Kdo je to?
Kdo je Milan Uhde? Životopis Milan Uhde, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Milan Uhde

Kdo je Milan Uhde? Životopis, informace, biografie, politici

Milan Uhde je český dramatik, spisovatel a politik.
Vystudoval češtinu a ruštinu na Masarykově univerzitě. Později získal i doktorát a docenturu.
Po studiích učil na Janáčkově akademii múzických umění a věnoval se literatuře a divadlu. Mimo jiné pracoval jako redaktor měsíčníku Host do domu, ten byl však v 70. letech zakázán. Přispíval však i do dalších periodik - například Literární noviny, Plamen či Rovnost.
Vzhledem k okolnostem se Uhde čím dál víc přesouval do disentu - nesměl publikovat, takže vydával v samizdatu či pod pseudonymy; své občanské postoje projevil podpisem Charty 77, připojil se i k Hnutí za občanskou svobodu.
Po sametové revoluci vstoupil do politiky. Působil nejdříve v barvách OF, poté za ODS. V roce 1990 se stal ministrem kultury. 1. ledna 1993 se stal prvním českým předsedou Poslanecké sněmovny. V letech 1996-97 byl předsedou poslaneckého klubu ODS, nicméně po neshodách uvnitř strany přešel v roce 1998 do Unie svobody.
V letech 2002 až 2006 byl místopředsedou Rady Českého rozhlasu. V letech 2011 až 2014 pak vykonával funkci předsedy Rady České televize.
Uhde prošel ve svých politických a občanských názorech podobnou cestou jako další čeští intelektuálové - po druhé světové válce věřil v ideje komunismu, postupně je však zavrhl, začal být perzekvován a ocitl se v disentu, načež zažil nový vzestup po sametové revoluci.
Milan Uhde je autorem řady divadelních her. Zmiňme alespoň oceňovaný Zázrak v černém domě, za který získal v roce 2007 Cenu Alfréda Radoka a další ocenění. Tato černá komedie, či tragikomedie částečně obsahuje i autobiografické prvky z Uhdeho života. A dále nezapomeňme oblíbený a nestárnoucí muzikál Balada pro banditu (1975), který je adaptací Nikoly Šuhaje loupežníka.
Z další tvorby pro divadlo vyberme například: muzikálovou adaptaci Mrštíkovské Pohádky máje (1976); Pán plamínků (1977) - drama věnované osudům disidentů uvězněných v psychiatrických léčebnách - či Prodaný a prodaná (1987) - hra o Karlu Sabinovi. Nejvýznamnější hry Milana Uhdeho vyšly v roce 1996 v souboru Desítka her.Kdo je Milan Uhde? Životopis Milan Uhde, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Milan Uhde

Národnost: česká
Datum narození: 28. července 1936
Místo narození: Brno

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Milan Uhde s vašimi známými a kamarády na veřejných sociálních sítích (Facebook, Pinterest, Reddit či Twitter).

 Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu      

Víte co je Jmelí? Vzpomněli byste si co označuje výraz Apsida? Rozumíte pojmu Lignit? Znáte termín Fungicid?

Klíčová slova: kdo je Milan Uhde?, Milan Uhde, wikipedie, politici, Milan Uhde, biografie, popis, zajímavosti, wiki, narození, národnost, osobnosti, životopis, místo narození, život, politici

Pojem Milan Uhde je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Milan Uhde hledejte v níže uvedených zdrojích

Vyhledat výraz Milan Uhde na Google.cz

Najít termín Milan Uhde ve vyhledávači Yandex

Vyhledat heslo Milan Uhde ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít Milan Uhde ve vyhledávači Qwant

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Milan Uhde ve Wikimedia Commons

Dál můžete zkusit hledat slovo Milan Uhde například v metavyhledávači Info.com, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve vyhledávači Seznam.cz, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v projektu slovnik.cz.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Milan Uhde? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo je to Milan Uhde? Kdy se narodil Milan Uhde? Kde se narodil Milan Uhde? Milan Uhde patří do sekce Politici

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost a aktuálnost informací zde uvedených. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Doporučujeme taktéž hledat informace osobnost, osobu, člověka Milan Uhde dejme tomu třeba v české Wikipedii, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Milan Uhde i v jiné kategorii než je politici.