Kdo je to?
Kdo je Marek Holeček? Životopis Marek Holeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Kdo je Marek Holeček?

Kdo je Marek Holeček? Životopis, informace, biografie, sport

Marek Holeček je český horolezec, fotograf, cestovatel, kameraman, dokumentarista a jediný český držitel ocenění Piolet d’Or (Zlatý cepín). Holeček se narodil v Praze. Lezení se začal věnovat v pěti letech. Po základní škole absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Praze.
Ve 23 letech se připojil k české horolezecké reprezentaci (1997). Od té doby má za sebou desítku prvovýstupů na horách v Pákistánu, Jižní Americe, Nepálu, Indii, Afghánistánu, Kyrgyzstánu. Holeček doposud získal celkem 7 čestných uznání od Českého horolezeckého svazu a devětkrát jej ČHS (Český horolezecký svaz) ocenil Výstupem roku (2000, 2002, 2003, 2006, 2008, 2013, 2017, 2018, 2019).
Holeček je dvojnásobným držitelem prestižní ceny Piolet d’Or, kterou získal v letech 2018 a 2020 za své prvovýstupy alpským stylem na hory Gašerbrum I. (8 080 m. n. m.) v Pákistánu v pohoří Karákoram a Čamlang (7 319 m. n. m.) v Nepálu. Při obou výstupech byl jeho spolulezcem Zdeněk Hák.
Celkem pětkrát se Holeček pokusil o výstup na horu Gašerbrum I., a to v letech 2009, 2013, 2015, 2016 a 2017. V roce 2013 během sestupu zemřel jeho spolulezec Zdeněk Hrubý. Na pátý pokus nakonec pokořil horu dne 30. července 2017 alpským stylem společně se Zdeňkem Hákem. Tento výstup nazvali „Satisfaction!“ (angl. Zadostiučinění) a věnovali jej zesnulému Zdeňkovi Hrubému.
Holeček doposud spolupracoval na vzniku několika dokumentárních filmů o horolezectví - Sen (2003), Dotknout se nebe (2009), Chytnout nebe za kšandy (2011), The Elements (2016), UFO Life, Naked Mountain (2019), Everest – najťažšia cesta, Boys 1970 (2020), S legendou přes hory, Mára jde do nebe (2022).
Dále se Holeček věnuje psaní článků pro různé weby a časopisy, přednáší pro veřejnost a firmy, objevuje se v diskuzních pořadech v rádiích nebo v televizi.
Je autorem úspěšné knihy s názvem České himalájské dobrodružství II. Zápisky Marouška blázna (2015).
Marek Holeček žije v Praze a je ženatý s Klárou Janíkovou, se kterou má dceru Viktorii (*2010).Kdo je Marek Holeček? Životopis Marek Holeček, osobnosti, slavný člověk z kategorie sport

Hlavní data o osobě Marek Holeček

Národnost: česká
Datum narození: 5. 11. 1974
Místo narození: Praha, Československo

Tento text (Marek Holeček) můžete samozřejmě sdílet s rodinou a kamarády na vašich účtech sociálních sítích jako je Pinterest, Reddit, Facebook anebo Twitter.

 Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Redditu      

Znáte definici termínu Cvikla? Víte co je Čečetka? Vzpomněli byste si co označuje výraz eBay? Vzpomněli byste si co označuje výraz Parodie?

Klíčová slova: Marek Holeček, datum narození, zajímavosti, narození, biografie, kdo je Marek Holeček?, osobnosti, místo narození, národnost, vysvětlení, životopis, sport, osobnost, wiki, sport, popis

Pojem Marek Holeček je v kategorii Sport, ilustrační obrázek

Hledejte výraz Marek Holeček v dalších zdrojích

Zkusit najít termín Marek Holeček ve vyhledávači Qwant

Zkusit najít Marek Holeček na Google obrázcích

Najít heslo Marek Holeček v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Hledat frázi Marek Holeček ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít termín Marek Holeček ve vyhledávači Yahoo

Dál můžete zkusit hledat slovo Marek Holeček například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v Google překladači, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v ABC slovníku cizích slov a synonym.

Často žádané pojmy, osoby, výrazy, osobnosti, odborné termíny a slova

Stručná biografie, resp. životopis osoby Marek Holeček

Na této webové stránce jste se dozvěděli Kdo je to Marek Holeček? Kdy se narodil Marek Holeček? Kde se narodil Marek Holeček? Marek Holeček je v sekci Sport

Text vytvořen pro server Superia.cz. Neručíme za úplnost, správnost, přesnost ani aktuálnost zde uvedených informací. Texty bohužel nestíháme pravidelně upravovat, proto mohou obsahovat zastaralé, neaktuální, neplatné nebo nepřesné údaje. Doporučujeme vyhledat informace osobnost, osobu, člověka Marek Holeček řekněme například v české verzi Wikipedia.cz, kde naleznete delší popis, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Marek Holeček i v jiné kategorii než je sport.