Kdo je to?
Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis Rudolf Hrušínský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Kdo byl Rudolf Hrušínský?

Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis, informace, biografie, herectví

Rudolf Hrušínský starší byl český filmový, seriálový a divadelní herec, filmový režisér a politik. Hrušínský se narodil v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) do rodiny herce Rudolfa Hrušínského nejstaršího (Rudolf Böhm) a herečky Hermíny Červíčkové. Již od dětství putoval s kočovnou divadelní společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové a vystupoval v několika divadelních hrách.
Později se rodina usadila v Praze, kam začal Rudolf docházet na gymnázium. Nicméně byl z gymnázia vyloučen kvůli časté absenci, za což mohla jeho divadelní činnost.
Jako herec získal první práci v holešovickém divadle Uranie a později i v Burianově Déčku. Postupně v obdobích 1940-1943, 1945-1948 a 1949-1950 působil v pražském Divadle na Vinohradech. Odtud přešel do Městských divadel pražských, kde hrál během let 1950-1960. Roku 1960 se stal členem Národního divadla v Praze, kde zůstal až do konce svého života. V roce 1968 podepsal článek Ludvíka Vaculíka 2000 slov, kvůli čemu mu byla na několik let pozastavena divadelní činnost. Přišel také o místo pedagoga na pražské DAMU. Po roce 1989 se dostal do politiky a od roku 1990 byl členem Sněmovny lidu za Občanské fórum (Středočeský kraj). Poté působil v letech 1991-1992 v parlamentním klubu NOF (Nezávislí poslanci Občanského fóra).
Hrušínský si poprvé zahrál ve filmu v šestnácti letech ve snímku Lízin let do nebe z roku 1937. Od té doby ztvárnil role ve více než 190 filmech. Zahrál si v oblíbených snímcích jako Cesta do hlubin študákovy duše (1939), Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955), Dobrý voják Švejk (1956), Poslušně hlásím (1957), Dařbuján a Pandrhola (1959), Vyšší princip (1960), Rozmarné léto (1967), Spalovač mrtvol (1968), Skřivánci na niti (1969), Kulový blesk (1978), Postřižiny (1980), Tři veteráni, Slavnosti sněženek (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Vesničko má středisková (1985), Smrt krásných srnců (1986), Obecná škola (1991) a mnoho dalších.
Hrušínský se objevil také v televizních seriálech Dnes v jednom domě (1980), Rodáci (1988) a Chobotnice (1992).
Za svou kariéru obdržel Hrušínský řadu ocenění, mezi které patří titul Zasloužilý umělec (1965), Státní cena (1965), Zasloužilý člen Národního divadla (1982), Národní umělec (1988).
Oženil se v roce 1945 a se svou ženou Evou Hrušínskou měl syny Rudolfa a Jana, kteří pokračují v hereckém odkazu svého otce.Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis Rudolf Hrušínský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní data o osobě Rudolf Hrušínský

Národnost: česká
Datum narození: 17. 10. 1920
Místo narození: Nová Včelnice, Československo
Datum úmrtí: 13. 4. 1994

Tento text (Rudolf Hrušínský) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Gender studies? Pamatujete si definici pojmu Diastáza? Znáte pojem Robusta? Vzpomněli byste si co znamená slovo Paušální daň?

Klíčová slova: datum úmrtí, národnost, kde se narodil Rudolf Hrušínský?, vysvětlení, Rudolf Hrušínský, wikipedie, datum narození, narození, Kdy zemřel Rudolf Hrušínský, nežijící, osobnosti, život, národnost, herectví, kdy se narodil Rudolf Hrušínský?, herectví

Pojem Rudolf Hrušínský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další možné informační zdroje

Zkusit najít výraz Rudolf Hrušínský na Google obrázcích

Zkusit najít Rudolf Hrušínský ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít heslo Rudolf Hrušínský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Rudolf Hrušínský ve Wikimedia Commons

Zkusit najít termín Rudolf Hrušínský ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Rudolf Hrušínský například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Google překladači, ve Wikipedii, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodná hesla, významy slov, odborné termíny, výrazy, pojmy, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Rudolf Hrušínský

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Rudolf Hrušínský? Kdy se narodil Rudolf Hrušínský? Kde se narodil Rudolf Hrušínský? Kdy zemřel Rudolf Hrušínský? Rudolf Hrušínský se nachází v sekci Herectví

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Není v našich silách pravidelně aktualizovat texty na tomto webu. Aktuální informace lze většinou nalézt osobnost, osobu, člověka Rudolf Hrušínský řekněme například na české Wikipedii, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rudolf Hrušínský i v jiné kategorii než je herectví.