Kdo je to?
Kdo byl Wilbur Smith? Životopis Wilbur Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Wilbur Smith

Kdo byl Wilbur Smith? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Wilbur Addison Smith byl britský a jihoafrický spisovatel, autor mnoha dobrodružných románů. Narodil se ve městě Broken Hill (dnešní Kabwe) v Severní Rhodesii (dnešní Zambii) dne 9. ledna 1933. Jeho rodiče pocházeli z Velké Británie a on sám sebe později s oblibou nazýval Angloafričanem. Jako velmi malé dítě prodělal malárii a lékaři zpočátku nevěděli, zda nebude mít malý Wilbur po zbytek života postižený mozek. Nakonec se však plně vyléčil. Od dětství měl velkou zálibu v četbě knih a matka jej jak v četbě, tak posléze v samotném psaní podporovala. Ne tak již otec. Jak sám později uvedl ve své autobiografii On Leopard Rock, jeho otec za svůj život údajně nepřečetl jedinou z jeho knih. Po svém otci však jednu velkou zálibu přece jen zdědil, a tou byla láska k lovu divoké zvěře. To se později promítlo v jeho vlastní tvorbě. Období studentských let prožil v dnešní Jihoafrické republice na Michaelhouse v Natalu a také na Rhodes University v Grahamstownu. Zde se ještě více zamiloval do literatury, obdivoval romány Ernesta Hemingwaye a rozhodl se, že se z něj stane spisovatel.
Tuto jeho touhu mu pomohla naplnit hned první kniha, kterou vydal v roce 1964. Nesla název Když loví lev a stala se záhy bestsellerem. Tato kniha mu umožnila stát se nezávislým a věnovat se práci spisovatele na plný úvazek. Jeho dílo je postaveno především na dvou ságách, rodu Courtneyů a Ballantyneů. Příběhy jsou zasazeny do kouzelného prostředí Afriky, nevyhýbá se v nich ani složitým politickým a etnickým problémům tohoto kontinentu. Další velmi úspěšná série je pak Starověký Egypt. Napsal také dobrodružné knihy pro děti, například Průtrž (2020) či Blesk (2021).
Wilbur Smith byl za svůj celoživotní přínos literatuře odměněn také několika literárními oceněními. Zemřel v Kapském Městě dne 13. listopadu 2021 ve věku 88 let.Kdo byl Wilbur Smith? Životopis Wilbur Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Základní informace o osobě Wilbur Smith

Národnost: jihoafrická
Datum narození: 9. ledna 1933
Místo narození: Kabwe
Datum úmrtí: 13. listopadu 2021

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Wilbur Smith? s jinými lidmi na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru    

Znáte termín Endometrióza? Znáte pojem Preeklampsie? Vzpomenete si na definici slova MATLAB? Vzpomenete si na definici slova Pneumonie?

Klíčová slova: osobnosti, osobnost, vysvětlení, národnost, národnost, informace, literatura, kdo je Wilbur Smith?, kde se narodil Wilbur Smith?, wikipedie, kdo to je, život, wiki, místo narození, Wilbur Smith, kdy se narodil Wilbur Smith?

Pojem Wilbur Smith je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Internetové odkazy na vyhledávače

Hledat slovo Wilbur Smith ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít frázi Wilbur Smith na Google.cz

Hledat videa s názvem Wilbur Smith na Youtube

Najít termín Wilbur Smith ve Wikislovníku

Zkusit najít heslo Wilbur Smith ve Wikipedii

Dál můžete zkusit hledat slovo Wilbur Smith například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Wilbur Smith? Stručná biografie

Nyní již víte Kdo byl Wilbur Smith? Kdy se narodil Wilbur Smith? Kde se narodil Wilbur Smith? Kdy zemřel Wilbur Smith? Wilbur Smith patří do kategorie Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Na informace uvedené na těchto stránkách neposkytujeme záruku. Texty mohou obsahovat nepřesnosti a chyby za které se předem omlouváme. Údaje zde uvedené mohou být již neaktuální či zastaralé. Aktualizace článků není pravidelná. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Wilbur Smith dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Wilbur Smith i v jiné kategorii než je literatura.