Kdo je to?
Kdo je Liběna Rochová? Životopis Liběna Rochová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo je Liběna Rochová?

Kdo je Liběna Rochová? Životopis, informace, biografie, umělci

Celosvětově známá brněnská rodačka Liběna Rochová-Svobodová, významná módní návrhářka a profesorka oděvního designu, vede Ateliér designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Podepsala se pod nejedním úspěšným módním návrhářem, kteří se dostali do celosvětového povědomí.
Narodila se do tzv. lepší rodiny, která se pyšní vzděláním. Brigádní generál in memoriam Ing. Bohuslav Závada byl jejím dědečkem, kterého nikdy nepoznala, neboť ho popravilo gestapo. Její matka, Radoslava Prášilová byla herečkou, která však nesměla hrát. V padesátých letech odmítla hrát v budovatelských hrách a tak musela zůstat doma jako žena v domácnosti. O nic lépe se nedařilo ani jejímu otci, který krátce po jejím narození odevzdal rudou knížku. Díky tomuto činu byl zbaven profesury na vysoké škole. Celá rodina byla ostře sledována. Přesto otec dál tajně publikoval vědecké články, které končily v zahraničí. Na základě těchto publikací dostával ze zahraničí spousty pracovních nabídek, odpovídajících jeho vzdělání. V 80. letech proto emigroval do Rakouska. Po revoluci se vrátil zpět do vlasti. Byla mu nabídnutá habilitace, při jejímž obhajování náhle zemřel.
Liběna prodělala v sedmi letech těžký zánět mozkových blan. Byla dokonce v kómatu, kdy jí lékaři nedávali už žádnou šanci. Sama na tu dobu vzpomíná, jak shlížela sama na sebe z rohu nemocničního pokoje, jak leží bezmocně v postýlce. Liběna se už od útlého dětství toužila stát se někým významným a pohybovat se v uměleckých kruzích. Původně chtěla vystudovat divadelní kostým, díky otcově špatnému kádrovému profilu jí toto nebylo umožněno. Nezbylo jí nic jiného, než začít navštěvovat Vesnu, kde se mladé dívky učily pečovat o domácnost. O rok později se jí podařilo dostat se na studium oděvního ateliéru na textilní škole v Brně. Po vystudování se ocitla v rukou paní mistrové, která ji zasvětila do tajů střihů a šití. Dokonce jí umožnila dělat módní přehlídky.
Po revoluci obdržela pozvánku na světový veletrh módy v Dusseldorfu. Sklidila obrovský úspěch, který odstartoval její kariéru. Od roku 2008 vede Ateliér designu a obuvi na UMPRUM v Praze. V roce 2018 konečně docílila titulu profesor.Kdo je Liběna Rochová? Životopis Liběna Rochová, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní informace o osobě Liběna Rochová

Národnost: česká
Datum narození: 21. září 1951
Místo narození: Brno

Popis osobnosti Liběna Rochová můžete sdílet s přáteli a kamarády na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Vzpomenete si na definici slova Achilova pata? Pamatujete si definici pojmu Azyl? Vzpomněli byste si co znamená slovo Open Office? Vzpomněli byste si co znamená slovo Plichta?

Klíčová slova: osobnost, vysvětlení, osobnosti, lexikon, datum narození, biografie, popis, Liběna Rochová, wikipedie, wiki, narození, životopis, Liběna Rochová, umělci, místo narození, informace

Pojem Liběna Rochová je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Liběna Rochová lze najít v následujících zdrojích

Vyhledat pojem Liběna Rochová ve fulltextu Seznam.cz

Najít výraz Liběna Rochová ve Wikipedii

Hledat výraz Liběna Rochová ve Wikislovníku

Najít heslo Liběna Rochová na Google.cz

Hledejte bez špehování slovo Liběna Rochová ve vyhledávači DuckDuckGo

Dál můžete zkusit hledat slovo Liběna Rochová například v Microsoft Bing, v Google překladači, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v Lingea slovnících.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Životopis, kdo je Liběna Rochová? Stručná biografie

Nyní už nejspíš víte Kdo je to Liběna Rochová? Kdy se narodila Liběna Rochová? Kde se narodila Liběna Rochová? Liběna Rochová je v kategorii Umělci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Neručíme za správnost a aktuálnost uvedených informací. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Čerstvé informace hledejte osobnost, osobu, člověka Liběna Rochová kupříkladu na webovkách projektu Wikipedia, kde můžete najít o mnoho podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Liběna Rochová i v jiné kategorii než je umělci.