Kdo je to?
Kdo byl Karel Vaš? Životopis Karel Vaš, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Karel Vaš

Kdo byl Karel Vaš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, zločin

Karel Vaš byl československý voják, důstojník vojenské zpravodajské služby, soudce a také prokurátor soudních procesů (vykonstruovaných), agent NKVD a válečný zločinec. Vaš se narodil v Užhorodě do maďarsky mluvící rodiny advokáta židovského původu. V Užhorodě úspěšně dokončil osmileté gymnázium a již v sedmnácti letech vstoupil do KSČ (1933). Zastával funkci tajemníka Hnutí přátel Sovětského svazu a demokratického Španělska. V roce 1936 se zúčastnil demonstrace a za spáchané násilnosti byl odsouzen ke čtrnácti dnům vězení. Na Karlově Univerzitě studoval Vaš právnickou fakultu, kterou úspěšně ukončil promocí dne 12. 2. 1939.
Toho roku byl v květnu převelen na příkaz KSČ do rodného Užhorodu, který byl tehdy okupován Maďary. Byl pověřen sabotážemi a organizací ilegálního komunistického mládežnického hnutí. Na konci roku 1939 musel na příkaz KSČ emigrovat do SSSR.
Při přechodu hranic do SSSR byl zatčen a odsouzen NKVD. Byl uvězněn postupně v gulagu Nadvorné, později Stanislavově, Poltavě a na tři roky musel pracovat v táboře Kedrovyj Šor za ilegální překročení hranice. V roce 1943 byl z gulagu propuštěn a přidal se k Československé jednotce v Buzuluku. Kvůli oční vadě dostal práci v kancelářské službě a sloužil jako písař roty, později spolupracoval s polním prokurátorem a jako přednosta polního soudu. Po druhé světové válce splnil výcvik a splnil také zpravodajské školení NKVD. Až do konce roku byl v kontaktu s důstojníky NKVD, kterým donášel na československé občany.
Roku 1948 se stal vyšetřujícím soudcem u Státního soudu v Praze. Na starosti měl výslechy generála Heliodora Píky, které byly zfalšovány a generál Píka byl odsouzen k trestu smrti.
V roce 1951 byl Vaš ze služby propuštěn, následně zatčen a zapsán na seznam nepohodlných komunistů. Rok a půl byl ve vazbě a vyslýchán. Rokem 1953 nabylo na účinnosti jeho odsouzení k doživotnímu trestu ve vězení za velezradu a vyzvědačství.
Trest započal ve Leopoldově, odkud byl po dvou letech propuštěn a amnestován. Jako odškodné dostal od republiky celkem 66 000 Kčs.
Roku 1963 získal Vaš své členství v KSČ. Následně vystudoval historii na FF UK a napsal také několik historických studií. Během školního roku 1972-73 vyučoval na FF UK předmět Dějiny mezinárodního dělnického hnutí a KSČ.
V roce 2001 byl odsouzen k sedmi letům vězení za inscenování procesu, manipulaci výpovědí a za falšování důkazů. O rok později byl rozsudek Vrchním soudem v Praze zrušen.
Karel Vaš dožil bez trestu v domově důchodců, kde zemřel v roce 2012. Bylo mu 96 let.Kdo byl Karel Vaš? Životopis Karel Vaš, osobnosti, slavný člověk z kategorie zločin

Hlavní data o osobě Karel Vaš

Národnost: česká
Datum narození: 20. 3. 1916
Místo narození: Užhorod, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí: 8. 12. 2012

Tento text (Karel Vaš) můžete samozřejmě sdílet s jinými lidmi na Twitteru, Pinterestu nebo Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Lokše? Víte co je Derby? Pamatujete si definici pojmu Zdravá škola? Vzpomněli byste si co označuje výraz Reinfekce?

Klíčová slova: lexikon, popis, kdy se narodil Karel Vaš?, kdo je Karel Vaš?, Karel Vaš, zločin, zajímavosti, datum narození, informace, národnost, datum úmrtí, národnost, Karel Vaš, biografie, osobnosti, kde se narodil Karel Vaš?

Pojem Karel Vaš je v kategorii Zločin, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Karel Vaš lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít heslo Karel Vaš na Google obrázcích

Vyhledat termín Karel Vaš ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít heslo Karel Vaš na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Karel Vaš ve Wikimedia Commons

Hledat termín Karel Vaš ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Karel Vaš například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v ABC slovníku cizích slov a synonym, v evropském vyhledávači Qwant, ve Wikislovníku nebo v Lingea slovnících.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Životopis, kdo je Karel Vaš? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Karel Vaš? Kdy se narodil Karel Vaš? Kde se narodil Karel Vaš? Kdy zemřel Karel Vaš? Karel Vaš patří do kategorie Zločin

Kategorie zločin, mafián, karel Vaš, ilustrační obrázek

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Informace jsou bez jakékoliv záruky, neručíme za faktickou správnost, aktuálnost a jazykovou přesnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Karel Vaš dejme tomu v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Karel Vaš i v jiné kategorii než je zločin.