Kdo je to?
Kdo je Joanne Rowlingová? Životopis Joanne Rowlingová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Joanne Rowlingová

Kdo je Joanne Rowlingová? Životopis, informace, biografie, literatura

Joanne Rowlingová, známá také jako J. K. Rowling nebo pod pseudonymem Robert Galbraith, je britská spisovatelka, scénáristka a filmová producentka. Největší slávu jí přinesly romány o Harrym Pottrovi.
Joanne se narodila 31. července 1965 ve městě Yate, ale později prožila dětství v jiných britských městech (Winterbourne, Bristol a Tutshill). Rodiče se jmenovali Petr James Rowling a Anne Rowlingová. Má jen jednoho sourozence - sestru Dianne. Po základní škole Joanne vystudovala Wyedeanskou střední školu. Pro studium na vysoké zvolila francouzštinu, to však bylo na přání rodičů a ona s tímto rozhodnutím nebyla nikdy spokojená. Součástí studia byl i roční pobyt ve Francii. Poté se vrátila do Spojeného království a pracovala pro Amnesty International. Mezitím jí zemřela matka na roztroušenou sklerózu (bylo jí pouhých 45 let).
Již tehdy začala Rowlingová psát a měla vymyšlenou i podstatnou část Harryho Pottera. Mezitím se však odstěhovala do Portugalska, kde se stihla vdát za televizního reportéra Jorgeho Arantese. Měli spolu dceru Jessicu. Manželství se ale brzy rozpadlo a Rowlingová se i s dcerou přestěhovala zpátky do Spojeného království.
Pak již vyšla první kniha o Harrym Potterovi, která měla obrovský celosvětový úspěch. Následovalo dalších 6 dílů a 3 doplňkové knihy. Knihy jí vynesly nejen slávu, ale i mnoho peněz. Prakticky přes noc se stala multimilionářkou a mohla si dovolit koupit luxusní sídlo ve Skotsku (něco na způsob skotských sídel z romantických filmů). V té době se také podruhé vdala, tentokrát za doktora Neila Murraye, se kterým má ještě dceru a syna. Ačkoliv zažívala úspěch i štěstí v osobním životě, nedaly na sebe čekat ani problémy. Například v 90. letech byla obviněna jinou spisovatelkou - Nancy Stoufferovou, že Rowlingové romány jsou pouhými plagiáty jejích knih o 10 let starších (Larry Potter and His Best Friend Lily). Soud dal nakonec za pravdu Rowlingové. Další soudní spor musela absolvovat v roce 2003 poté, co se pátý díl jejího románu začal prodávat předčasně.
Všechny romány o Harrym Potterovi dostaly tato jména: Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Tajemná komnata, Harry Potter a Vězeň z Azkabanu, Harry Potter a Ohnivý pohár, Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a princ dvojí krve a Harry Potter a relikvie smrti. Harry je čarodějnický účeň, který navštěvuje školu v Bradavicích a jeho nerozlučnými kamarády se zde stávají Ron a Hermiona. Nepřítelem číslo jedna je mu čaroděj Voldemort a nepřítelem číslo dva jiný student Drago Malfoy. Všichni spolu zažívají mnoho dobrodružství, což je ještě umocněno kouzly, která se postupně učí.
Oslovení ohledně zfilmování příběhů Harryho Pottera přišlo poměrně brzy po vydání románů, ale bylo to poněkud komplikováno tím, že autorka nechtěla natáčet sérii v USA ani s americkými herci. To se nakonec povedlo, avšak také se to neobešlo bez kritiky - například, že první dva díly příliš neodpovídají knižní předloze.
Po Harrym Potterovi napsala Rowlingová ještě další romány, například Prázdné místo, Vánoční prasátko, Volání kukačky aj., tentokrát jde však spíše o literaturu pro dospělé a místo fantazijních prvků zde najdeme reálné postavy.
Rowlingová se doposud za svůj literární přínos dočkala i mnoha ocenění, mezi jinými to je např. Nestlé Smarties Book Prize (několikrát), Children´s bookshop prize, cena Lotus a čestný doktorát na Univerzitě v St. Andrews.Kdo je Joanne Rowlingová? Životopis Joanne Rowlingová, osobnosti, slavná žena z kategorie literatura

Základní údaje o osobě Joanne Rowlingová

Národnost: britská
Datum narození: 31. 7. 1965
Místo narození: Yate (Spojené království)

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Joanne Rowlingová s jinými lidmina specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co označuje výraz Hattrick? Vzpomenete si na definici slova Morbus perthes? Znáte pojem Lež? Vzpomněli byste si na význam slova Barber?

Klíčová slova: kde se narodila Joanne Rowlingová?, informace, Joanne Rowlingová, literatura, životopis, osobnosti, wiki, popis, zajímavosti, národnost, lexikon, datum narození, vysvětlení, Joanne Rowlingová, osobnost, biografie

Pojem Joanne Rowlingová je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Joanne Rowlingová doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít heslo Joanne Rowlingová ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Joanne Rowlingová ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Joanne Rowlingová ve Wikipedii

Vyhledat slovo Joanne Rowlingová ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat termín Joanne Rowlingová na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Joanne Rowlingová například ve fulltextu Yahoo.com, v projektu slovnik.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Google překladači.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Joanne Rowlingová?

Právě jste zjistili Kdo je to Joanne Rowlingová? Kdy se narodila Joanne Rowlingová? Kde se narodila Joanne Rowlingová? Joanne Rowlingová patří do sekce Literatura

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za aktuálnost a správnost uvedených informací, chyby vyhrazeny. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Joanne Rowlingová dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Joanne Rowlingová i v jiné kategorii než je literatura.