Kdo je to?
Kdo byl Romain Rolland? Životopis Romain Rolland, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Romain Rolland

Kdo byl Romain Rolland? Životopis, informace, biografie, literatura

Nositel Nobelovy ceny za literaturu (1915) Romain Rolland, byl francouzský prozaik, literární kritik, hudební historik a dramatik. Narodil se do rodiny notáře v malém francouzském městečku Clamecy. Díky jeho obrovskému literárnímu nadání, které projevoval už jako malý kluk, se na nátlak matky celá rodina přestěhovala do Paříže. Tady mohl svůj talent plně rozvinout díky nejlepšímu vzdělání, jež tehdejší doba skýtala. Jako první školu začal navštěvovat Lyceum Ludvíka Velikého. Přijímací zkoušky na super elitní školu École normale supérieure ovšem musel dělat celkem na třikrát. Nakonec se podařilo a školu ukončil v roce 1889. Zaměřil se především na historii, zeměpis, filozofii a hlavně literaturu. Materiál pro svoji dizertaci o počátcích v Evropě se rozhodl studovat v prodlouženém studiu v Římě na další prestižní škole École francaise de Rome. Práce, kterou zde vytvořil slavila obrovský úspěch. Dokonce vyšla i v tisku, a to v roce 1895.
Po návratu do Paříže se vrhl na profesi učitele. Na Lyceu Jindřicha IV začal vyučovat dějiny umění.
Celých dlouhých deset let pracoval na svém románu nazvaném Jan Kryštof. Ten vyšel v roce 1914 a hned o rok později za něj obdržel Nobelovu cenu. Deset let mu zřejmě nestačilo, a tak začal sepisovat další rozsáhlý román pod názvem Okouzlená duše. Ten sepisoval celkem jedenáct let. Tím získal neuvěřitelnou popularitu, že se ho i samotní nacisté za války neodvážili zatknout, ačkoliv propagoval Sovětský svaz a byl jeho velkým fanouškem. Báli se nevole lidu, neboť Rolland v té době byl na vrcholu své slávy.
Romain Rolland se za svůj život stihl dvakrát oženit. Dceru archeologa Michala Bréala si vzal v roce 1892. A protože nedošlo k naplnění a manželství zůstalo bezdětné, došlo v roce 1901 k jeho rozvodu. Druhou Rollandovou manželkou se stala v roce 1934 Marie Pavlovna Kudaševa, která byla současně i překladatelkou jeho knih. Z manželského štěstí se ovšem dlouho neradoval, neboť deset let na to zemřel.Kdo byl Romain Rolland? Životopis Romain Rolland, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní informace o osobě Romain Rolland

Národnost: francouzská
Datum narození: 29. ledna 1866
Místo narození: Clamecy, Francie
Datum úmrtí: 30. prosince 1944

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Romain Rolland sdílet s kolegy na sociálních sítích Twitter, Facebook, Pinterest a Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Přestupek? Znáte definici termínu Bílá noc? Víte co je Kitesurfing? Pamatujete si definici pojmu Ruchadlo?

Klíčová slova: osobnost, literatura, datum narození, osobnosti, národnost, životopis, popis, národnost, Romain Rolland, kdo je Romain Rolland?, narození, vysvětlení, život, kde se narodil Romain Rolland?, Kdy zemřel Romain Rolland, místo narození

Pojem Romain Rolland je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Romain Rolland zkuste tyto odkazy

Najít termín Romain Rolland v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít pojem Romain Rolland ve vyhledávači Yandex

Najít výraz Romain Rolland ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Romain Rolland ve Wikimedia Commons

Hledat videa s názvem Romain Rolland na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Romain Rolland například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v Microsoft Bing, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Výběr pojmů, slov, hesel, termínů, výrazů, osobností

Stručná biografie, resp. životopis osoby Romain Rolland

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Romain Rolland? Kdy se narodil Romain Rolland? Kde se narodil Romain Rolland? Kdy zemřel Romain Rolland? Romain Rolland patří do kategorie Literatura

Text vytvořen pro server Superia.cz. Velmi pečlivě jsme procházeli veškeré zveřejněné texty. Přes to vše se může stát, že je zde nesprávná, nepřesná či neaktuální informace. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Romain Rolland dejme tomu třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíše delší a podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Romain Rolland i v jiné kategorii než je literatura.