Kdo je to?
Kdo je Václav Bělohradský? Životopis Václav Bělohradský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Václav Bělohradský

Kdo je Václav Bělohradský? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Václav Bělohradský je filosof, pedagog, sociolog a esejista. Po maturitě chtěl studovat na univerzitě, ale pro politicky nevhodné názory mu studium nebylo umožněno. Aby si zlepšil kádrový profil a mohl studovat, pracoval na stavbě kaučukárny v Kralupech nad Vltavou. Na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy studoval obor historie a český jazyk, historii poté vyměnil za filosofii. V roce 1970 využil znalost italštiny a emigroval do Itálie, kde se stal profesorem sociologie v Janově. Psal velké množství sociologických i filosofických textů a spolupracoval s disidenty z Východního bloku.
V roce 1990 začal působit jako profesor politické sociologie na Terstské univerzitě a díky revoluci mohl působit jako hostující profesor na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V této době se začaly ve větším množství překládat jeho knihy, které do té doby vycházely pouze italsky. Díky dlouhému pobytu v Itálii a seznámení s tamním liberalismem nabízel nové pohledy na českou politiku. V roce 2013 obdržel medaili Za zásluhy, kterou mu předal prezident Miloš Zeman. V roce 2016 opustil roli komentátora a aktivně se zapojil do politiky, když kandidoval v senátních volbách jako nestraník za ČSSD a Stranu Zelených. Postoupil sice do druhého kola, ale v něm nestačil na Jiřího Růžičku.
Bělohradský se hlásí k postmoderní filosofii a k sociálnímu liberalismu, v posledních letech převládá levicová orientace. Hájí liberalismus, progresivní politiku a ekologii. Velký vliv na něj měl Jan Patočka, na jehož filosofické přednášky chodil při studiu v Praze. Bělohradského knihy mají esejistický ráz. Mezi jeho významná díla patří Kritika banálního zla, Přirozený svět jako politický problém nebo Společnost nevolnosti. Českou i evropskou politiku pravidelně komentuje v deníku Právo.Kdo je Václav Bělohradský? Životopis Václav Bělohradský, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní informace o osobě Václav Bělohradský

Národnost: česká
Datum narození: 17. ledna 1944
Místo narození: Praha

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Václav Bělohradský? s vašimi kamarády na sociálních sítích, jako jsou Facebook, Pinterest, síť X (dříve Twitter), Reddit apod.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Odbytné? Rozumíte pojmu Harissa? Znáte definici termínu Tera? Znáte pojem COC list?

Klíčová slova: lexikon, datum narození, kde se narodil Václav Bělohradský?, život, osobnosti, informace, vysvětlení, wikipedie, kdo je Václav Bělohradský?, popis, Václav Bělohradský, životopis, filozofie, místo narození, národnost, filozofie

Pojem Václav Bělohradský je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Odkazy na vyhledávače, online encyklopedie a slovníky

Najít pojem Václav Bělohradský ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít heslo Václav Bělohradský ve fulltextu Seznam.cz

Hledat pojem Václav Bělohradský ve Wikipedii

Najít slovo Václav Bělohradský ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Václav Bělohradský ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Václav Bělohradský například ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, v evropském vyhledávači Qwant, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Václav Bělohradský? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo je to Václav Bělohradský? Kdy se narodil Václav Bělohradský? Kde se narodil Václav Bělohradský? Václav Bělohradský je v sekci Filozofie

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za aktuálnost a přesnost informací v textech. Data na webu nejsou pravidelně aktualizovaná, texty nemusí vždy reflektovat aktuální stav. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Václav Bělohradský dejme tomu třeba v projektu Wikipedia.cz, kde naleznete komplexní text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Václav Bělohradský i v jiné kategorii než je filozofie.