Kdo je to?
Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Adam Smith

Kdo byl Adam Smith? Životopis, zajímavosti, informace, biografie, filozofie

Adam Smith byl ekonom, filosof a zakladatel politické ekonomie. Otec byl písař a advokát, ale zemřel před jeho narozením a vychovávala ho matka, ke které si vytvořil silné pouto. Navštěvoval dobrou střední školu, která mu poskytla široké humanitní vzdělání. Studoval filosofii na univerzitě v Glasgow a následně mohl v rámci stipendia strávit část studia na Oxfordu, ale tamní prostředí mu přišlo dusivé a ke konci stipendia začal trpět nervovými problémy.
Po dokončení studia začal přednášet literaturu, filosofii a ekonomii na univerzitě v Edinburghu. Setkal se s osvícenským filosofem Davidem Humem a toto setkání ho silně ovlivnilo. Poté se usadil na univerzitě v Glasgow. Po vydání knihy Teorie mravních citů se stal populárním učitelem a studenti se hlásili na univerzitu především kvůli jeho přednáškám. V ekonomii rozvíjel teorii, dle které bohatství pramení z práce, nikoli z množství zlata v zemi. Během cest po Evropě se setkal s Voltairem a utvrdil se v osvícenských a liberálních názorech. Roku 1773 byl Smith zvolen členem Královské společnosti v Londýně. V posledních letech života pracoval na svém hlavním díle, které pojmenoval Bohatství národů a vydal v roce 1776. Konec života strávil v Edinburghu.
Jeho kniha Bohatství národů dodnes patří mezi nejvlivnější díla z oblasti ekonomie. Slavná je zejména teorie o neviditelné ruce trhu. Smith věřil, že pokud jednotlivci sledují vlastní zájmy, zároveň tím přispívají k blahu a bohatství celé společnosti. Odtud pramení jeho podpora volného trhu, který umožňuje, aby lidé aktivně obchodovali a nabízeli služby. Viděl i rizika trhu a varoval před tendencí obchodníků vytvářet monopol a tlačit ceny co nejvýše, což narušuje zdravou konkurenci. Jeho myšlenky se v Británii prosadily během průmyslové revoluce a liberální ekonomické teorie podporující volný trh a obchod se šířily po celém světě. Navazovala na něj řada klasických ekonomů, zejména John Stuart Mill, ale teorie o hodnotě práce využil také Karl Marx. Smithovy myšlenky jsou živé rovněž v moderní ekonomii a zabývají se jimi ekonomové z různých směrů, například John Maynard Keynes nebo Friedrich August von Hayek.Kdo byl Adam Smith? Životopis Adam Smith, osobnosti, slavný člověk z kategorie filozofie

Základní údaje o osobě Adam Smith

Národnost: skotská
Datum narození: 5. června 1723
Místo narození: Kirkcaldy, Skotsko
Datum úmrtí: 17. července 1790

Velmi by nás potěšilo, pakliže byste sdíleli text Adam Smith s přáteli a kamarády na Pinterestu, Redditu, Twitteru či Facebooku.

 Sdílet na Redditu        Sdílet na Facebooku    Sdílet na Twitteru      Sdílet na Pinterestu  

Znáte pojem Občanské sdružení? Vzpomenete si na definici slova APN? Pamatujete si definici pojmu Pandemie? Vzpomněli byste si na význam slova Roaming?

Klíčová slova: kde se narodil Adam Smith?, Adam Smith, informace, wiki, biografie, kdy se narodil Adam Smith?, lexikon, národnost, život, Kdy zemřel Adam Smith, vysvětlení, filozofie, popis, životopis, narození, kdo to je

Pojem Adam Smith je v kategorii Filozofie, ilustrační obrázek

Další informace o pojmu Adam Smith hledejte v níže uvedených zdrojích

Hledat frázi Adam Smith ve fulltextu Seznam.cz

Zkusit najít heslo Adam Smith na Google.cz

Hledat slovo Adam Smith v ekologickém vyhledávači Ecosia.org

Zkusit hledat obrázky a videa s názvem Adam Smith ve Wikimedia Commons

Vyhledat pojem Adam Smith ve vyhledávači Qwant

Dál můžete zkusit hledat slovo Adam Smith například v Google obrázcích, v Lingea slovnících, ve fulltextu Yahoo.com, ve Wikipedii nebo v Google překladači.

Další vybraná hesla, osobnosti, odborné termíny a pojmy

Životopis, kdo je Adam Smith? Stručná biografie

Na stránce jste se mohli dozvědět: Kdo byl Adam Smith? Kdy se narodil Adam Smith? Kde se narodil Adam Smith? Kdy zemřel Adam Smith? Adam Smith je v kategorii Filozofie

Sepsáno redaktory Superia.cz. Provozovatel neručí za správnost či přesnost obsahu webových stránek. Informace nemohou být pravidelně updatovány, proto mohou být zastaralé, neplatné, neaktuální či nepřesné. Zkuste najít informace osobnost, osobu, člověka Adam Smith dejme tomu v projektu Wikipedia, kde můžete najít mnohem podrobnější text, resp. životopis. Jména některých osobností se shodují s jinými žijícími i nežijícími a to napříč obory. Hledejte proto osobnost Adam Smith i v jiné kategorii než je filozofie.