Kdo je to?
Kdo je Janis Joplin? Životopis Janis Joplin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Janis Joplin

Kdo je Janis Joplin? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, hudba

Janis Joplin byla americká zpěvačka a hudebnice.
Na začátku života Janis Joplin to na významnou hudební kariéru příliš nevypadalo. Hodně vybočovala a těžko si nacházela přátele. Začala se protloukat životem a hledala si životní cestu (často i s pomocí drog). Vyzkoušela třeba studium výtvarného umění nebo sociologie. Nic z toho ji však nedokázalo dostatečně uspokojit.
Svůj život našla až v hudbě. Poprvé s ní začala koketovat už na začátku 60. let, ani tentokrát se jí však příliš nedařilo a vypadalo to na slepou uličku. V roce 1967 se ale dala dohromady se skupinou Big Brother & The Holding Company - a konečně to vyšlo. Janis Joplin najednou upoutala pozornost fanoušků a od té doby už její hvězda jen stoupala. S kapelou vydali debutové album (pojmenované po kapele) ještě v roce 1967. Janis zaujala jednak svým specifickým dechberoucím hlasem, ale zásadní též bylo že se jako "bílá dívka" pustila do blues - v té době něco nemyslitelného, tento hudební styl byl do té doby téměř výhradně parketou černých zpěváků.
Založila vlastní hudební uskupení Kozmic Blues Band a spolu s ním vystoupala až do hudebních výšin. (Album I Got Dem Ol\' Kozmic Blues Again Mama! z roku 1969).
V roce 1969 vystoupila Janis Joplin na legendárním Woodstocku a jenom potvrdila svou pověst světové pěvecké hvězdy.
Svět v té době zaujala a doslova fascinovala naprosto vším - svým výrazným, silným a originálním hlasem; netradičním vzhledem a oblékáním; divokým životním stylem; svébytnou osobností. Během šedesátých let se z ní stala ikona - nejen hudební, ale i feministická. Janis Joplin se prosadila na poli rockové hudby, která do té doby patřila dominantně mužům. Navíc byla příkladem pro ženy, které nechtěly žít maloměstský život hospodyněk - byla uvolněná, cílevědomá, kreativní, otevřeně hovořila o promiskuitním životě a celou svou osobností jakoby ztělesňovala touhu po svobodě.
Mezi její nejpopulárnější hity patří především Piece of my life, Coo Coo, Women is Losers nebo Down on Me.
Její příběh se však v roce 1970 uzavřel. Její divoký životní styl dlouhodobě, již od puberty, zahrnoval kromě sexuální nevázanosti i zničující dávky alkoholu a drog. Zemřela v Kalifornii po předávkování drogami, bylo jí pouhých 27 let.
Uznání se jí však dostávalo i posmrtně. Například v roce 1995 byla Janis Joplin uvedena do Rokenrolové síně slávy. I během svého velmi krátkého života a ještě kratší pěvecké kariéry dokázala Janis Joplin zásadně ovlivnit světovou hudbu a dodnes se umisťuje v prestižních žebříčcích nejvýznamnějších osobností populární hudby. Zároveň její příklad ovlivnil feministickou vlnu v USA a otevřel dveře dalším ženám do světa rokenrolové hudby.Kdo je Janis Joplin? Životopis Janis Joplin, osobnosti, slavná žena z kategorie hudba

Základní údaje o osobě Janis Joplin

Národnost: americká
Datum narození: 19. ledna 1943
Místo narození: Port Athur, Texas, USA

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Janis Joplin s vašimi kamarády, známými a přáteli na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte pojem Instance? Znáte termín Vlastenectví? Pamatujete si definici pojmu Vylučovací žaloba? Víte, co je to Linux?

Klíčová slova: místo narození, datum narození, vysvětlení, život, wiki, wikipedie, hudba, národnost, zajímavosti, informace, kdy se narodila Janis Joplin?, popis, hudba, Janis Joplin, osobnosti, lexikon

Pojem Janis Joplin je v kategorii Hudba, ilustrační obrázek

Jiné informační zdroje o frázi Janis Joplin

Zkusit najít pojem Janis Joplin ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Janis Joplin ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat slovo Janis Joplin ve Wikislovníku

Zkusit najít termín Janis Joplin ve Wikipedii

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Janis Joplin ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Janis Joplin například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve fulltextu Google.cz nebo v Lingea slovnících.

Jaké osobnosti, pojmy, odborné termíny a hesla lidé hledají?

Stručná biografie, resp. životopis osoby Janis Joplin

Tyto webové stránky vám přinesly odpověď na otázku Kdo je to Janis Joplin? Kdy se narodila Janis Joplin? Kde se narodila Janis Joplin? Janis Joplin se nachází v kategorii Hudba

Kategorie hudba, oranžové housle, janis Joplin, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost poskytovaných informací. Návštěvníci, omluvte nás prosím, že nestíháme pravidelně aktualizovat texty. Pokuste se vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Janis Joplin dejme tomu např. v projektu Wikipedia, kde můžete najít komplexní popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Janis Joplin i v jiné kategorii než je hudba.