Kdo je to?
Kdo byl Rutherford Birchard Hayes? Životopis Rutherford Birchard Hayes, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Rutherford Birchard Hayes

Kdo byl Rutherford Birchard Hayes? Životopis, informace, biografie, politici

Rutherford Birchard Hayes byl politik a voják, který se stal 19. prezidentem Spojených států amerických. Jako prezident ukončil tzv. rekonstrukci jihu po občanské válce.
Hayes se narodil v roce 1822 v Delaware v Ohiu jako nejmladší ze čtyř dětí. Dva jeho sourozenci ale brzy zemřeli, což ovlivnilo chod rodiny i samotného Heyese. Vystudoval Kenyon College a právnickou fakultu Harvard Law School, poté se usadil v Cincinnati, kde vykonával právnickou praxi a zapojil se do místní politiky.
Během občanské války sloužil Hayes v armádě Unie a díky své službě dosáhl hodnosti brigádního generála. Byl několikrát zraněn, přesto měl výtečnou pověst díky své statečnosti a vůdcovským schopnostem na bitevním poli. Po válce byl Rutherford Birchard Hayes zvolen do Sněmovny reprezentantů a poté do funkce guvernéra státu Ohio. V této funkci se zasazoval o reformu státní správy a pracoval také na zlepšení vzdělávání a reformě vězeňství.
V roce 1876 byl Hayes vybrán jako republikánský kandidát na prezidenta a utkal se s demokratem Samuelem J. Tildenem. Tyto volby byly jedny z nejkontroverznějších v americké historii, oba kandidáti se obviňovali z podvodů a korupce a jejich výsledky byly sporné. Kvůli tomu byla vytvořena zvláštní komise, která měla určit vítěze. Ta přidělila všechny sporné hlasy volitelů Hayesovi, čímž mu zajistila prezidentský úřad. Hayes složil přísahu 5. března 1877 a musel se vypořádat s mnoha výzvami, jimž Spojené v té době čelily. Týkaly se zejména otázky rozděleného Kongresu a pokračujících konfliktů na Jihu v souvislosti s končící rekonstrukcí.
Hayesovi se ale přece jen podařilo během svého prezidentství dosáhnout několika významných úspěchů. Usiloval o zlepšení reformy státní správy, včetně vytvoření Komise pro státní službu, která měla zabránit jmenování politických zástupců. Dohlížel také na ukončení éry rekonstrukce na Jihu, stáhl federální vojska a umožnil státům obnovit kontrolu nad vlastními záležitostmi. Byl velmi angažovaný v oblasti vzdělávání a občanských práv, jmenoval několik Afroameričanů do vládních funkcí a usiloval o to, aby všichni občané měli přístup ke kvalitní školní výuce. Snažil se také o zlepšení vztahů s indiánskými kmeny a podepsal Dawesův zákon, který se snažil asimilovat indiány do většinové americké společnosti.
Rutherford Birchard Hayes byl ženatý a měl osm dětí. Po odchodu z prezidentské funkce se uchýlil do svého domu v Ohiu a až do své smrti v roce 1893 se aktivně podílel na veřejných záležitostech.Kdo byl Rutherford Birchard Hayes? Životopis Rutherford Birchard Hayes, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Rutherford Birchard Hayes

Národnost: americká
Datum narození: 4.10.1822
Místo narození: Delaware, Ohio, USA
Datum úmrtí: 17.1.1983

Líbí se stručný životopis s osobou Rutherford Birchard Hayes? Pak se podělte s vašimi kamarády, známými a přáteli na internetových společenských sítích typu Pinterest, Reddit, Twitter či Facebooku, který je z nich nejznámější a nejpopulárnější.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Personifikace? Vzpomněli byste si co označuje výraz Adjudikace? Pamatujete si definici pojmu Životní pojištění? Znáte termín Mikroplyš?

Klíčová slova: osobnosti, kdo je Rutherford Birchard Hayes?, informace, místo narození, narození, životopis, kdo to je, život, wiki, lexikon, biografie, Kdy zemřel Rutherford Birchard Hayes, zajímavosti, politici, datum úmrtí, Rutherford Birchard Hayes

Pojem Rutherford Birchard Hayes je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby a vyhledávače

Hledat slovo Rutherford Birchard Hayes ve Wikislovníku

Hledat videa s názvem Rutherford Birchard Hayes na Youtube

Najít heslo Rutherford Birchard Hayes ve Wikipedii

Hledat frázi Rutherford Birchard Hayes ve vyhledávači Yahoo

Najít výraz Rutherford Birchard Hayes ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Rutherford Birchard Hayes například v evropském vyhledávači Qwant, v Google překladači, v Microsoft Bing, ve fulltextu Google.cz nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Vybrané odborné pojmy, osobnosti, termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Rutherford Birchard Hayes?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Rutherford Birchard Hayes? Kdy se narodil Rutherford Birchard Hayes? Kde se narodil Rutherford Birchard Hayes? Kdy zemřel Rutherford Birchard Hayes? Rutherford Birchard Hayes je v kategorii Politici

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Neručíme za eventuální chyby v textech. Informace uvedené zde mohou být zastaralé či neaktuální. Texty neaktualizujeme pravidelně. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Rutherford Birchard Hayes řekněme třeba v internetové encyklopedii Wikipedia, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Rutherford Birchard Hayes i v jiné kategorii než je politici.