Kdo je to?
Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis Miloš Jakeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Miloš Jakeš?

Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis, informace, biografie, politici

Miloš Jakeš byl český politik, významný představitel Československé komunistické stany. Generální tajemník ÚV KSČ.
Vystudoval Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou a nejdříve pracoval v dělnických profesích. Po konci druhé světové války vstoupil do KSČ. Postupně se v rámci strany posouval nahoru. Od roku 1955 studoval Vysokou školu stranickou při ÚV KSSS v Moskvě.
Ve zbytku 50. a většinu 60. let sice stoupal v hierarchii komunistické strany, ale nebyl nijak výraznou postavou. Zastával spíše byrokratické, méně viditelné funkce.
Vše změnilo pražské jaro a následná okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy, která začala v srpnu 1968. Nepatřil sice k aktivním podporovatelům reforem pražského jara, ale ani k zásadním odpůrcům, i proto se zřejmě během roku 1968 dostal mezi hlavní představitele strany. Po okupaci tedy s ostatními čelnými představiteli Československa odletěl vyjednávat do Moskvy, kde se stal jedním ze signatářů takzvaného Moskevského protokolu, v němž českoslovenští politici přijali sovětský diktát.
V 70. a 80. letech zastával významné pozice v Ústředním výboru Komunistické strany a jeho pozice postupně rostla. V roce 1987 se stal generálním tajemníkem ÚV KSČ, tj. nejmocnějším mužem v zemi.
V době jeho nástupu do funkce však již komunistická moc v zemi pomalu oslabovala. Obecně známý je Jakešův projev z Červeného Hrádku, který naznačoval, že si Jakeš uvědomuje, že se mu, potažmo Komunistické straně nedaří stabilizovat situaci v zemi a pevně držet moc. Legendárním je však proslov především proto, že působil značně zmatečně, místy dokonce až humorně. Přestože měl zůstat utajen, dostal se na veřejnost a jen podnítil protikomunistické nálady v zemi.
Událostem 17. listopadu 1989 a sametové revoluci nebyl Miloš Jakeš schopný zabránit. Komunistická moc v zemi se zhroutila během pár dnů jako domeček z karet a Jakeš 24. listopadu rezignoval na funkci generálního tajemníka.
I po sametové revoluci zastával komunistické ideje. Existovaly snahy dostat Jakeše před soud a soudit ho za některé zločiny, které se staly v éře normalizace, nicméně nikdy odsouzen nebyl. Zemřel v roce 2020 ve věku 97 let.Kdo byl Miloš Jakeš? Životopis Miloš Jakeš, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní informace o osobě Miloš Jakeš

Národnost: česká
Datum narození: 12. srpna 1922
Místo narození: České Chalupy, Českokrumlovsko
Datum úmrtí: 9. července 2020

Potěší nás, pokud budete sdílet tuto odpověď na otázku kdo je Miloš Jakeš? s dalšími lidmi na Facebooku, Redditu, Pinterestu nebo Twitteru.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Rozumíte pojmu Koronarografie? Znáte pojem Přívlastek? Znáte definici termínu Langoš? Vzpomenete si na definici slova Šestinedělí?

Klíčová slova: wiki, osobnosti, kde se narodil Miloš Jakeš?, kdy se narodil Miloš Jakeš?, datum narození, politici, zajímavosti, vysvětlení, národnost, biografie, politici, Miloš Jakeš, životopis, místo narození, informace, Miloš Jakeš

Pojem Miloš Jakeš je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Hledejte v dalších zdrojích

Hledat frázi Miloš Jakeš ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Miloš Jakeš ve Wikipedii

Hledat frázi Miloš Jakeš ve vyhledávači Qwant

Najít termín Miloš Jakeš v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat videa s názvem Miloš Jakeš na Youtube

Dál můžete zkusit hledat slovo Miloš Jakeš například v Google obrázcích, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v Lingea slovnících.

Další osobnosti, lidé, pojmy, významy slov, hesla, výrazy

Životopis, kdo je Miloš Jakeš? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Miloš Jakeš? Kdy se narodil Miloš Jakeš? Kde se narodil Miloš Jakeš? Kdy zemřel Miloš Jakeš? Miloš Jakeš je v kategorii Politici

Výše uvedený text byl napsán redaktorkami Superia.cz. Možnost chyb vyhrazena. Pochopte prosím, že definice nemohou být pravidelně aktualizovány. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Miloš Jakeš kupříkladu ve známé Wikipedii, kde naleznete nejspíš podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Miloš Jakeš i v jiné kategorii než je politici.