Kdo je to?
Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis Pierre-Simon Laplace, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Kdo byl Pierre-Simon Laplace?

Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis, informace, biografie, věda

Pierre-Simon Laplace byl francouzský fyzik, matematik, astronom a politik. Laplace se narodil ve vesnici Beaumont-en-Auge v Normandii. V dětství se dostal do vojenské školy, kde se brzy projevil jako nadaný matematik a v 16 letech byl přijat na univerzitu v Caen. Po dvou letech studií odcestoval do Paříže a matematikovi d’Alembertovi poslal svou teorii o mechanice. Vědec viděl v mladíkovi potenciál a pomohl mu získat místo profesora matematiky na místní univerzitě. Teprve v 18 letech dokázal vyřešit teoretický problém, a to stabilitu sluneční soustavy. V roce 1784 vytvořil metodu pro výpočet pohybu planet. Dále jako první vyslovil hypotézu o černých dírách (1796) a vytvořil teorii o vzniku sluneční soustavy (Kantova-Laplaceova teorie).
V matematice se proslavil svou obsáhlou prací o teorii pravděpodobností, která předběhla svou dobu. Zavedl pojem Laplaceovy transformace a použil tzv. Laplaceův operátor.
Během francouzské revoluce neskončil na gilotině jako jeho přítel a slavný chemik Lavoisier. Dokonce jej následně císař Napoleon na krátkou dobu jmenoval ministrem vnitra nebo senátorem a nakonec jej povýšil do šlechtického stavu (titul hrabě). Po Napoleonově konci se stal Laplace stoupencem nového krále Ludvíka XVIII., který jej poté povýšil na markýze.
Za svůj život získal Laplace členství ve Francouzské akademii věd nebo v Královské londýnské společnosti. Jeho jméno je vyryto mezi 72 jmény významných mužů Francie na Eiffelové věži v Paříži.
Pierre-Simon Laplace byl od roku 1788 ženatý s Marií-Charlotte de Courty de Romanges, se kterou měl syna Charles Émile de Laplace.
Laplace zemřel v roce 1827 ve věku 77 let.Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Životopis Pierre-Simon Laplace, osobnosti, slavný člověk z kategorie věda

Základní údaje o osobě Pierre-Simon Laplace

Národnost: francouzská
Datum narození: 23. 3. 1749
Místo narození: Beaumont-en-Auge, Normandie, Francie
Datum úmrtí: 5. 3. 1827

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Pierre-Simon Laplace s jinými lidmina Pinterestu nebo na Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Obřízka? Rozumíte pojmu Sloveso? Pamatujete si definici pojmu Oppidum? Znáte pojem Žardiniéra?

Klíčová slova: zajímavosti, Pierre-Simon Laplace, popis, kdy se narodil Pierre-Simon Laplace?, národnost, informace, věda, Pierre-Simon Laplace, věda, kde se narodil Pierre-Simon Laplace?, národnost, datum úmrtí, wikipedie, Kdy zemřel Pierre-Simon Laplace, život, biografie

Pojem Pierre-Simon Laplace je v kategorii Věda, ilustrační obrázek

Jiné zdroje informací o výrazu Pierre-Simon Laplace

Zkusit najít termín Pierre-Simon Laplace ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Vyhledat pojem Pierre-Simon Laplace na Google.cz

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Pierre-Simon Laplace ve Wikimedia Commons

Hledat termín Pierre-Simon Laplace ve Wikipedii

Zkusit najít heslo Pierre-Simon Laplace ve fulltextu Seznam.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Pierre-Simon Laplace například v Seznam.cz slovníku cizích slov, v projektu slovnik.cz, v Google obrázcích, v evropském vyhledávači Qwant nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Často hledaná hesla, osobnosti, odborné termíny, pojmy, slova

Životopis, kdo je Pierre-Simon Laplace? Stručná biografie

Tyto stránky vám umožnili zjistit Kdo byl Pierre-Simon Laplace? Kdy se narodil Pierre-Simon Laplace? Kde se narodil Pierre-Simon Laplace? Kdy zemřel Pierre-Simon Laplace? Pierre-Simon Laplace je v kategorii Věda

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Můžete též vyzkoušet hledat informace osobnost, osobu, člověka Pierre-Simon Laplace dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Pierre-Simon Laplace i v jiné kategorii než je věda.