Kdo je to?
Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis Miloš Jakeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Miloš Jakeš

Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, politici

Miloš Jakeš byl český politik, významný představitel Československé komunistické stany. Generální tajemník ÚV KSČ.
Vystudoval Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou a nejdříve pracoval v dělnických profesích. Po konci druhé světové války vstoupil do KSČ. Postupně se v rámci strany posouval nahoru. Od roku 1955 studoval Vysokou školu stranickou při ÚV KSSS v Moskvě.
Ve zbytku 50. a většinu 60. let sice stoupal v hierarchii komunistické strany, ale nebyl nijak výraznou postavou. Zastával spíše byrokratické, méně viditelné funkce.
Vše změnilo pražské jaro a následná okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, která začala v srpnu 1968. Nepatřil sice k aktivním podporovatelům reforem pražského jara, ale ani k zásadním odpůrcům, i proto se zřejmě během roku 1968 dostal mezi hlavní představitele strany. Po okupaci tedy s ostatními čelnými představiteli Československa odletěl vyjednávat do Moskvy, kde se stal jedním ze signatářů takzvaného Moskevského protokolu, v němž českoslovenští politici přijali sovětský diktát.
V 70. a 80. letech zastával významné pozice v Ústředním výboru Komunistické strany a jeho pozice postupně rostla. V roce 1987 se stal generálním tajemníkem ÚV KSČ, tj. nejmocnějším mužem v zemi.
V době jeho nástupu do funkce však již komunistická moc v zemi pomalu oslabovala. Obecně známý je Jakešův projev z Červeného Hrádku, který naznačoval, že si Jakeš uvědomuje, že se mu, potažmo Komunistické straně nedaří stabilizovat situaci v zemi a pevně držet moc. Legendárním je však proslov především proto, že působil značně zmatečně, místy dokonce až humorně. Přestože měl zůstat utajen, dostal se na veřejnost a jen podnítil protikomunistické nálady v zemi.
Událostem 17. listopadu 1989 a sametové revoluci nebyl Miloš Jakeš schopný zabránit. Komunistická moc v zemi se zhroutila během pár dnů jako domeček z karet a Jakeš 24. listopadu rezignoval na funkci generálního tajemníka.
I po sametové revoluci zastával komunistické ideje. Existovaly snahy dostat Jakeše před soud a soudit ho za některé zločiny, které se staly v éře normalizace, nicméně nikdy odsouzen nebyl. Zemřel v roce 2020 ve věku 97 let.Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis Miloš Jakeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Hlavní informace o osobě Miloš Jakeš

Národnost: česká
Datum narození: 12. srpna 1922
Místo narození: České Chalupy, Českokrumlovsko
Datum úmrtí: 9. července 2020

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Miloš Jakeš sdílet s ostatními na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu      

Rozumíte pojmu Politologie? Pamatujete si definici pojmu Halloween? Znáte definici termínu Pelmeně? Vzpomněli byste si co znamená slovo Existencialismus?

Klíčová slova: politici, datum narození, vysvětlení, wiki, životopis, osobnost, národnost, kdy se narodil Miloš Jakeš?, informace, místo narození, datum úmrtí, kdo je Miloš Jakeš?, politici, Miloš Jakeš, kde se narodil Miloš Jakeš?, život

Pojem Miloš Jakeš je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte pojem Miloš Jakeš v následujících vyhledávačích

Vyhledat pojem Miloš Jakeš v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Najít heslo Miloš Jakeš ve Wikislovníku

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Miloš Jakeš ve Wikimedia Commons

Hledat výraz Miloš Jakeš na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Miloš Jakeš ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloš Jakeš například ve vyhledávači Seznam.cz, v Google překladači, v metavyhledávači Info.com, ve ekologickém vyhledávači Ecosia nebo v Lingea slovnících.

Tipy na další významy slov, osobnosti, pojmy a termíny

Stručná biografie, resp. životopis osoby Miloš Jakeš

Teďka už zajisté víte Kdo byl Miloš Jakeš? Kdy se narodil Miloš Jakeš? Kde se narodil Miloš Jakeš? Kdy zemřel Miloš Jakeš? Miloš Jakeš je v sekci Politici

Kategorie politici, konzultant, miloš Jakeš, ilustrační obrázek

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel v žádném případě neručí za aktuálnost údajů uveřejněných na webu. Informace v textu mohou být zastaralé. Stránky jsou aktualizovány nepravidelně dle možností. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Miloš Jakeš řekněme v projektu Wikipedie, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloš Jakeš i v jiné kategorii než je politici.