Kdo je to?
Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis Rudolf Hrušínský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Rudolf Hrušínský

Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, herectví

Rudolf Hrušínský starší byl český filmový, seriálový a divadelní herec, filmový režisér a politik. Hrušínský se narodil v Novém Etynku (dnes Nová Včelnice) do rodiny herce Rudolfa Hrušínského nejstaršího (Rudolf Böhm) a herečky Hermíny Červíčkové. Již od dětství putoval s kočovnou divadelní společností své babičky Anny Budínské-Červíčkové a vystupoval v několika divadelních hrách.
Později se rodina usadila v Praze, kam začal Rudolf docházet na gymnázium. Nicméně byl z gymnázia vyloučen kvůli časté absenci, za což mohla jeho divadelní činnost.
Jako herec získal první práci v holešovickém divadle Uranie a později i v Burianově Déčku. Postupně v obdobích 1940-1943, 1945-1948 a 1949-1950 působil v pražském Divadle na Vinohradech. Odtud přešel do Městských divadel pražských, kde hrál během let 1950-1960. Roku 1960 se stal členem Národního divadla v Praze, kde zůstal až do konce svého života. V roce 1968 podepsal článek Ludvíka Vaculíka 2000 slov, kvůli čemu mu byla na několik let pozastavena divadelní činnost. Přišel také o místo pedagoga na pražské DAMU. Po roce 1989 se dostal do politiky a od roku 1990 byl členem Sněmovny lidu za Občanské fórum (Středočeský kraj). Poté působil v letech 1991-1992 v parlamentním klubu NOF (Nezávislí poslanci Občanského fóra).
Hrušínský si poprvé zahrál ve filmu v šestnácti letech ve snímku Lízin let do nebe z roku 1937. Od té doby ztvárnil role ve více než 190 filmech. Zahrál si v oblíbených snímcích jako Cesta do hlubin študákovy duše (1939), Jan Hus (1954), Jan Žižka (1955), Dobrý voják Švejk (1956), Poslušně hlásím (1957), Dařbuján a Pandrhola (1959), Vyšší princip (1960), Rozmarné léto (1967), Spalovač mrtvol (1968), Skřivánci na niti (1969), Kulový blesk (1978), Postřižiny (1980), Tři veteráni, Slavnosti sněženek (1983), Rozpuštěný a vypuštěný (1984), Vesničko má středisková (1985), Smrt krásných srnců (1986), Obecná škola (1991) a mnoho dalších.
Hrušínský se objevil také v televizních seriálech Dnes v jednom domě (1980), Rodáci (1988) a Chobotnice (1992).
Za svou kariéru obdržel Hrušínský řadu ocenění, mezi které patří titul Zasloužilý umělec (1965), Státní cena (1965), Zasloužilý člen Národního divadla (1982), Národní umělec (1988).
Oženil se v roce 1945 a se svou ženou Evou Hrušínskou měl syny Rudolfa a Jana, kteří pokračují v hereckém odkazu svého otce.Kdo byl Rudolf Hrušínský? Životopis Rudolf Hrušínský, osobnosti, slavný člověk z kategorie herectví

Hlavní informace o osobě Rudolf Hrušínský

Národnost: česká
Datum narození: 17. 10. 1920
Místo narození: Nová Včelnice, Československo
Datum úmrtí: 13. 4. 1994

Popis osobnosti Rudolf Hrušínský můžete sdílet s kolegy, přáteli a partnery na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si co označuje výraz Queer studies? Pamatujete si definici pojmu ISIC? Znáte pojem Krysí závod? Vzpomněli byste si co znamená slovo Přípona?

Klíčová slova: osobnosti, nežijící, Rudolf Hrušínský, biografie, kdo to je, život, wikipedie, národnost, osobnost, popis, místo narození, vysvětlení, národnost, kdo je Rudolf Hrušínský?, životopis, kdy se narodil Rudolf Hrušínský?

Pojem Rudolf Hrušínský je v kategorii Herectví, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Najít heslo Rudolf Hrušínský v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít termín Rudolf Hrušínský na Google obrázcích

Vyhledat slovo Rudolf Hrušínský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Rudolf Hrušínský ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít výraz Rudolf Hrušínský ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Rudolf Hrušínský například ve videích na Youtube, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve fulltextu Google.cz nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Rudolf Hrušínský?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Rudolf Hrušínský? Kdy se narodil Rudolf Hrušínský? Kde se narodil Rudolf Hrušínský? Kdy zemřel Rudolf Hrušínský? Rudolf Hrušínský je v sekci Herectví

Kategorie herectví, klapka film, rudolf Hrušínský, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste hledat informace osobnost, osobu, člověka Rudolf Hrušínský například ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rudolf Hrušínský i v jiné kategorii než je herectví.