Kdo je to?
Kdo byl Philip Roth? Životopis Philip Roth, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Philip Roth

Kdo byl Philip Roth? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, literatura

Philip Roth, celým jménem Philip Milton Roth, byl americký spisovatel, romanopisec a esejista, nositel Pulitzerovy ceny.
Philip se narodil 19. března 1933 v Newarku jako dítě v židovské rodině, jeho rodiče se do USA přestěhovali z Polska. Vyrostl v židovské čtvrti a zde chodil i do základní a střední školy. Poté vystudoval Bucknellovu univerzitu v Pensylvánii, pak ještě Chichagskou univerzitu, kde si udělal doktorát v oboru anglická literatura. Po absolvování působil nejprve jako asistent, pak vyučoval tvůrčí psaní a nakonec literární komparatistiku (byl akademicky činný až do roku 1991).
Jeho první ženou byla Margaret Martinsonová, která se stala vzorem pro mnoho ženských postav v jeho románech. Manželství se však rozpadlo a navíc Martinsonová zemřela při autonehodě - to vše se trvale vrylo do jeho tvorby. V roce 1990 si vzal Claire Bloomovou, ale i toto manželství vydrželo pouhé čtyři roky. Philip Roth je spojen i s tehdejším Československem, které navštívil poprvé roku 1972, protože obdivoval zejména Franze Kafku. Setkal se tu se zakázanými autory, jako například Ivanem Klímou, Milanem Uhdem a Ludvíkem Vaculíkem. Pak se sem vrátil ještě několikrát, ale v polovině 70. let mu již nebylo uděleno vízum. Přijel sem však opět hned po sametové revoluci, kdy udělal velký rozhovor právě s Ivanem Klímou. Za svou pomoc a podporu československým spisovatelům v období komunismu byl také oceněn - cenou Mezinárodního PEN klubu a Allenovy nadace za službu literatuře.
Roth debutoval románem Sbohem, město C. a pět povídek, následoval román Ať se děje, co se děje. Významným a oceňovaným románem pak je Portnoyův komplex, který se dotýká vážného tématu (Alex Portnoy je mladík, u něhož se potýká silná touha po etice se sexuálními touhami, které jsou až perverzní), avšak svým vyzněním je velmi komický. Dalšími romány pak jsou Žít jako muž, Elév, Profesor touhy, Hodina anatomie, Pražské orgie, Druhý život, Americká idyla nebo Nemesis. Ocenění za své dílo sesbíral celou řadu, namátkou jmenujme alespoň: Pulitzerova cena, Cena Karla Čapka, Cena Franze Kafky, Cena Jamese Fenimora Coopera za nejlepší historický román (za román Spiknutí proti Americe), Mezinárodní Man Brookerova cena a mnoho dalších.Kdo byl Philip Roth? Životopis Philip Roth, osobnosti, slavný člověk z kategorie literatura

Hlavní data o osobě Philip Roth

Národnost: americká (židovský původ)
Datum narození: 19. 3. 1933
Místo narození: Newark, New Jersey
Datum úmrtí: 22. 5. 2018

Sdílejte tuto stránku s osobností Philip Roth s vaším okruhem známých osob na Twitteru, Redditu, Pinterestu, Facebooku nebo na jiných, zde neuvedených sociálních sítích.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomněli byste si co znamená slovo Škrob? Znáte termín NFT? Víte, co je to Internet? Víte, co je to Marmoleum?

Klíčová slova: Philip Roth, kdo to je, informace, místo narození, wiki, zajímavosti, národnost, datum narození, osobnosti, Kdy zemřel Philip Roth, kdy se narodil Philip Roth?, literatura, život, národnost, životopis, nežijící

Pojem Philip Roth je v kategorii Literatura, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Philip Roth v dalších zdrojích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Philip Roth ve Wikimedia Commons

Najít pojem Philip Roth ve Wikipedii

Vyhledat výraz Philip Roth ve Wikislovníku

Hledat slovo Philip Roth ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Philip Roth ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Philip Roth například ve vyhledávači Seznam.cz, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve Wikislovníku nebo v projektu slovnik.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Philip Roth

Právě jste zjistili Kdo byl Philip Roth? Kdy se narodil Philip Roth? Kde se narodil Philip Roth? Kdy zemřel Philip Roth? Philip Roth patří do sekce Literatura

Kategorie literatura, spisovatel portrét, philip Roth, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Naše stránky mají pouze informativní charakter, neručíme za tiskové chyby. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Philip Roth např. na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete podrobný text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Philip Roth i v jiné kategorii než je literatura.