Kdo je to?
Kdo je Jan Hamáček? Životopis Jan Hamáček, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo je Jan Hamáček?

Kdo je Jan Hamáček? Životopis, informace, biografie, politici

Jan Hamáček je sociálně-demokratický politik a bývalý ministr vnitra a zahraničních věcí. Vyrůstal v Mladé Boleslavi, kde vystudoval gymnázium a následně studoval na Univerzitě Karlově obor překladatelství / tlumočnictví a ekonomii, ale studium po několika letech vzdal. Vždy se aktivně zajímal o politiku a patřil mezi členy Mladých sociálních demokratů, kde se stal předsedou a navázal vztahy s politiky z ČSSD. V roce 2006 byl zvolen poslancem a zapojil se do kritiky radarové základny v Brdech. V roce 2010 se stal poslancem i podruhé a nadále se věnoval primárně zahraniční politice.
Postupně stoupal ve stranické hierarchii a v předčasných volbách roku 2013 byl lídrem středočeské kandidátky ČSSD. Poslanecký mandát znovu obhájil a byl zvolen předsedou Poslanecké sněmovny. V roce 2014 kandidoval rovněž v komunálních volbách a stal se zastupitelem v Mladé Boleslavi. Ve volbách roku 2017 byl opět úspěšným lídrem ČSSD ve Středočeském kraji a následně byl na stranickém sjezdu v Hradci Králové zvolen předsedou strany.
Hamáček se jako předseda ČSSD rozhodl vytvořit menšinovou vládu s ANO, kterou podporovala ještě KSČM. V této vládě Hamáček působil jako ministr vnitra i jako ministr zahraničí, dokud se ministrem zahraničí nestal Tomáš Petříček. V pozici ministra vnitra se proslavil červeným svetrem a aktivním přístupem během pandemie covidu-19. Ve volbách v roce 2021 však strana nedokázala jeho popularitu zužitkovat a kvůli výsledku pod pět procent nepřekročila práh nutný pro vstup do Poslanecké sněmovny. O několik dní později se Hamáček vzdal předsednictví v ČSSD a od té doby se do politiky nevrátil.
Během politické kariéry byl několikrát terčem kritiky. V roce 2015 internetem kolovalo populární video, na kterém je pod vlivem alkoholu a v pozici předsedy Poslanecké sněmovny špatně artikuluje. Hamáček se hájil užíváním léků na bolest, ale požití alkoholu přiznal. V roce 2016 podepsal společně s dalšími třemi politiky včetně prezidenta Zemana takzvané Společné prohlášení nejvyšších ústavních činitelů České republiky, které v reakci na návštěvu Dalajlámy potvrzovalo čínskou územní celistvost. Největší kritika přišla, když zpravodajský web Seznam Zprávy přišel s informací, že Hamáček plánoval ututlat zapojení Ruska do výbuchu ve Vrběticích výměnou za ruské vakcíny proti covidu. Hamáček obvinění odmítl a po reportérech požadoval odškodné, ale soud jeho žádost zamítl.Kdo je Jan Hamáček? Životopis Jan Hamáček, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Jan Hamáček

Národnost: česká
Datum narození: 4. listopadu 1978
Místo narození: Mladá Boleslav

Zaujala vás biografie osobnosti Jan Hamáček? Potom se podělte s blízkými na Pinterestu, Facebooku, Twitteru, Redditu nebo na zde neuvedených společených sítích.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku 

Znáte termín Archaismus? Víte, co je to Steampunk? Vzpomenete si na definici slova Klokočí? Rozumíte pojmu Extravilán?

Klíčová slova: místo narození, narození, Jan Hamáček, Jan Hamáček, informace, zajímavosti, osobnosti, wikipedie, životopis, národnost, datum narození, politici, popis, kdy se narodil Jan Hamáček?, kdo je Jan Hamáček?, biografie

Pojem Jan Hamáček je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších online informačních zdrojích

Vyhledat termín Jan Hamáček na Google.cz

Vyhledat výraz Jan Hamáček ve vyhledávači Yahoo

Hledat slovo Jan Hamáček ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Jan Hamáček ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Jan Hamáček ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Jan Hamáček například ve videích na Youtube, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Biografie, životopis, kdo je to Jan Hamáček?

Právě jste zjistili Kdo je to Jan Hamáček? Kdy se narodil Jan Hamáček? Kde se narodil Jan Hamáček? Jan Hamáček je v sekci Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za to, že informace uvedené na portálu, nebo na stránkách na které portál odkazuje, jsou správné, úplné a aktuální. Bohužel, nestíháme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Jan Hamáček řekněme třeba v internetové Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jan Hamáček i v jiné kategorii než je politici.