Kdo je to?
Kdo byl Ivan Sviták? Životopis Ivan Sviták, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Ivan Sviták

Kdo byl Ivan Sviták? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Ivan Sviták byl český filosof, básník, politik a kritik. Sviták se narodil v Hranicích, ale dětství prožil v Hukvaldech. Později chvíli bydlel s rodinou v Holoubkově u Rokycan. Odtud se ve třinácti letech spolu s rodiči přestěhoval do Prahy. V pražských Dejvicích docházel na gymnázium. Ještě jako student zažil totální nasazení ve strojírenském podniku ČKD (Českomoravská-Kolben-Daněk). Po maturitě na gymnáziu studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v letech 1945-1949. Ve stejné době docházel na přednášky filosofie na Vysoké škole ekonomické (VŠE).
Po úspěšných studiích začal pracovat jako člen ústřední komise mládeže za Československou sociální demokracii. Po převratu v únoru 1948 přešel ke straně KSČ. V následujícím roce získal titul doktor filosofie a začal přednášet dějiny filosofie na Vysoké škole politických hospodářských věd. Během let 1954-1964 zastával pozici vědeckého pracovníka na Filosofickém ústavu ČSAV a získal zde titul kandidát věd (CSc.). V roce 1956 začal kritizovat dogmatické pojetí marxismu, za což byl roku 1964 propuštěn z ČSAV. Ze strany KSČ byl vyloučen za zveřejnění názorů z jeho díla Nevědecká antropologie v časopise Tvář (1964). V té době začal spolupracovat s Filmovým ústavem, kde pracoval v letech 1964-1968. V téže době se angažoval do reformního hnutí Pražské jaro a byl také členem ideologů v Klubu angažovaných nestraníků (KAN). Během okupace v srpnu 1968 emigroval do Rakouska. O dva roky později mu bylo odebráno československé občanství.
Díky kontaktům odcestoval do USA, kde pro akademický rok 1968-1969 získal stáž na Columbia University. Následujících dvacet let přednášel na California State University (1970-1990) a přispíval do exilových časopisů. Začátkem roku 1990 se vrátil zpět do vlasti a získal zpět své místo ve Filosofickém ústavu ČSAV (1990-1992). V roce 1992 byl zvolen do Sněmovny lidu Federálního shromáždění pro Severomoravský kraj a byl také členem Rady Levého bloku.
Během svého života Sviták publikoval na tři desítky knih. Z toho tři knihy byly vydány v německém jazyce a tři v anglickém. Mezi jeho významná díla patří Dějiny filozofie (1953), Sto tváří lásky (1960), Nový horizont (1968), Dialektika moci (1973), Národ na křižovatce (1989), Budoucnost bez komunismu (1990).
Ivan Sviták zemřel v roce 1994 ve věku 69 let.Kdo byl Ivan Sviták? Životopis Ivan Sviták, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Ivan Sviták

Národnost: česká
Datum narození: 10. 10. 1925
Místo narození: Hranice, Československo
Datum úmrtí: 20. 10. 1994

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Ivan Sviták s kamarády na Redditu, Facebooku, Pinterestu nebo na jiných tzv. sociálních sítích.

 Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku 

Znáte definici termínu NVIDIA? Znáte termín Jinotaj? Vzpomněli byste si co označuje výraz Potaš? Víte, co je to Varenyky?

Klíčová slova: kdy se narodil Ivan Sviták?, filozofie, zajímavosti, datum úmrtí, Ivan Sviták, osobnost, narození, životopis, národnost, biografie, popis, život, Kdy zemřel Ivan Sviták, kde se narodil Ivan Sviták?, datum narození, vysvětlení

Pojem Ivan Sviták je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Více informací o pojmu Ivan Sviták lze najít v následujících zdrojích

Zkusit najít termín Ivan Sviták na Google obrázcích

Zkusit najít pojem Ivan Sviták ve vyhledávači Qwant

Vyhledat výraz Ivan Sviták v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít Ivan Sviták ve Wikislovníku

Najít termín Ivan Sviták ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Ivan Sviták například v Google obrázcích, v nabídce zboží na Heureka.cz, v Seznam.cz slovníku cizích slov, ve fulltextu Yahoo.com nebo v Lingea slovnících.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Životopis, kdo je Ivan Sviták? Stručná biografie

Text na tomto webu vám dal odpověď na otázku Kdo byl Ivan Sviták? Kdy se narodil Ivan Sviták? Kde se narodil Ivan Sviták? Kdy zemřel Ivan Sviták? Ivan Sviták se nachází v kategorii Filozofie

Kategorie filozofie, filozof muž, ivan Sviták, ilustrační obrázek

Napsáno redaktory Superia.cz. Pečlivě jsme prošli a zkontrolovali všechny naše texty. I přesto je možné, že jsme některou chybu přehlédli. Omluvte nás, že, nestíháme pravidelnou aktualizaci všechny textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Ivan Sviták dejme tomu třeba v projektu Wikipedia, kde můžete najít nejspíše podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ivan Sviták i v jiné kategorii než je filozofie.