Kdo je to?
Kdo byl Petr Vopěnka? Životopis Petr Vopěnka, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Petr Vopěnka?

Kdo byl Petr Vopěnka? Životopis, informace, biografie, filozofie

Petr Vopěnka byl český filosof, matematik, ministr školství v letech 1990-1992 a zakladatel tzv. alternativní teorie množin. Vopěnka se narodil v Praze do rodiny středoškolských učitelů matematiky. Učil se na gymnáziu ve městě Ledeč nad Sázavou a po maturitě na gymnáziu začal studovat na Matematicko-fyzikální fakultě Karlovy Univerzity. Po úspěšných studiích začal na Matematicko-fyzikální fakultě pracovat. Roku 1965 habilitoval a stal se docentem. O rok později získal titul doktor věd (CSc.). V letech 1966-1969 působil jako proděkan Matematicko-fyzikální fakulty a také vedl katedru matematické logiky. V roce 1968 vědecká rada udělila souhlas jmenovat Vopěnku profesorem Univerzity Karlovy, nicméně kvůli politické situaci k tomu nedošlo.
Během 70. let spolu se svými studenty zapracoval na alternativní teorii množin. V 80. letech se Vopěnka začal více zajímat filosofickými a historickými otázkami matematiky, věnoval se geometrii a počátkům teorie množin. Roku 1983 se stal zakladatelem veřejného filosofického semináře, kde docházeli myslitelé, kteří měli v té době zákaz přednášet (Z. Neubauer, S. Sousedlík, P. Rezek, R. Palouš). Za to byl Vopěnka sledován agenty Státní bezpečnosti. V roce 1989 spoluzaložil Kruh nezávislé inteligence. O rok později byl konečně jmenován profesorem a také prorektorem Karlovy Univerzity. Jako ministr školství pracoval v letech 1990-1992. Od roku 1992 působil jako vedoucí katedry matematické logiky na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Vedoucím katedry byl až do roku 2000, kdy byl jmenován emeritním profesorem UK. V roce 2003 začal působit také na katedře filosofie Filosofické fakulty a v Západočeské univerzitě v Plzni ve Výzkumném centru Nové technologie. V Plzni se věnoval překladům významných historických textů do češtiny.
Během svého života vydal Vopěnka více než 30 vědeckých prací, mezi které patří Analytická geometrie (1964), Rozpravy s geometrií (1989), Meditace o základech vědy 2001), Trýznivé tajemství (2003) nebo Úvod do klasické teorie množin (2010).
Za svůj život obdržel Medaili Za Zásluhy II. stupně (1998), cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových (2004) a čestný doktorát na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně (2009).
Petr Vopěnka zemřel v roce 2015 ve věku 79 let.Kdo byl Petr Vopěnka? Životopis Petr Vopěnka, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Petr Vopěnka

Národnost: česká
Datum narození: 16. 5. 1935
Místo narození: Praha, Československo
Datum úmrtí: 20. 3. 2015

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Petr Vopěnka sdílet s kolegy na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Tamaryšek? Znáte termín Anamnéza? Vzpomenete si na definici slova Jogamatka? Víte, co je to Zvyk?

Klíčová slova: filozofie, vysvětlení, osobnosti, kdo to je, osobnost, národnost, kde se narodil Petr Vopěnka?, biografie, narození, filozofie, datum narození, Kdy zemřel Petr Vopěnka, popis, kdo je Petr Vopěnka?, místo narození, wikipedie

Pojem Petr Vopěnka je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Zkuste zjistit více informací o slovu Petr Vopěnka v následujících zdrojích

Hledat heslo Petr Vopěnka na Google obrázcích

Vyhledat pojem Petr Vopěnka ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít pojem Petr Vopěnka ve Wikislovníku

Vyhledat pojem Petr Vopěnka ve vyhledávači Yahoo

Hledat výraz Petr Vopěnka ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Petr Vopěnka například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Petr Vopěnka? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Petr Vopěnka? Kdy se narodil Petr Vopěnka? Kde se narodil Petr Vopěnka? Kdy zemřel Petr Vopěnka? Petr Vopěnka patří do kategorie Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Bohužel, častá aktualizace není v našich silách. Doporučujeme zkusit nalézt informace osobnost, osobu, člověka Petr Vopěnka dejme tomu v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Petr Vopěnka i v jiné kategorii než je filozofie.