Kdo je to?
Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Kdo byl Adam Smith?

Kdo byl Adam Smith? Životopis, informace, biografie, filozofie

Adam Smith byl ekonom, filosof a zakladatel politické ekonomie. Otec byl písař a advokát, ale zemřel před jeho narozením a vychovávala ho matka, ke které si vytvořil silné pouto. Navštěvoval dobrou střední školu, která mu poskytla široké humanitní vzdělání. Studoval filosofii na univerzitě v Glasgow a následně mohl v rámci stipendia strávit část studia na Oxfordu, ale tamní prostředí mu přišlo dusivé a ke konci stipendia začal trpět nervovými problémy.
Po dokončení studia začal přednášet literaturu, filosofii a ekonomii na univerzitě v Edinburghu. Setkal se s osvícenským filosofem Davidem Humem a toto setkání ho silně ovlivnilo. Poté se usadil na univerzitě v Glasgow. Po vydání knihy Teorie mravních citů se stal populárním učitelem a studenti se hlásili na univerzitu především kvůli jeho přednáškám. V ekonomii rozvíjel teorii, dle které bohatství pramení z práce, nikoli z množství zlata v zemi. Během cest po Evropě se setkal s Voltairem a utvrdil se v osvícenských a liberálních názorech. Roku 1773 byl Smith zvolen členem Královské společnosti v Londýně. V posledních letech života pracoval na svém hlavním díle, které pojmenoval Bohatství národů a vydal v roce 1776. Konec života strávil v Edinburghu.
Jeho kniha Bohatství národů dodnes patří mezi nejvlivnější díla z oblasti ekonomie. Slavná je zejména teorie o neviditelné ruce trhu. Smith věřil, že pokud jednotlivci sledují vlastní zájmy, zároveň tím přispívají k blahu a bohatství celé společnosti. Odtud pramení jeho podpora volného trhu, který umožňuje, aby lidé aktivně obchodovali a nabízeli služby. Viděl i rizika trhu a varoval před tendencí obchodníků vytvářet monopol a tlačit ceny co nejvýše, což narušuje zdravou konkurenci. Jeho myšlenky se v Británii prosadily během průmyslové revoluce a liberální ekonomické teorie podporující volný trh a obchod se šířily po celém světě. Navazovala na něj řada klasických ekonomů, zejména John Stuart Mill, ale teorie o hodnotě práce využil také Karl Marx. Smithovy myšlenky jsou živé rovněž v moderní ekonomii a zabývají se jimi ekonomové z různých směrů, například John Maynard Keynes nebo Friedrich August von Hayek.Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Hlavní data o osobě Adam Smith

Národnost: skotská
Datum narození: 5. června 1723
Místo narození: Kirkcaldy, Skotsko
Datum úmrtí: 17. července 1790

Tento text (Adam Smith) můžete samozřejmě sdílet s přáteli na specializovaných společenských sítích Twitter, Redditu nebo Facebook.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Pinterestu    Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru    

Znáte pojem Dalekozrakost? Znáte definici termínu Robusta? Pamatujete si definici pojmu Paskvil? Pamatujete si definici pojmu Představa?

Klíčová slova: popis, vysvětlení, wiki, kde se narodil Adam Smith?, kdo je Adam Smith?, Kdy zemřel Adam Smith, národnost, národnost, osobnost, kdy se narodil Adam Smith?, kdo to je, Adam Smith, nežijící, Adam Smith, osobnosti, filozofie

Pojem Adam Smith je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Více informací o slovu Adam Smith doporučujeme hledat v těchto zdrojích

Najít výraz Adam Smith ve fulltextu vyhledávače Info.com

Zkusit najít frázi Adam Smith ve vyhledávači Qwant

Najít termín Adam Smith na Google obrázcích

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Adam Smith ve Wikimedia Commons

Najít termín Adam Smith na Google.cz

Dál můžete zkusit hledat slovo Adam Smith například ve Wikislovníku, v nabídce zboží na Heureka.cz, ve fulltextu Yahoo.com, ve vyhledávači Seznam.cz nebo v projektu slovnik.cz.

Často hledaná slova, osobnosti, termíny a odborné pojmy

Biografie, životopis, kdo je to Adam Smith?

Nyní již víte Kdo byl Adam Smith? Kdy se narodil Adam Smith? Kde se narodil Adam Smith? Kdy zemřel Adam Smith? Adam Smith je v sekci Filozofie

Text vytvořen redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost a aktuálnost zde uvedených informací. Nemáme prostředky na pravidelnou aktualizace textů. Pro aktuální informace zkuste hledat osobnost, osobu, člověka Adam Smith kupř. na české Wikipedii, kde naleznete nejspíše mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adam Smith i v jiné kategorii než je filozofie.