Kdo je to?
Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Adam Smith?

Kdo byl Adam Smith? Životopis, informace, biografie, filozofie

Adam Smith byl ekonom, filosof a zakladatel politické ekonomie. Otec byl písař a advokát, ale zemřel před jeho narozením a vychovávala ho matka, ke které si vytvořil silné pouto. Navštěvoval dobrou střední školu, která mu poskytla široké humanitní vzdělání. Studoval filosofii na univerzitě v Glasgow a následně mohl v rámci stipendia strávit část studia na Oxfordu, ale tamní prostředí mu přišlo dusivé a ke konci stipendia začal trpět nervovými problémy.
Po dokončení studia začal přednášet literaturu, filosofii a ekonomii na univerzitě v Edinburghu. Setkal se s osvícenským filosofem Davidem Humem a toto setkání ho silně ovlivnilo. Poté se usadil na univerzitě v Glasgow. Po vydání knihy Teorie mravních citů se stal populárním učitelem a studenti se hlásili na univerzitu především kvůli jeho přednáškám. V ekonomii rozvíjel teorii, dle které bohatství pramení z práce, nikoli z množství zlata v zemi. Během cest po Evropě se setkal s Voltairem a utvrdil se v osvícenských a liberálních názorech. Roku 1773 byl Smith zvolen členem Královské společnosti v Londýně. V posledních letech života pracoval na svém hlavním díle, které pojmenoval Bohatství národů a vydal v roce 1776. Konec života strávil v Edinburghu.
Jeho kniha Bohatství národů dodnes patří mezi nejvlivnější díla z oblasti ekonomie. Slavná je zejména teorie o neviditelné ruce trhu. Smith věřil, že pokud jednotlivci sledují vlastní zájmy, zároveň tím přispívají k blahu a bohatství celé společnosti. Odtud pramení jeho podpora volného trhu, který umožňuje, aby lidé aktivně obchodovali a nabízeli služby. Viděl i rizika trhu a varoval před tendencí obchodníků vytvářet monopol a tlačit ceny co nejvýše, což narušuje zdravou konkurenci. Jeho myšlenky se v Británii prosadily během průmyslové revoluce a liberální ekonomické teorie podporující volný trh a obchod se šířily po celém světě. Navazovala na něj řada klasických ekonomů, zejména John Stuart Mill, ale teorie o hodnotě práce využil také Karl Marx. Smithovy myšlenky jsou živé rovněž v moderní ekonomii a zabývají se jimi ekonomové z různých směrů, například John Maynard Keynes nebo Friedrich August von Hayek.Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní informace o osobě Adam Smith

Národnost: skotská
Datum narození: 5. června 1723
Místo narození: Kirkcaldy, Skotsko
Datum úmrtí: 17. července 1790

Budeme rádi, pokud budete tuto stručnou biografii s osobou Adam Smith sdílet s blízkými na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Facebooku   Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu     Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Dalekozrakost? Vzpomněli byste si co znamená slovo Beton? Pamatujete si definici pojmu Povídka? Víte co je Lumbální punkce?

Klíčová slova: kdo je Adam Smith?, národnost, kdy se narodil Adam Smith?, kde se narodil Adam Smith?, lexikon, život, Adam Smith, zajímavosti, národnost, filozofie, místo narození, informace, vysvětlení, popis, wiki, kdo to je

Pojem Adam Smith je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Pro další informace o termínu Adam Smith zkuste tyto odkazy

Hledat pojem Adam Smith ve fulltextu Seznam.cz

Hledat heslo Adam Smith ve vyhledávači Yahoo

Zkusit najít pojem Adam Smith ve vyhledávači Yandex

Zkusit najít frázi Adam Smith ve fulltextovém vyhledávači Bing.com

Hledat heslo Adam Smith ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Adam Smith například v obrázcích, videích a zvucích z projektu Wikimedia Commons, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve Wikipedii, ve vyhledávači chránícího soukromí - DuckDuckGo nebo v Google překladači.

Náhodné definice slov, pojmů a odborných termínů, osobnosti

Stručná biografie, resp. životopis osoby Adam Smith

Teď už znáte odpověď na otázku Kdo byl Adam Smith? Kdy se narodil Adam Smith? Kde se narodil Adam Smith? Kdy zemřel Adam Smith? Adam Smith je v kategorii Filozofie

Text vytvořen pro server Superia.cz. Texty mohou obsahovat chyby, nepřesnosti nebo překlepy. Litujem, že není v našich silách provádět pravidelně aktualizace všech textů. Zkuste též hledat osobnost, osobu, člověka Adam Smith řekněme v otevřené encyklopedii Wikipedia, kde můžete najít nejspíš delší text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adam Smith i v jiné kategorii než je filozofie.