Kdo je to?
Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis Pierre-Simon Laplace, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Pierre-Simon Laplace

Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, věda

Pierre-Simon Laplace byl francouzský fyzik, matematik, astronom a politik. Laplace se narodil ve vesnici Beaumont-en-Auge v Normandii. V dětství se dostal do vojenské školy, kde se brzy projevil jako nadaný matematik a v 16 letech byl přijat na univerzitu v Caen. Po dvou letech studií odcestoval do Paříže a matematikovi d’Alembertovi poslal svou teorii o mechanice. Vědec viděl v mladíkovi potenciál a pomohl mu získat místo profesora matematiky na místní univerzitě. Teprve v 18 letech dokázal vyřešit teoretický problém, a to stabilitu sluneční soustavy. V roce 1784 vytvořil metodu pro výpočet pohybu planet. Dále jako první vyslovil hypotézu o černých dírách (1796) a vytvořil teorii o vzniku sluneční soustavy (Kantova-Laplaceova teorie).
V matematice se proslavil svou obsáhlou prací o teorii pravděpodobností, která předběhla svou dobu. Zavedl pojem Laplaceovy transformace a použil tzv. Laplaceův operátor.
Během francouzské revoluce neskončil na gilotině jako jeho přítel a slavný chemik Lavoisier. Dokonce jej následně císař Napoleon na krátkou dobu jmenoval ministrem vnitra nebo senátorem a nakonec jej povýšil do šlechtického stavu (titul hrabě). Po Napoleonově konci se stal Laplace stoupencem nového krále Ludvíka XVIII., který jej poté povýšil na markýze.
Za svůj život získal Laplace členství ve Francouzské akademii věd nebo v Královské londýnské společnosti. Jeho jméno je vyryto mezi 72 jmény významných mužů Francie na Eiffelové věži v Paříži.
Pierre-Simon Laplace byl od roku 1788 ženatý s Marií-Charlotte de Courty de Romanges, se kterou měl syna Charles Émile de Laplace.
Laplace zemřel v roce 1827 ve věku 77 let.Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis Pierre-Simon Laplace, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní informace o osobě Pierre-Simon Laplace

Národnost: francouzská
Datum narození: 23. 3. 1749
Místo narození: Beaumont-en-Auge, Normandie, Francie
Datum úmrtí: 5. 3. 1827

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Pierre-Simon Laplace? s blízkými na různých sociálních sítích – Facebooku, Pinterestu, Redditu nebo Twitteru.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte pojem Břidlice? Vzpomněli byste si na význam slova Pesar? Pamatujete si definici pojmu Rázová vlna? Znáte definici termínu Ionizátor?

Klíčová slova: kde se narodil Pierre-Simon Laplace?, wikipedie, wiki, osobnost, datum narození, věda, místo narození, kdo je Pierre-Simon Laplace?, lexikon, národnost, Kdy zemřel Pierre-Simon Laplace, vysvětlení, biografie, osobnosti, datum úmrtí, národnost

Pojem Pierre-Simon Laplace je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Další informační zdroje o slovu Pierre-Simon Laplace

Vyhledat pojem Pierre-Simon Laplace ve Wikislovníku

Najít termín Pierre-Simon Laplace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat výraz Pierre-Simon Laplace ve vyhledávači Yahoo

Vyhledat slovo Pierre-Simon Laplace ve vyhledávači Yandex

Hledat frázi Pierre-Simon Laplace ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pierre-Simon Laplace například ve Wikipedii, v Google překladači, ve ruském vyhledávači Yandex, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Náhodných výběr osobností, odborných termínů, pojmů a hesel

Biografie, životopis, kdo je to Pierre-Simon Laplace?

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Kdy se narodil Pierre-Simon Laplace? Kde se narodil Pierre-Simon Laplace? Kdy zemřel Pierre-Simon Laplace? Pierre-Simon Laplace je v kategorii Věda

Kategorie věda, vědec ampule, pierre-Simon Laplace, ilustrační obrázek

Text napsán pro Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. Přesto se však může stát, že zde objevíte chybu nebo překlep. Bohužel, naše možnosti updatů článků jsou omezené. Můžete také vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Pierre-Simon Laplace kupř. ve známé Wikipedii, kde naleznete podrobnější popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pierre-Simon Laplace i v jiné kategorii než je věda.