Kdo je to?
Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis Jindřich VIII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Kdo byl Jindřich VIII Tudor?

Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis, informace, biografie, panovníci

Jindřich VIII. Tudor byl král anglický a irský, následník trůnu po Jindřichu VII. a také druhý panovník z rodu Tudorovců. Jindřich VIII. se narodil jako třetí potomek Jindřicha VII. a Alžběty z Yorku.
Protože byl mladším mužským potomkem, vychovávali jej spíše v církevním duchu a zajistili mu všestranné vzdělání. Jindřich uměl v mládí mluvit latinsky, francouzsky a španělsky. Nicméně jeho starší bratr Artur předčasně zemřel, a tak na trůn musel usednout teprve patnáctiletý Jindřich, kterého jmenovali princem z Walesu. Pro udržení dobrých vztahů se Španělskem bylo odsouhlaseno, aby si Jindřich VIII. vzal za manželku Kateřinu Aragonskou – vdovu po Arturovi. Svatba proběhla dne 11. června 1509 a o dva týdny později byli korunováni ve Westminsterském opatství.
Po smrti svého otce zdědil Jindřich velké jmění, které investoval do přestavby svých paláců.
Roku 1513 se vylodil se svou armádou ve Francii, kde v bitvě u Guinegate Francouze porazil.
Jindřichovi a Kateřině se nedařilo počít mužského potomka a proto chtěl král anulovat sňatek. Sňatek byl později prohlášen za neplatný a Jindřich poté nejprve prohlásil Annu Boleynovou za markýzu z Pembroku (1532) a o rok později se s ní tajně oženil (1533). Ve stejném roce byla Anna korunovaná na královnu a narodila se ji dcera Alžběta. Síla církve v Anglii pomalu upadala a po vydání spisu Act of Supremacy se stal král nejvyšší autoritou anglikánské církve. Následovalo tvrdé potlačení odporu ze strany protestantů a mnoho lidí bylo popraveno.
V manželství s Annou se opět nepodařilo počít mužského potomka. Následně Annu nechal Jindřich uvěznit, obvinil ji z cizoložství a zrady a nechal ji dne 19. května 1536 popravit mečem. O den později se zasnoubil s Janou Seymourovou a o pár dní později se vzali. Jana porodila syna Eduarda VI. roku 1537, avšak po těžkém porodu zemřela. Následně si měl vzít Annu Klevskou, nicméně byl sňatek anulován, protože jej Anna nepřitahovala (1540). Ve stejném roce si vzal za ženu Kateřinu Howardovou (sestřenice Anny Boleynové). Kateřina však Jindřicha podváděla, načež byla roku 1542 popravena. Během jeho vlády bylo prý popraveno více než 72 000 osob.
Roku 1542 Jindřich VIII. zrušil všechny anglické kláštery a přivlastnil si všechen majetek.
Jindřich se oženil pošesté s Kateřinou Parrovou. Ke konci života však začal mít zdravotní potíže jako diabetes 2 typu, dnu, migrény a vředové onemocnění nohou, které ho nakonec stály život. Jindřich VIII. zemřel 28. ledna 1547 ve věku 55 let. Následníkem trůnu se stal jeho syn Eduard VI.Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis Jindřich VIII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní data o osobě Jindřich VIII Tudor

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 6. 1491
Místo narození: Palace of Placentia, Greenwich, Anglie
Datum úmrtí: 28. 1. 1547

Tento text (Jindřich VIII Tudor) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na webových službách typu Pinterest, Facebook, Twitter nebo Reddit.

 Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Facebooku   Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Kurděje? Víte, co je to Didaktický test? Znáte pojem Černý kořen? Rozumíte pojmu Městys?

Klíčová slova: kdy se narodil Jindřich VIII Tudor?, kdo to je, Jindřich VIII Tudor, popis, životopis, život, zajímavosti, národnost, osobnost, datum narození, wiki, Jindřich VIII Tudor, kde se narodil Jindřich VIII Tudor?, vysvětlení, Kdy zemřel Jindřich VIII Tudor, informace

Pojem Jindřich VIII Tudor je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Odkazy na jiné weby

Zkusit najít heslo Jindřich VIII Tudor na Google obrázcích

Hledat termín Jindřich VIII Tudor v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit najít pojem Jindřich VIII Tudor ve fulltextu Seznam.cz

Vyhledat heslo Jindřich VIII Tudor ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít heslo Jindřich VIII Tudor na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich VIII Tudor například ve Wikipedii, v projektu slovnik.cz, ve fulltextu Yahoo.com, v Seznam.cz slovníku cizích slov nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Doporučené pojmy, slova, osobnosti, odborné termíny a výrazy

Stručná biografie, resp. životopis osoby Jindřich VIII Tudor

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Kdy se narodil Jindřich VIII Tudor? Kde se narodil Jindřich VIII Tudor? Kdy zemřel Jindřich VIII Tudor? Jindřich VIII Tudor je v kategorii Panovníci

Napsáno redaktory Superia.cz. Vyhrazujeme si možnost chyb v uvedených textech. Pochopte prosím, že nemáme prostředky na častou aktualizaci všech textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Jindřich VIII Tudor dejme tomu třeba v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete nejspíš komplexnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich VIII Tudor i v jiné kategorii než je panovníci.