Kdo je to?
Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis Jindřich VIII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Jindřich VIII Tudor

Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, panovníci

Jindřich VIII. Tudor byl král anglický a irský, následník trůnu po Jindřichu VII. a také druhý panovník z rodu Tudorovců. Jindřich VIII. se narodil jako třetí potomek Jindřicha VII. a Alžběty z Yorku.
Protože byl mladším mužským potomkem, vychovávali jej spíše v církevním duchu a zajistili mu všestranné vzdělání. Jindřich uměl v mládí mluvit latinsky, francouzsky a španělsky. Nicméně jeho starší bratr Artur předčasně zemřel, a tak na trůn musel usednout teprve patnáctiletý Jindřich, kterého jmenovali princem z Walesu. Pro udržení dobrých vztahů se Španělskem bylo odsouhlaseno, aby si Jindřich VIII. vzal za manželku Kateřinu Aragonskou – vdovu po Arturovi. Svatba proběhla dne 11. června 1509 a o dva týdny později byli korunováni ve Westminsterském opatství.
Po smrti svého otce zdědil Jindřich velké jmění, které investoval do přestavby svých paláců.
Roku 1513 se vylodil se svou armádou ve Francii, kde v bitvě u Guinegate Francouze porazil.
Jindřichovi a Kateřině se nedařilo počít mužského potomka a proto chtěl král anulovat sňatek. Sňatek byl později prohlášen za neplatný a Jindřich poté nejprve prohlásil Annu Boleynovou za markýzu z Pembroku (1532) a o rok později se s ní tajně oženil (1533). Ve stejném roce byla Anna korunovaná na královnu a narodila se ji dcera Alžběta. Síla církve v Anglii pomalu upadala a po vydání spisu Act of Supremacy se stal král nejvyšší autoritou anglikánské církve. Následovalo tvrdé potlačení odporu ze strany protestantů a mnoho lidí bylo popraveno.
V manželství s Annou se opět nepodařilo počít mužského potomka. Následně Annu nechal Jindřich uvěznit, obvinil ji z cizoložství a zrady a nechal ji dne 19. května 1536 popravit mečem. O den později se zasnoubil s Janou Seymourovou a o pár dní později se vzali. Jana porodila syna Eduarda VI. roku 1537, avšak po těžkém porodu zemřela. Následně si měl vzít Annu Klevskou, nicméně byl sňatek anulován, protože jej Anna nepřitahovala (1540). Ve stejném roce si vzal za ženu Kateřinu Howardovou (sestřenice Anny Boleynové). Kateřina však Jindřicha podváděla, načež byla roku 1542 popravena. Během jeho vlády bylo prý popraveno více než 72 000 osob.
Roku 1542 Jindřich VIII. zrušil všechny anglické kláštery a přivlastnil si všechen majetek.
Jindřich se oženil pošesté s Kateřinou Parrovou. Ke konci života však začal mít zdravotní potíže jako diabetes 2 typu, dnu, migrény a vředové onemocnění nohou, které ho nakonec stály život. Jindřich VIII. zemřel 28. ledna 1547 ve věku 55 let. Následníkem trůnu se stal jeho syn Eduard VI.Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Životopis Jindřich VIII Tudor, osobnosti, slavný člověk z kategorie panovníci

Hlavní informace o osobě Jindřich VIII Tudor

Národnost: anglická
Datum narození: 28. 6. 1491
Místo narození: Palace of Placentia, Greenwich, Anglie
Datum úmrtí: 28. 1. 1547

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Jindřich VIII Tudor sdílet s vašimi přáteli prostřednictvím uvedených tlačítek na sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu         Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Vzpomněli byste si co označuje výraz Promiskuita? Vzpomenete si na definici slova Vtip? Znáte pojem Ambulance? Vzpomněli byste si na význam slova Wikipedie?

Klíčová slova: lexikon, národnost, Kdy zemřel Jindřich VIII Tudor, popis, biografie, Jindřich VIII Tudor, život, wikipedie, panovníci, narození, datum narození, nežijící, národnost, kdo to je, informace, wiki

Pojem Jindřich VIII Tudor je v kategorii Panovníci, ilustrační obrázek

Další zdroje informací

Vyhledat heslo Jindřich VIII Tudor ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít termín Jindřich VIII Tudor na Google obrázcích

Najít termín Jindřich VIII Tudor ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Zkusit najít výraz Jindřich VIII Tudor ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít Jindřich VIII Tudor v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Dál můžete zkusit hledat slovo Jindřich VIII Tudor například ve vyhledávači Seznam.cz, v projektu slovnik.cz, ve ekologickém vyhledávači Ecosia, ve Wikipedii nebo v nabídce zboží na Heureka.cz.

Víte co znamenají tato slova, hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy?

Biografie, životopis, kdo je to Jindřich VIII Tudor?

Teďka již bezesporu víte Kdo byl Jindřich VIII Tudor? Kdy se narodil Jindřich VIII Tudor? Kde se narodil Jindřich VIII Tudor? Kdy zemřel Jindřich VIII Tudor? Jindřich VIII Tudor je v kategorii Panovníci

Kategorie panovníci, turecká královna, jindřich VIII Tudor, ilustrační obrázek

Sepsáno redaktory Superia.cz. Neručíme za pravdivost uvedených informací. Berte v potaz, že uvedené texty nejsou pravidelně aktualizovány. Zkuste též hledat informace osobnost, osobu, člověka Jindřich VIII Tudor řekněme třeba v projektu Wikipedie, kde můžete najít podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Jindřich VIII Tudor i v jiné kategorii než je panovníci.