Skalpel, prosím (1985), Pěsti ve tmě (1986), Discopříběh (1987), Kačenka a Strašidla (1992), Z pekla štěstí (1999), Kajínek (2010), V peřině (2011) nebo Ženská na vrcholu (2019).
Krausová se hodně proslavila hlavní rolí ve slovenském seriálu Život bez konca (1982) a v českém seriálu Velké sedlo (1986). Dále se objevila v seriálech Ulice, Přešlapy (2009-2010), Zázraky života (2010), Drazí sousedé (2016), Pálava, Pan profesor (2022) a Sedm schodů k moci (2023).
Stále se věnuje malování a pořádá různé výstavy svých děl (obrazy a keramika).
V 80. letech si vzala za manžela herce a podnikatele Jana Krause. Společně se jim narodili synové David (zpěvák, herec) a Adam (herec a divadelní režisér). Manželství se však v roce 1994 rozpadlo a až v roce 2006 se pár rozvedl. Jana Krausová byla také dlouholetou partnerkou českého herce Karla Rodena.Kdo je Jana Krausová? Životopis Jana Krausová, osobnosti, slavná žena z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Jana Krausová

Národnost: česká
Datum narození: 25. 1. 1954
Místo narození: Praha, Československo

Tento text (Jana Krausová) můžete samozřejmě sdílet s vaším okruhem známých osob na internetových sociálních sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter (síť X) či Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Rozumíte pojmu Ostrakizace? Vzpomenete si na definici slova Fréza? Znáte definici termínu Michelinská hvězda? Vzpomněli byste si na význam slova Entizol?

Klíčová slova: vysvětlení, herectví, osobnosti, narození, wiki, biografie, životopis, život, Jana Krausová, popis, Jana Krausová, zajímavosti, wikipedie, národnost, kdo je Jana Krausová?, osobnost

Pojem Jana Krausová je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Jana Krausová v následujících vyhledávačích

Najít heslo Jana Krausová na Google.cz

Zkusit najít Jana Krausová ve fulltextu vyhledávače Info.com

Hledat videa s názvem Jana Krausová na Youtube

Najít slovo Jana Krausová ve vyhledávači Qwant

Vyhledat pojem Jana Krausová ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Jana Krausová například v Microsoft Bing, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve ruském vyhledávači Yandex, v Google obrázcích nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jana Krausová

Nyní již víte Kdo je to Jana Krausová? Kdy se narodila Jana Krausová? Kde se narodila Jana Krausová? Jana Krausová patří do sekce Herectví

Kategorie herectví, žena filové mikádo, jana Krausová, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Omlouváme se, ale nezaručujeme úplnost a správnost zveřejněného obsahu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Jana Krausová řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jana Krausová i v jiné kategorii než je herectví.