Kdo je to?
Kdo byl Hermann von Helmholtz? Životopis Hermann von Helmholtz, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Hermann von Helmholtz

Kdo byl Hermann von Helmholtz? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Hermann Ludwig Ferdinand von Helmholtz byl německý matematik, fyzik, fyziolog, lékař, filozof a meteorolog. Helmholtz se narodil v Postupimi v tehdejším Prusku do rodiny učitele literatury a filozofie na gymnáziu. Měl tři další sourozence. Přestože chtěl studovat fyziku, poslechl svého otce a v letech 1838-1842 studoval medicínu na Královském medicínsko-chirurgickém institutu Bedřicha Viléma v Berlíně (dnes Humboldtova univerzita). Po studiích získal místo asistenta v univerzitní nemocnici Charité a o rok později se připojil k Postupimskému pluku jako vojenský lékař.
V roce 1847 vysvětlil zachování energie u svalové činnosti a celkově definoval zákony o zachování energie. V následujícím roce začal spolupracovat s Anatomickým muzeem a stal se odborným asistentem na berlínské Akademii společenských věd (1848).
Helmholtz si v roce 1849 vzal za ženu Olgu von Velten, se kterou měl následně dvě děti (Käthe a Richard). Olga však v roce 1859 zemřela a Hermann se později podruhé oženil s Annou von Mohl. Z manželství vzešly další tři děti (Robert, Ellen a Fridrich Julius).
Od roku 1849 přednášel fyziologii a patologii v Královci (Königsberg) na fyziologickém institutu. O rok později vynalezl oftalmoskop, který poprvé uvedl ve spise Popis očního zrcátka ku zkoumání sítnice v živoucím oku (1851). V té době se zabýval fyziologií smyslů (vnímání prostoru či barev, rychlost nervových impulzů) a vydal další významný spis Rukověť fyziologické optiky.
Z Královce přesídlil do Heidelbergu (1852) a následně do Bonnu, kde začal vyučovat anatomii a fyziologii (1855). Další významné dílo O integrálech hydrodynamické rovnice sepsal roku 1858.
V roce 1863 vydal svou knihu Nauka o vnímání zvuků jako fyziologický základ pro teorii hudby a vynalezl tzv. Helmholtzův rezonátor.
Helmholtz se přestěhoval roku 1870 do Berlína, kde po roce získal místo profesora fyziky na místní univerzitě.
Za svůj přínos vědě jej roku 1883 povýšili do šlechtického stavu. V roce 1888 nastoupil do funkce prezidenta Fyzikálně-technického říšského ústavu v Charlottenburgu, kde působil až do své smrti v roce 1894. Zemřel na následky otřesu mozku ve věku 73 let.
Za svůj přínos v několika vědních oborech si vysloužil přezdívku Říšský kancléř vědy.Kdo byl Hermann von Helmholtz? Životopis Hermann von Helmholtz, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Hermann von Helmholtz

Národnost: německá
Datum narození: 31. 8. 1821
Místo narození: Postupim, Prusko
Datum úmrtí: 8. 9. 1894

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Hermann von Helmholtz s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Víte, co je to Memoáry? Znáte termín Stalinismus? Vzpomněli byste si na význam slova Rajský plyn? Víte, co je to Burek?

Klíčová slova: osobnosti, popis, národnost, život, věda, narození, národnost, wikipedie, informace, kdy se narodil Hermann von Helmholtz?, datum úmrtí, osobnost, kdo je Hermann von Helmholtz?, nežijící, místo narození, životopis

Pojem Hermann von Helmholtz je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Pro více informací o heslu Hermann von Helmholtz zkuste navštívit tyto odkazy

Najít pojem Hermann von Helmholtz ve vyhledávači Yahoo

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Hermann von Helmholtz ve Wikimedia Commons

Zkusit najít slovo Hermann von Helmholtz ve fulltextu vyhledávače Info.com

Najít výraz Hermann von Helmholtz ve Wikislovníku

Hledat frázi Hermann von Helmholtz ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Hermann von Helmholtz například ve videích na Youtube, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledané pojmy, osobnosti, výrazy, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Hermann von Helmholtz

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Hermann von Helmholtz? Kdy se narodil Hermann von Helmholtz? Kde se narodil Hermann von Helmholtz? Kdy zemřel Hermann von Helmholtz? Hermann von Helmholtz se nachází v kategorii Věda

Kategorie věda, fyzik, hermann von Helmholtz, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Upozorňujeme, že informace na tomto webu mohou být neaktuální či zastaralé. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Hermann von Helmholtz např. v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Hermann von Helmholtz i v jiné kategorii než je věda.