Kdo je to?
Kdo byl Ferenc Puskás? Životopis Ferenc Puskás, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Ferenc Puskás

Kdo byl Ferenc Puskás? Životopis, informace, biografie, sport

Ferenc Puskás Biró, rodným jménem Purczeld Ferenc, byl slavný maďarský fotbalový útočník. Puskás se narodil v Budapešti. Jako šestnáctiletý se v roce 1943 připojil k A-týmu Honvéd Budapešť. V klubu Ferenc působil v letech 1943-1956. Za tu dobu získal s klubem pět mistrovských titulů (1950, 1951, 1952, 1954 a 1955) a v 350 utkáních vstřelil 358 branek.
Z Budapešti Puskás přestoupil do slavného španělského klubu Real Madrid. V Madridu vytvořil společně s argentinským fotbalistou Alfredem di Stéfanem obávanou útočnou dvojici. V té době vznikla přezdívka klubu Bílý balet. V hlavním městě Španělska hrál Puskás v letech 1958-1966. Během osmi sezón odehrál 180 utkání a přispěl 156 góly. S Realem slavil mistrovský titul hned pětkrát po sobě (1961-1965). Celkem třikrát si s týmem dokráčel pro prvenství v Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ), a to v sezónách 1958-1959, 1959-1960, 1965-1966. Ve finále PMEZ v roce 1960 proti Eintrachtu Frankfurt zvítězil Real Madrid poměrem 7:3 a sám Puskás přispěl čtyřmi zásahy.
Puskás reprezentoval Maďarsko během let 1945-1956. Roku 1952 získal zlatou medaili z Olympijských her ve Finsku. Ferenc se objevil v 85 utkáních, ve kterých se mu podařilo vstřelit 84 branek. V letech 1961-1962 reprezentoval ve 4 utkáních také Španělsko.
Po konci hráčské kariéry začal působit jako trenér. Během své trenérské kariéry trénoval desítku klubů po celém světě, např. španělské kluby Hércules, Alavés, Real Murcia, americký Golden Gate Gales, kanadský Vancouver Royals, řecký Panathinaikos a AEK Athény, a další.
Po Puskásovi je pojmenovaná anketa o nejhezčí gól roku – Cena Ference Puskáse (od roku 2009). Jméno po něm dostal také stadion v Budepešti – Puskás Ferenc Stadion.
Puskás byl ženatý v letech 1950-2006 s Erzsébet Hunyadvári, se kterou měl dceru Anikó (*1952).
Ference Puskáse trápila před koncem jeho života Alzheimerova choroba. Zemřel v roce 2006 ve věku 79 let na zápal plic.Kdo byl Ferenc Puskás? Životopis Ferenc Puskás, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní data o osobě Ferenc Puskás

Národnost: maďarská
Datum narození: 1. 4. 1927
Místo narození: Budapešť, Maďarsko
Datum úmrtí: 17. 11. 2006

Sdílejte tuto stránku s osobností Ferenc Puskás se známými na Redditu, Twitteru nebo Facebooku.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu  

Rozumíte pojmu Deprivace? Vzpomněli byste si na význam slova Ask toolbar? Znáte definici termínu Ovarium? Znáte definici termínu Avantgarda?

Klíčová slova: lexikon, sport, sport, Ferenc Puskás, kdy se narodil Ferenc Puskás?, narození, kde se narodil Ferenc Puskás?, národnost, Ferenc Puskás, wiki, wikipedie, osobnost, biografie, vysvětlení, osobnosti, národnost

Pojem Ferenc Puskás je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Další informační zdroje

Vyhledat slovo Ferenc Puskás ve fulltextu Seznam.cz

Hledat videa s názvem Ferenc Puskás na Youtube

Najít heslo Ferenc Puskás ve vyhledávači Yahoo

Hledat pojem Ferenc Puskás v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít frázi Ferenc Puskás ve vyhledávači Yandex

Dál můžete zkusit hledat slovo Ferenc Puskás například ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve Wikislovníku, ve fulltextu Google.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Výběr osobností, pojmů, výrazů, odborných termínů a slov

Biografie, životopis, kdo je to Ferenc Puskás?

Nyní již víte Kdo byl Ferenc Puskás? Kdy se narodil Ferenc Puskás? Kde se narodil Ferenc Puskás? Kdy zemřel Ferenc Puskás? Ferenc Puskás je v kategorii Sport

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Při tvorbě obsahu (textů a obrázků) bylo postupováno s maximální péčí, ale přesto nelze zcela vyloučit možnost výskytu chyb. Chápejte, že nemáme prostředky na pravidelnou aktualizaci. Můžete se pokusit také najít informace osobnost, osobu, člověka Ferenc Puskás dejme tomu například na stránkách projektu Wikipedia, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Ferenc Puskás i v jiné kategorii než je sport.