Kdo je to?
Kdo byla Frida Kahlo? Životopis Frida Kahlo, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Kdo byla Frida Kahlo?

Kdo byla Frida Kahlo? Životopis, informace, biografie, umělci

Magdalena Carmen Frida Kahlo y Calderón, známá pod uměleckým jménem Frida Kahlo, byla významná mexická malířka. Kahlo se narodila v Mexico City v části zvané Coyoacán do rodiny maďarského emigranta židovského původu a Mexičanky indiánského původu. V mládí bojovala s dětskou obrnou a musela v patnácti letech nastoupit na léčení. Po třech letech léčby zažila autonehodu v autobuse a musela ležet více než půl roku na lůžku se zlomenou páteří, žebry, klíční kostí, pánví a ramenem. Po zbytek života trávila Kahlo ve velmi častých bolestech.
V době léčby se Kahlo rozhodla, že bude malovat a začala tvořit první olejomalby. Nejčastěji tvořila autoportréty, které reflektovaly její samotu. Nad postelí měla zrcadlo, aby se na sebe mohla dívat. Později se zamilovala do mexického malíře Diega Rivery, který byl o dvacet let starší než Frida. Když ji bylo 22 let, tak se spolu s Riverou vzali (1929). Během společného života žili v bouřlivém vztahu plném nevěr, jednoho rozvodu a následného druhého sňatku. Nemohli spolu nikdy mít děti kvůli jejímu zraněním z autobusové nehody.
Kahlo ve svých malbách nejčastěji používala prvky realismu, symbolismu a surrealismu. Do svých obrazů komponovala mexickou kulturu, aztéckou kulturu, křesťanství, smutek a později i marxistickou tématiku (Kahlo byla stoupenkyní komunismu).
Během svého života Frida Kahlo namalovala celkem 143 maleb, z toho 55 byly její autoportréty. První výstavu obrazů měla roku 1938 v New Yorku. Kvůli špatnému zdravotnímu stavu musela být za svůj život více než třicetkrát operována a na sklonku života byla závislá na alkoholu a morfiu. V roce 1953 ji museli amputovat nohu. Poté dokonce přemýšlel o sebevraždě. Nakonec Frida Kahlo zemřela ve věku 47 let v roce 1954.
Urna i s jejími pozůstatky jsou v jejím bývalém Modrém domě, kde žila s manželem Diegem Riverou. Dům věnoval Rivera mexické vládě, která z něj udělala Muzeum Fridy Kahlo.Kdo byla Frida Kahlo? Životopis Frida Kahlo, osobnosti, slavná žena z kategorie umělci

Hlavní data o osobě Frida Kahlo

Národnost: mexická
Datum narození: 6. 7. 1907
Místo narození: Coyoacán, Mexico City, Mexiko
Datum úmrtí: 13. 7. 1954

Tento text (Frida Kahlo) můžete samozřejmě sdílet s blízkými na sociálních sítích Pinterestu, Facebooku či Twitteru.

  Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku 

Vzpomněli byste si na význam slova Gumolano? Vzpomněli byste si co znamená slovo Šestá nemoc? Víte co je PIN? Víte co je Zelený trikot?

Klíčová slova: národnost, Frida Kahlo, narození, popis, místo narození, umělci, nežijící, biografie, wiki, osobnost, kde se narodila Frida Kahlo?, Frida Kahlo, umělci, kdo je Frida Kahlo?, národnost, kdo to je

Pojem Frida Kahlo je v kategorii Umělci, ilustrační obrázek

Jiné doporučené zdroje informací

Najít heslo Frida Kahlo ve Wikipedii

Hledat frázi Frida Kahlo ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít výraz Frida Kahlo na Google.cz

Vyhledat výraz Frida Kahlo ve fulltextu vyhledávače Info.com

Vyhledat slovo Frida Kahlo ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Frida Kahlo například ve Wikislovníku, ve slovníku moderních slangových výrazů - Čeština 2.0, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve videích na Youtube nebo v Lingea slovnících.

Výběr z náhodných odborných pojmů, osobností, hesel, termínů

Životopis, kdo je Frida Kahlo? Stručná biografie

Teď už víte Kdo byla Frida Kahlo? Kdy se narodila Frida Kahlo? Kde se narodila Frida Kahlo? Kdy zemřela Frida Kahlo? Frida Kahlo se nachází v kategorii Umělci

Text byl sepsán pro server Superia.cz. Přes neustálou opakovanou kontrolu mohou být v textech chyby za něž se předem omlouváme. Nemůžeme pravidelně aktualizovat všechny texty. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Frida Kahlo dejme tomu například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Frida Kahlo i v jiné kategorii než je umělci.