Kdo je to?
Kdo byl Stepan Bandera? Životopis Stepan Bandera, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Kdo byl Stepan Bandera?

Kdo byl Stepan Bandera? Životopis, informace, biografie, politici

Stepan Bandera byl ukrajinský nacionalistický politik.
Jako mladý se Stepan Bandera zapojil do boje za ukrajinskou nezávislost v rámci organizace OUN (Organizace ukrajinských nacionalistů). Toto nacionalistické hnutí se vymezovalo proti polské vládě na západě Ukrajiny a mimo jiné organizovalo řadu teroristických a sabotážních akcí. Bandera sám se v roce 1934 zapojil do atentátu na polského ministra Bronisława Pierackého, za což byl uvězněn a souzen. Dostal trest smrti, který byl však zmírněn. Z vězení se za nejasných okolností dostal po napadení Polska Německem.
Náhle dosažené svobody a válečného chaosu Stepan Bandera a jeho nacionalisté využili a 30. června 1941 vyhlásili ve Lvově ukrajinskou nezávislost. Tato část Ukrajiny byla v té době pod okupační správou Německa, představitelé nově vyhlášeného státu, včetně Bandery byli tedy zatčeni a převezeni do koncentračních táborů, konkrétně do Sachsenhausenu.
V době Banderova věznění vznikla na Ukrajině Ukrajinská povstalecká armáda (UPA), navazující na činnost OUN; jejím členům se začalo přezdívat banderovci. UPA bojovala za ukrajinskou nezávislost, především proti Polsku a SSSR, z toho důvodu se v některých oblastech spojovala s německými jednotkami. V letech 1943-45 docházelo ze strany UPA především na území Volyně (případně Haliče) k drastickým a krvavým masakrům (hlavně) polského obyvatelstva. Hovoří se až o 100 000 polských obětí.
Stepan Bandera byl z koncentračního tábora propuštěn v roce 1944. Vrátil se na Ukrajinu, nicméně do průběhu války již nijak zásadně nezasáhl. Od roku 1946 žil v Německu. Zde byl v říjnu 1959 zavražděn sovětským agentem KGB.
Otázka Stepana Bandery i OUN a UPA je až do dnešních dnů velmi kontroverzní. Jedna strana sporu je považuje za bojovníky za svobodu a nezávislost, další za radikální nacionalisty, kteří se dopouštěli těch nejhorších válečných zločinů. Stepan Bandera dostal od prezidenta Juščenka in memoriam ocenění Hrdina Ukrajiny, nicméně šlo o velmi kontroverzní záležitost, stejně jako když prezident Porošenko přiznal banderovcům status válečných veteránů.
Od dob druhé světové války jsou obecně nacionalistické skupiny na Ukrajině nazývány banderovci.Kdo byl Stepan Bandera? Životopis Stepan Bandera, osobnosti, slavný člověk z kategorie politici

Základní údaje o osobě Stepan Bandera

Národnost: ukrajinská
Datum narození: 1. ledna 1909
Místo narození: Staryj Uhryniv
Datum úmrtí: 15. října 1959

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Stepan Bandera s jinými lidmina Twitteru, Redditu, Facebooku nebo jinde.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co znamená slovo Silová elektřina? Znáte termín Portfolio? Víte, co je to Gufero? Víte, co je to Dědičný hřích?

Klíčová slova: místo narození, životopis, kdo je Stepan Bandera?, kdy se narodil Stepan Bandera?, osobnosti, wikipedie, národnost, wiki, politici, datum narození, politici, lexikon, národnost, život, Stepan Bandera, datum úmrtí

Pojem Stepan Bandera je v kategorii Politici, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné online zdroje a weby

Hledat pojem Stepan Bandera ve vyhledávači Qwant

Hledat pojem Stepan Bandera ve vyhledávači Yahoo

Hledejte bez špehování slovo Stepan Bandera ve vyhledávači DuckDuckGo

Zkusit najít výraz Stepan Bandera ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Stepan Bandera ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Stepan Bandera například ve Wikipedii, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Microsoft Bing, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Biografie, životopis, kdo je to Stepan Bandera?

Právě jste zjistili Kdo byl Stepan Bandera? Kdy se narodil Stepan Bandera? Kde se narodil Stepan Bandera? Kdy zemřel Stepan Bandera? Stepan Bandera se nachází v kategorii Politici

Tento text byl napsán redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Doufáme, že chápete, že není v našich silách provádět pravidelnou aktualizaci všech pojmů. Pokuste se též vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Stepan Bandera dejme tomu například v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Stepan Bandera i v jiné kategorii než je politici.