Kdo je to?
Kdo byl Ivan Blatný? Životopis Ivan Blatný, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Ivan Blatný

Kdo byl Ivan Blatný? Životopis, informace, biografie, literatura

Ivan Blatný byl český básník, překladatel a esperantista, člen skupiny 42.
Ivan Blatný se narodil 21. 12. 1919 jako syn spisovatele Lva Blatného. S rodiči měl dobré studijní zázemí a také s nimi hodně cestoval. Když mu však bylo 11 let, zemřel náhle jeho otec a o tři roky později i matka. Chlapec pak vyrůstal u prarodičů, literárně jej podporoval Vítězslav Nezval. Vystudoval gymnázium v Brně, a po maturitě začal studovat Filozofickou fakultu Masarykovy univerzity, obory čeština - němčina. Po uzavření vysokých škol za okupace pracoval v rodinném obchodě s optikou. Přitom se věnoval i literatuře a byl členem Skupiny 42 pod vedením Jindřicha Chalupeckého. Roku 1948 byl vyslán Syndikátem československých spisovatelů do Velké Británie, kde požádal o politický azyl. Protože však život bez domova těžce nesl, ještě v témže roce u něj propukla (nebo se zhoršila) duševní choroba - diagnóza zněla paranoidní schizofrenie, kvůli níž byl 3 roky hospitalizován v psychiatrické nemocnici. Když byl stabilizován, pracoval pro rozhlasové stanice BBC a Svobodná Evropa. Od roku 1954 byl ale znovu hospitalizován na psychiatrické klinice v Ipswichi, kde zůstal až do konce života. Zemřel zde na rozedmu plic a pohřben je na Ústředním hřbitově v Brně.
První sbírky Ivana Blatného obsahují poezii impresivní lyriky, která postihuje krásu přítomného okamžiku a všednodenních věcí. Můžeme si všimnout návaznosti na moderní poezii apollinairovského typu, kterou v Čechách reprezentovali například Vítězslav Nezval nebo Jaroslav Seifert. Spousta básní je situována do rodného Brna, jehož krásy básník nepřestával obdivovat, ani když byl nucen z rodného města odejít. Sbírka Tento večer, napsaná v duchu poetiky Skupiny 42, je typická tím, že aby autor posílil kontakt se všední realitou, vkládá do básní útržky „reálné“ konverzace z ulice nebo z hospody. Sbírka Hledání přítomného času vychází ze zážitků z války a osvobození, obsahuje tok vzpomínek a dojmů, a to tentokrát v pravidelných verších. Další sbírky vznikly již po jeho emigraci a ovlivněny jsou i jeho duševní chorobou. Najdeme zde melancholii, nostalgii, podvědomé asociace, snahu o rekonstrukci paměti, která byla zřejmě narušena léčbou. Z těchto sbírek můžeme jmenovat Stará bydliště nebo Pomocná škola Bixley. I když ve druhém jmenovaném díle jsou básně postaveny až téměř za hranicí sdělitelnosti a porozumění, protože čtenář nemůže vidět do hlavy autora, tím spíše autora nemocného. Mimo literární dění, ale významné pro poznání Ivana Blatného, stojí interview, které uveřejnil časopis Stern v roce 1981 pod názvem Útěk do blázince; jedná se o jakousi zpověď básníka a přihlášení se k jeho nemoci, čímž si získal celosvětový věhlas.Kdo byl Ivan Blatný? Životopis Ivan Blatný, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Ivan Blatný

Národnost: česká
Datum narození: 21. 12. 1919
Místo narození: Brno
Datum úmrtí: 5. 8. 1990

Popis osobnosti Ivan Blatný můžete sdílet s dalšími osobami prostřednictvím níže uvedených buttonků na sociálních sítích Facebook, Reddit, Pinterest nebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Víte, co je to Svrab? Znáte pojem Ablace? Vzpomněli byste si na význam slova AČR? Vzpomenete si na definici slova Palindrom?

Klíčová slova: literatura, lexikon, datum narození, kdo to je, literatura, vysvětlení, wikipedie, život, kdo je Ivan Blatný?, národnost, datum úmrtí, biografie, kde se narodil Ivan Blatný?, osobnosti, národnost, místo narození

Pojem Ivan Blatný je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Hledejte bez špehování slovo Ivan Blatný ve vyhledávači DuckDuckGo

Vyhledat heslo Ivan Blatný na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Ivan Blatný ve Wikimedia Commons

Vyhledat výraz Ivan Blatný ve Wikislovníku

Zkusit najít frázi Ivan Blatný ve fulltextu vyhledávače Info.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Blatný například ve ruském vyhledávači Yandex, v Lingea slovnících, ve Wikipedii, v evropském vyhledávači Qwant nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Životopis, kdo je Ivan Blatný? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo byl Ivan Blatný? Kdy se narodil Ivan Blatný? Kde se narodil Ivan Blatný? Kdy zemřel Ivan Blatný? Ivan Blatný se nachází v sekci Literatura

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Snažili jsme se kontrolovat a ověřovat texty a informace. Přesto se mohlo stát, že je zde nepřesný údaj nebo chyba. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Ivan Blatný třeba ve Wikipedii, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Blatný i v jiné kategorii než je literatura.