Kdo je to?
Kdo byl Karel IV? Životopis Karel IV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Karel IV

Kdo byl Karel IV? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Karel IV. byl český král a císař Svaté říše římské. Jeho otcem byl Jan Lucemburský a matkou byla Eliška Přemyslovna. První roky života strávil skrytý na českých hradech, protože situace v zemi byla nebezpečná a hrozily střety mezi královskou mocí a domácí šlechtou. Po několika letech se přesunul na francouzský dvůr, aby získal kvalitní vzdělání. Ve Francii přijal jméno Karel (původně se jmenoval Václav), učil se od nejlepších učitelů a byl zasnouben s Blankou z Valois. Pobyt ve Francii trvale ovlivnil Karlovy politické názory a centralizovaná francouzská monarchie mu byla celoživotním vzorem. Když bylo Karlovi 14 let, otec mu svěřil správu nad severoitalským panstvím. V Itálii se poprvé seznámil s vladařskou realitou. Nejdříve jen shodou šťastných náhod nesnědl otrávené jídlo a poté musel svěřené území vojensky bránit před italským vojskem. Obrana byla úspěšná a Karel byl po vítězné bitvě pasován na rytíře.
V roce 1333 se Karel vrátil do českého království. K tomuto kroku ho vyzvala česká šlechta, která poukazovala na špatný stav království kvůli časté nepřítomnosti českého krále Jana Lucemburského. Karel byl zvyklý na dvory v západní Evropě a po příjezdu byl překvapen, v jak špatném stavu české stavby jsou, například pražský hrad byl po požáru poničený a neobyvatelný. To ho však neodradilo, naopak si vytyčil úkol situaci v království zlepšit. Aby se Karel mohl opřít o mocenskou funkci, Jan Lucemburský ho jmenoval moravským markrabětem.
Po krátkém seznámení s poměry v zemi se Karel začal aktivně věnovat politice, vykupoval královské hrady, skrze udělování privilegií si zajišťoval přízeň důležitých měst a pozornost věnoval rovněž rekonstrukci Pražského hradu. Postupně začalo docházet ke sporům mezi ambiciózním synem a stárnoucím otcem, ale neshody ustaly, když se museli spojit proti císaři Ludvíku Bavorovi. Karel byl následně potvrzen jako budoucí český král. Postavení Lucemburků se zlepšilo, když byl papežem zvolen Klement VI., se kterým se Karel spřátelil při pobytu ve Francii. Díky tomu bylo pražské biskupství povýšeno na arcibiskupství a začala stavba Svatovítské katedrály.
V roce 1346 byl Karel IV. zvolen římským králem. V témže roce zemřel jeho otec Jan Lucemburský, když byl smrtelně zraněn v bitvě u Kresčaku, takže Karel získal i českou korunu. Nástup k moci nebyl snadný, protože smrtí Jana se postavení Lucemburků oslabilo a císař Ludvík Bavor se snažil upevnit moc v regionu. Schylovalo se k vojenskému střetu, ale císař Ludvík nečekaně zemřel během lovu, takže shromážděné české vojsko nemuselo válčit a Karel se vydal na jízdu po římské říši, během které si naklonil císařské spojence. Po návratu domů v roce 1348 se zaměřil na rozvoj Prahy, ze které plánoval vybudovat důležitou evropskou metropoli. Založil proto Nové město pražské a Karlovu Univerzitu. Kvůli ochraně korunovačních klenotů zahájil výstavbu Karlštejna a později rovněž výstavbu Karlova mostu, aby propojil obě pražská města.
Po smrti Blanky z Valois se oženil s Annou Falckou a získal tím území Horní Falce, ale kvůli brzké smrti Anny bylo toto manželství velmi krátké. Následně se Karel rozhodl pro sňatek s Annou Svídnickou, čímž získal Horní a Dolní Lužici. Mocenský vzestup završil v roce 1355, kdy se stal císařem Svaté říše římské. Vytvořil nový zákoník, který nesl název Zlatá bula Karla IV. a platil až do zániku říše. V následujících letech se věnoval primárně diplomacii, mimo jiné zařídil, aby se papež vrátil z Avignonu do Říma a oslabil se tím vliv francouzského panovníka. V roce 1371 se po dlouhé době pustil do vojenského konfliktu, aby získal Braniborské markrabství. Velkou pozornost věnoval také nejstaršímu synu Václavu IV., kterému zajistil dobré vzdělání a římskou korunu. V roce 1378 se po dlouhých cestách po Evropě vrátil do Prahy, ale brzy nato zemřel na zápal plic.



Kdo byl Karel IV? Životopis Karel IV, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Karel IV

Národnost: česká
Datum narození: 14. května 1316
Místo narození: Praha
Datum úmrtí: 29. listopadu 1378

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Karel IV sdílet s vašimi kamarády na Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Vzpomněli byste si co označuje výraz Cese? Vzpomněli byste si co označuje výraz Léto? Znáte pojem Erektilní dysfunkce? Znáte termín Thriller?

Klíčová slova: panovníci, kdo je Karel IV?, nežijící, životopis, Karel IV, biografie, národnost, kdy se narodil Karel IV?, popis, wiki, datum narození, osobnost, místo narození, wikipedie, Karel IV, Kdy zemřel Karel IV

Pojem Karel IV je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Hledat výraz Karel IV na Google.cz

Hledat výraz Karel IV na Google obrázcích

Zkusit najít výraz Karel IV ve vyhledávači Yandex

Hledat heslo Karel IV ve Wikipedii

Hledejte bez špehování slovo Karel IV ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel IV například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Lingea slovnících, v Microsoft Bing, ve videích na Youtube nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Karel IV? Stručná biografie

Právě jste zjistili Kdo byl Karel IV? Kdy se narodil Karel IV? Kde se narodil Karel IV? Kdy zemřel Karel IV? Karel IV je v sekci Panovníci

Kategorie panovníci, hrabě, karel IV, ilustrační obrázek

Uvedený text sepsán reaktory Superia.cz. Chyby vyhrazeny. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Karel IV kupříkladu v projektu Wikipedie, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel IV i v jiné kategorii než je panovníci.

Víte co znamená zkratka AYOR, JFGI nebo WIYF? Tyto a další zkratky naleznete na našem spřáteleném webu.