Kdo je to?
Kdo byl Karel Vaš? Životopis Karel Vaš, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Kdo byl Karel Vaš?

Kdo byl Karel Vaš? Životopis, informace, biografie, zločin

Karel Vaš byl československý voják, důstojník vojenské zpravodajské služby, soudce a také prokurátor soudních procesů (vykonstruovaných), agent NKVD a válečný zločinec. Vaš se narodil v Užhorodě do maďarsky mluvící rodiny advokáta židovského původu. V Užhorodě úspěšně dokončil osmileté gymnázium a již v sedmnácti letech vstoupil do KSČ (1933). Zastával funkci tajemníka Hnutí přátel Sovětského svazu a demokratického Španělska. V roce 1936 se zúčastnil demonstrace a za spáchané násilnosti byl odsouzen ke čtrnácti dnům vězení. Na Karlově Univerzitě studoval Vaš právnickou fakultu, kterou úspěšně ukončil promocí dne 12. 2. 1939.
Toho roku byl v květnu převelen na příkaz KSČ do rodného Užhorodu, který byl tehdy okupován Maďary. Byl pověřen sabotážemi a organizací ilegálního komunistického mládežnického hnutí. Na konci roku 1939 musel na příkaz KSČ emigrovat do SSSR.
Při přechodu hranic do SSSR byl zatčen a odsouzen NKVD. Byl uvězněn postupně v gulagu Nadvorné, později Stanislavově, Poltavě a na tři roky musel pracovat v táboře Kedrovyj Šor za ilegální překročení hranice. V roce 1943 byl z gulagu propuštěn a přidal se k Československé jednotce v Buzuluku. Kvůli oční vadě dostal práci v kancelářské službě a sloužil jako písař roty, později spolupracoval s polním prokurátorem a jako přednosta polního soudu. Po druhé světové válce splnil výcvik a splnil také zpravodajské školení NKVD. Až do konce roku byl v kontaktu s důstojníky NKVD, kterým donášel na československé občany.
Roku 1948 se stal vyšetřujícím soudcem u Státního soudu v Praze. Na starosti měl výslechy generála Heliodora Píky, které byly zfalšovány a generál Píka byl odsouzen k trestu smrti.
V roce 1951 byl Vaš ze služby propuštěn, následně zatčen a zapsán na seznam nepohodlných komunistů. Rok a půl byl ve vazbě a vyslýchán. Rokem 1953 nabylo na účinnosti jeho odsouzení k doživotnímu trestu ve vězení za velezradu a vyzvědačství.
Trest započal ve Leopoldově, odkud byl po dvou letech propuštěn a amnestován. Jako odškodné dostal od republiky celkem 66 000 Kčs.
Roku 1963 získal Vaš své členství v KSČ. Následně vystudoval historii na FF UK a napsal také několik historických studií. Během školního roku 1972-73 vyučoval na FF UK předmět Dějiny mezinárodního dělnického hnutí a KSČ.
V roce 2001 byl odsouzen k sedmi letům vězení za inscenování procesu, manipulaci výpovědí a za falšování důkazů. O rok později byl rozsudek Vrchním soudem v Praze zrušen.
Karel Vaš dožil bez trestu v domově důchodců, kde zemřel v roce 2012. Bylo mu 96 let.Kdo byl Karel Vaš? Životopis Karel Vaš, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní data o osobě Karel Vaš

Národnost: česká
Datum narození: 20. 3. 1916
Místo narození: Užhorod, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 8. 12. 2012

Tento text (Karel Vaš) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Pemrlice? Vzpomněli byste si co znamená slovo Grotta? Pamatujete si definici pojmu Skyr? Víte co je Inri?

Klíčová slova: místo narození, narození, kdo to je, zajímavosti, Karel Vaš, datum narození, kdo je Karel Vaš?, národnost, vysvětlení, wiki, lexikon, národnost, zločin, zločin, popis, wikipedie

Pojem Karel Vaš je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Najít heslo Karel Vaš ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Karel Vaš ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Karel Vaš na Youtube

Zkusit najít Karel Vaš na Google.cz

Vyhledat pojem Karel Vaš ve Wikislovníku

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Vaš například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v ABC slovníku cizích slov a synonym, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve ruském vyhledávači Yandex nebo v Google překladači.

Podívejte se také na tyto osobnosti, odborné výrazy, pojmy, termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Karel Vaš

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Karel Vaš? Kdy se narodil Karel Vaš? Kde se narodil Karel Vaš? Kdy zemřel Karel Vaš? Karel Vaš je v sekci Zločin

Napsáno redaktory Superia.cz. Všechny údaje jsou bez záruky. V obsahu stránek mohou být pravopisné, faktické chyby i nepřesnosti. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Vaš dejme tomu např. v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Vaš i v jiné kategorii než je zločin.